W ostatnich latach coraz większą popularnością zaczęło cieszyć się kupowanie działek poza miastem. Jest to spora inwestycja, jako że nie są to tanie nieruchomości na sprzedaż, dlatego przed dokonaniem transakcji należy się upewnić, że na pewno będziemy z danej działki zadowoleni. Jak to zrobić? Co wiedzieć przed kupnem działki? Wystarczy pamiętać o kilku istotnych czynnikach, na które trzeba zwrócić uwagę.
Po pierwsze – lokalizacja. Bez względu na to, czy zamierzasz się budować na kupionej działce czy będziesz ją jedynie od czasu do czasu odwiedzać, musisz mieć do niej dobry dojazd. Zwróć uwagę, czy w najbliższej okolicy znajduje się dogodna komunikacja publiczna (takie informacje zazwyczaj zawarte są w ogłoszeniu o nieruchomości na sprzedaż), a także jak wygląda najbliższa okolica. Zależy ci na wielu terenach zielonych? Upewnij się, że w przyszłości nie będą one usuwane, żeby – na przykład – zbudować w tym miejscu drogę. W przeciwnym razie już po sfinalizowaniu transakcji może spotkać cię przykra niespodzianka.
Nie wszyscy kupujący zdają sobie sprawę, jak istotny jest rodzaj gruntu nabywanej działki. Zdaje się, że pomijają to także sprzedający, ponieważ szukając nieruchomości na sprzedaż zazwyczaj nie mają tej informacji w opisie oferty. Wbrew pozorom jest to jeden z najważniejszych czynników, którymi powinieneś się kierować podczas wybierania działki. Z tego powodu jedne pory roku są lepsze do oglądania działek od innych; w lecie lepiej ocenisz poziom zacienienia, ale z drugiej strony nie będziesz mógł prawidłowo ocenić podmokłości terenu. Najoptymalniejszym czasem na sprawdzenie działki jest jesień, jako że pozwala na optymalne przyjrzenie się, w jakim stanie są drogi dojazdowe i sam teren.
Przeglądając zdjęcia w ofercie sprzedaży, zwróć uwagę na to, czy na działce znajdują się stare budowle (na przykład pomieszczenia gospodarcze) lub drzewa. Obecnie na wycięcie ponad pięcioletnich drzew potrzebna jest zgoda, tak samo jak na rozbiórkę starych budynków. O możliwości wycinki i rozbiórki dowiesz się w lokalnej Służbie ochrony przyrody i zabytków. Tam może okazać się, że budynek czy drzewo są prawnie chronione, zatem jeżeli zależy ci na uniknięciu potencjalnego chodzenia po urzędach (i, rzecz jasna, dodatkowych kosztów), lepiej wybierz działkę „czystą” – pozbawioną wyżej wymienionych elementów.
Upewnij się, jaka jest klasa gleby nabywanej działki. Jeżeli w urzędzie jest wciąż sklasyfikowana jako grunt rolny, będziesz miał problem z postawieniem na niej domu. Samo odrolnienie nie tylko zajmuje sporo czasu, ale również pochłania pieniądze. W związku z tym lepiej mieć to z głowy już na samym początku i nie nabywać działki, która mogłaby w przyszłości generować problemy i zbędne koszta. Klasę gleby sprawdzisz w Ewidencji gruntów i budynków (nie polegaj wyłącznie na tym, co znajdziesz w ogłoszeniach o nieruchomościach na sprzedaż – zdarza się, że sprzedający „podkoloryzują” rzeczywistość, żeby szybciej sprzedać działkę). Jednym z podstawowych warunków na uzyskanie pozwolenia na budowę na danej działce jest jej dostęp do drogi publicznej. Brak takiego dostępu praktycznie z miejsca dyskredytuje działkę co do otrzymania pozwolenia na budowę na niej. Wniosek do gminy na pozwolenie na zabudowę jest bezpłatny, a sam formularz i niezbędne załączniki otrzymamy na miejscu, w urzędzie.
Nie każdy teren jest odpowiedni pod budowę domu. W urzędzie uzyskasz dostęp do wyrysu z planu zagospodarowania przestrzennego; tam znajduje się informacja o statusie budowlanym, który stwierdza, czy działka nadaje się pod budowę. W urzędzie otrzymasz również kontakt do architekta adaptującego – to osoba, która odpowiada za dostosowanie projektu domu pod konkretną działkę, jak również stwierdza, czy dany dom w ogóle da się na tej działce wybudować.
Jeżeli nosisz się z zamiarem kupna działki pod budowę domu, odrolnienie to nie jedyny aspekt, na który musisz zwrócić specjalną uwagę. Działki, zwłaszcza w małych wsiach, sporo oddalonych od miast czy nawet miasteczek, nie zawsze są podłączone pod wszystkie media. W przeciwnym razie spotkasz się z całym mnóstwem kłopotów i technicznych, i finansowych. Cena podłączenia mediów zależy od odległości, przez jaką trzeba je przeprowadzić, co w praktyce może okazać się bardzo kosztowną inwestycją.
Z wyżej wymienionych względów dobrze jest – jeszcze przed samym rozglądaniem się za nieruchomościami na sprzedaż – postawić sobie zasadnicze pytanie; czy szukam działki pod dom czy domu pod działkę? To zasadnicza różnica, jako że mając już projekt wymarzonego domu, trzeba pamiętać, że nie na każdej działce będzie można go postawić. To bardzo dużo ułatwia z jednej strony (zawężenie obszaru poszukiwań), ale utrudnia z drugiej. O wiele prostszym rozwiązaniem jest wybranie działki, która odpowiada nam pod innymi względami (lokalizacja, powierzchnia, najbliższa okolica i tak dalej) i dopiero późniejszy wybór projektu domu – zwłaszcza że tych wcale nie ma tak mało.