Wszystko co musisz wiedzieć, zanim kupisz trampolinę

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim kupisz trampolinę

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim kupisz trampolinę. Polacy coraz chętniej stawiają w swoich ogrodach trampoliny. Moda ta przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Kupno oraz przechowywanie trampoliny to inwestycja nie niosąca ze sobą wielu problemów, jakie pojawiają się na przykład przy budowaniu basenu. Zwykłe modele trampolin dostaniemy w sklepie za kilkaset złotych.

Jaką trampolinę wybrać dla dzieci?

Wybierając trampolinę dla naszych pociech, należy zwracać uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo danego sprzętu. Mata w trampolinie musi być mocna oraz musi zachować odpowiednią sprężystość, dobrze, jeśli została obszyta specjalną taśmą zabezpieczającą materiał przed uszkodzeniem. Stelaż trampoliny także musi posiadać pewne zabezpieczenia. Dziecku najlepiej kupić trampolinę z siatką wewnętrzną, która zabezpiecza we właściwy sposób stelaż i sprężyny, przez co dziecko nie zrobi sobie krzywdy o części trampoliny. Rozmiar trampoliny zależy od indywidualnych preferencji i wymagań. Trampoliny o średnicy ok. 2 metrów polecane są do zabawy dla jednego dziecka. To zbyt małe rozwiązanie dla większej ilości osób. Dla paru dzieci lepiej jest wybrać większą trampolinę, im większa jest jej średnica, tym wyższa musi być siatka zabezpieczająca. Warto również zakupić do trampoliny drabinkę, ułatwiającą wejście i zejście ze sprzętu. W razie konieczności drabinkę zawsze można schować.

Trampolina fitness

Trampolina fitness jest rodzajem trampoliny, polecanym zwłaszcza dla osób dorosłych. Inaczej nazywa się ją trampoliną akrobatyczną albo trampoliną fit and jump. Sprzęt ten charakteryzuje się tym, iż nie posiada siatki. Pewne modele mogą mieć natomiast specjalne barierki czy rączki do podpierania w trakcie skakania. Z takiego rodzaju trampoliny mogą korzystać także dzieci. Dzięki godzinnemu treningowi na trampolinie możemy spalić nawet do 800 kcal. W trakcie ćwiczeń na takiej trampolinie angażujemy o wiele większą ilość mięśni, aniżeli w trakcie biegania.

Wady i zalety trampolin

Sprzęt ten posiada wiele zalet, jest przede wszystkim doskonała rzecz do zabawy i aktywnego spędzania czasu. Mogą z niej korzystać całe rodziny, bez względu na wiek każdej osoby. To świetna atrakcja dla dzieci, która im się łatwo nie znudzi. Ćwiczenia na trampolinie to świetny trening cardio, dobrze więc wpływa na serce. Trampolina wpływa także na:

  1. Poprawę naszej kondycji.
  2. Usprawnienie zmysłu równowagi oraz koordynacji ruchowej.
  3. To doskonały sposób na schudnięcie.
  4. Wzmocnienie oraz rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni.
  5. Trampolina nie obciąża stawów.

W trakcie korzystania z trampoliny należy zachować ostrożność, jeśli:

  1. Mamy problemy z kręgosłupem, kręgami szyjnymi oraz kośćmi.
  2. Borykamy się ze sporą nadwagą, wówczas należy sprawdzić maksymalne obciążenie przed skorzystaniem ze sprzętu.
  3. Cierpimy na wadę wzroku.
  4. Chorujemy na zaburzenia równowagi oraz koordynacji ruchowej.

Producenci trampolin oraz ich ceny

Nie będziemy mieć większego problemu ze znalezieniem idealnej trampoliny do naszego ogrodu czy domu. Na rynku znajduje się bowiem wiele różnych modeli w odmiennych wielkościach i cenach. W sklepach dostaniemy także modele no name, czyli nieznanego producenta. To produkty atrakcyjne cenowo, jednakże ich jakość jest przeważnie niższa, od modeli firmowych. propozycji na rynku jest bardzo dużo, warto jednak zdecydować się na firmowe i cenione modele trampolin, gdyż zapewniają one wystarczające bezpieczeństwo użytkowników tego sprzętu.

Gwarancja oraz certyfikaty bezpieczeństwa

 Decydując się na zakup trampoliny, musimy wcześniej dowiedzieć się, czy posiada ona certyfikat jakości oraz gwarancję. Jest to niezwykle istotne. Żywotność trampolin oscyluje w granicy 1 do 5 lat. Trwałość produktu zależy od danego producenta, przeważnie zostaje umieszczona na opakowaniu albo w instrukcji.

Czy należy chować trampolinę na okres zimowy?

Trampolina składa się z wielu elementów wyprodukowanych z różnych materiałów. Niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli wiatr, niska temperatura, śnieg, deszcz, mogą wpływać na nią w sposób niekorzystny. Metalowe elementy mogą na przykład zardzewieć, guma natomiast popękać. Warto więc na okres zimowy zabezpieczyć sprzęt pokrowcem albo specjalną folią. Innym rozwiązaniem jest schowanie trampoliny, wówczas zniwelujemy powstanie zniszczeń na sprzęcie do minimum.

Jeśli chcemy, aby nasze pociechy bawiły się w sposób bezpieczny na trampolinie i nie uległy żadnym urazom, dobrze, jeśli przekażemy małym użytkownikom wszelkie zasady korzystania z takiego sprzętu. Należy uświadomić dzieci, czego pod żadnym pozorem na trampolinie robić nie wolno. Należy pamiętać także przede wszystkim o tym, aby przed wejściem na trampolinę ściągnąć buty. Nie powinno się także wchodzić w bezpośredni kontakt z innymi użytkownikami sprzętu. Nie należy wnosić na trampolinę jedzenia, picia oraz twardych przedmiotów. Dziecko nie powinno wykonywać żadnych akrobacji, nie może więc skakać na główkę czy robić salta, które mogłyby się źle dla niego skończyć. Tylko kiedy zasady będą przestrzegane, dziecko będzie w pełni bezpieczne.

angielski