Radia samochodowe – co warto wiedzieć przed zakupem. Sklepy z elektroniką obfitują w różnego rodzaju radioodtwarzacze, które często oznaczone są powszechnym znakiem: made in China. Ich podstawową zaletą jest niska cena, za którą skrywa się często zła jakość. Ponadto mogą również charakteryzować się kiepskim brzmieniem. W związku z tym wiele osób decyduje się na większą inwestycję, aby cieszyć się dobrą jakością radia. Najprostsze radioodbiorniki kosztują w granicach 300 złotych, ale już w przedziale powyżej 500 złotych można znaleźć coś naprawdę ciekawego i wartościowego. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając radia samochodowe?
Radia samochodowe – podłączenie i dopasowanie
Radia samochodowe powinny być kompatybilne z konkretnym pojazdem. Pierwszym elementem, który powinien pasować jest stylistyka urządzenia, ale również podświetlenie (w wielu z nich do wyboru są nawet dwa rodzaje podświetlenia). Drugim aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest podłączenia do instalacji elektrycznej auta. Większość pojazdów jest obecnie wyposażona w tzw. kości ISO, które znacznie ułatwiają ten proces. W przypadku ich braku można wykorzystać przejściówki dopasowane do każdego typu samochodu. Aby ułatwić sobie wybór, warto spytać sprzedawcę o to, jaki model najlepiej się sprawdzi w tym konkretnym przypadku. Biorąc pod uwagę montaż radia w kokpicie samochodu, to standardem jest tzw. 1 DIN. W związku z czym większość odbiorników jest do niego dopasowana, natomiast otwór w desce rozdzielczej może być nieco większy. Dzięki takiemu rozwiązaniu z pewnością zmieści się w nim radio zamontowane przez producenta samochodu. Aby umieścić tam nie oryginalny model, należy zastosować specjalne ramki. Ich konstrukcja polega na dopasowaniu zewnętrznego kształtu i rozmiaru do otworów stworzonych dla oryginalnego modelu. Wewnętrzny otwór to 1 DIN, czyli wymiar podstawowy. Dostępne są również standard 2DIN dedykowane przede wszystkim nawigacji GPS, siedmiocalowym monitorom czy odtwarzaczom multimedialnym.
Radia samochodowe – podstawowe funkcje
Radia samochodowe mają pewne funkcje w standardzie, inne stanowią opcje dodatkowe. W tej pierwszej grupie znajdują się przede wszystkim możliwość korekty barwy dźwięku, odtwarzania plików mp3 oraz wzmocnienia (ang. loudness). Rzadziej spotykaną opcją jest czytnik płyt CD, zastępowany przez inne nośniki. Powszechnym uzupełnieniem są natomiast gniazda AUX i USB, które umożliwiają podłączenie odtwarzacza mp3, iPoda, pamięci USB z plikami muzycznymi czy podładowanie telefonu komórkowego. Standardem w krajach europejskich jest także RDS (Radio Data System) pozwalający na wyświetlanie różnych informacji na wyświetlaczu radioodtwarzacza. Osoby, które decydują się modernizację urządzenia wybierają opcję zestawu głośnomówiącego Bluetooth, który umożliwia swobodne odbieranie połączeń oraz bezpieczne prowadzenie pojazdu. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na zakup oddzielnego urządzenia z tego typu funkcją.
Radia samochodowe – dobre głośniki to podstawa
Radia samochodowe można uznać za dobre, jeśli zapewniają dobrą jakość dźwięku. W tym celu warto się zaopatrzyć w odpowiednie głośniki. Praktyczny zestaw obejmuje zestaw przedni (dwa średnioniskotonowe głośniki określane kickbasem zamontowane w drzwiach oraz dwa głośniki wysokotonowe zamocowane na podszybiu, określane jako tweetery) oraz dwa tylne głośniki, które można montować w drzwiach tylnych lub na półce. Istnieje także podstawowy zestaw głośników, czyli para tzw. koaksjalnych- zintegrowanych ze sobą. Składają się one z głośników nisko- oraz wysokotonowych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą kluczowymi parametrami, w tym również ceną.
Radia samochodowe – montaż i zabezpieczenia antykradzieżowe
Okazuje się, że radioodbiorniki to część samochodu, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród złodziei. Zanim jednak przejdziemy do zabezpieczenia urządzenia, warto zastanowić się nad jego montażem. Aby przebiegł on prawidłowo, lepiej zlecić go specjalistom. Montaż radioodbiornika nie kosztuje zwykle zbyt dużo. Waha się w granicach około 50 złotych. Aby uchronić go przed kradzieżą, najlepiej go ubezpieczyć. Możliwy jest również montaż radia na stałe, co znacznie utrudnia jego kradzież. Jednocześnie można jednak mocno uszkodzić deskę rozdzielczą. Kolejnym pomysłem jest zabezpieczenie kodowe radioodtwarzacza. Sporym utrudnieniem może też być folia antywłamaniowa montowana na szybach, a także klasyczny autoalarm. Choć nie powstrzymają one złodzieja przed wejściem do samochodu, to skutecznie opóźnią tę czynność albo znacząco utrudnią.
Podsumowując, aby radioodbiornik okazał się właściwy, musi przede wszystkim pasować do deski rozdzielczej. Należy zwrócić również uwagę na jego cenę- zbyt niska może przekładać się na gorszą jakość kluczowych parametrów i trwałość urządzenia. Należy również sprawdzić możliwość podłączenia w aucie, a także wartość dodatkowego wyposażenia, które uzależnione jest od indywidualnych potrzeb. Wszystkie te elementy przekładają się na trafny wybór.