Rodzaje i konstrukcja drzwi wewnętrznych

Rodzaje i konstrukcja drzwi wewnętrznych

Rodzaje i konstrukcja drzwi wewnętrznych. Obecnie na rynku jest mnogość wyboru drzwi wewnętrznych. Firmy oraz producenci wyścigają się w wytwarzaniu coraz to nowych drzwi z wykorzystaniem interesujących materiałów, kombinacji struktur, motywów, kolorów oraz wzorów. Drzwi wewnętrzne, poza oczywiście rodzajem wykończenia i budową różnią się także sposobem otwierania.

A zatem w czym mamy możliwość wybierać?

Zanim podejmiemy decyzję, ważne, aby ustalić z czego możemy wybierać. Jakie kryteria zastosować. Jednym z nich jest sposób otwierania, który stricte jest bardzo ważne.

Drzwi wewnętrzne dzielimy na:

Przesuwne – ten rodzaj drzwi sprawdza się najlepiej w sytuacji kiedy zależy nam na każdym  centymetrze kwadratowy pomieszczenia i nie możemy pozwolić sobie na tradycyjne. Oczywiście można wybrać je też ze względu na nasze upodobania, niekoniecznie musimy się kierować aspektem ekonomicznym. Typ ten składa się zazwyczaj z jednego lub dwóch skrzydeł przesuwających się po szynie. Po otwarciu skrzydło chowa się w ukrytej w ścianie kasecie. Ich montaż nie jest jednak taki prosty, ponieważ Skrzydło drzwi przesuwnych porusza się po szynie jezdnej (prowadnicy), korzystając z umieszczonych na niej wózków z rolkami (kółkami) montowanej nad otworem drzwiowym. A jeżeli zapragnęlibyśmy w przyszłości zmienić wystrój i lokalizacje tychże drzwi musimy liczyć się z wyburzeniem części ściany i budową nowej (składających się części stalowych i karton-gipsów).

Harmonijkowe i łamane (składane) – praktyczne i niezwykle ekonomiczne, idealne jako przegroda w sytuacji, gdy chcemy rozdzielić dwa pokoje, kuchnie od pokoju dziennego czy podzielić duży salon na część jadalną i pokój gościnny. Łatwe i ciche w użytkowaniu – nie można nimi trzasnąć (bardzo dobre rozwiązanie do pokoju dziecięcego). Ten wariant drzwi składa się z dwóch lub trzech pionowych elementów połączonych zawiasami. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie drzwi z nowoczesnymi nadrukami i wzorami (dzięki czemu drzwi wyglądają czasami jak prawdziwy obraz – co tworzy bardzo stylowy design)

Rozwierane – najpopularniejsze i najczęściej oferowane, przeważają inne rodzaje, jeśli chodzi o ilość wyprodukowanych drzwi. Te z kolei dzielą się na jedno- i dwuskrzydłowe. Natomiast jednoskrzydłowe są albo lewe, albo prawe. Jak sprawdzić, których potrzebujemy do swojego lokum?
Bardzo łatwo – wystarczy tylko sprawdzić, będąc w pomieszczeniu, do wnętrza którego drzwi się otwierają, zawiasy. Jeśli są po lewej stronie – drzwi są lewe, jeśli po prawej – prawe.

Wahadłowe – rzadko spotykane w domach i mieszkaniach, najczęściej występują w galeriach, biurach, dużych lokalach, zakładach przemysłowych, a w szczególności w lokalach gastronomicznych.
Wyróżnia się wariant jednoskrzydłowy oraz dwuskrzydłowy – bardzo często szklane. Otwierają się w obie strony – wahadłowo.

Zobacz najlepsze oferty dla domu:

Materiały z jakich mogą być wykonane drzwi wewnętrzne:

      • drewno – przeważnie produkuje się je z mahoniu, dębu, buku i sosny. Drewniane drzwi są tańsze i najczęściej wybierane z pośród różnorakich ofert. Niektórzy, by dodać niepowtarzalnego klimatu wnętrzu i zrealizować własne pragnienia i pomysły na wystrój, decydują się na zamówienie takich drzwi prosto u stolarza – by stworzyć jedyny i niepowtarzalny design. Oczywiście taka opcja nie zawsze jest najtańsza zależy bowiem z jakiego rodzaju drewna chcemy mieć wykonane drzwi oraz od skomplikowania projektu. Jeśli zależy nam na oryginalności i jesteśmy prawdziwymi koneserami drewnianego rękodzielnictwa takie drzwi z pewnością oddadzą nasz charakter i nadadzą domu tego niepowtarzalnego klimatu.
      • płyty drewnopochodne – dość popularne (prawie tak jak zrobione z drewna). Do ich produkcji używa się zazwyczaj płyt wiórowych lub pilśniowych, tłoczonych albo gładkich. Przeważnie są to twarde płyty MDF i HDF. Ten wariant jest dużo bardziej odporny na pękanie.
      • szkło – najczęściej wykonywane ze szkła hartowanego, mogą być w ramach (aluminiowych lub drewnianym), ale występują także modele bez ram. Pojawiają się często w nowoczesnych i stylowych wnętrzach. Dobre rozwiązanie, jeśli mamy ciemny lub słabo oświetlony dom
        i zależy nam na jak największej ilości słońca. Takie drzwi zapewniają dużą ilość światła.
Rodzaje i konstrukcja drzwi wewnętrznych
Rodzaje i konstrukcja drzwi wewnętrznych

Przy wyborze każdego elementu wystroju domu czy mieszkania, przede wszystkim należy się kierować własnymi odczuciami, pragnieniami, naszą wizją. To my spędzimy tam większość czasu i powinniśmy się czuć jak najlepiej, komfortowo i bezpiecznie. Urządzając dom możemy puścić wodzę fantazji, uruchomić wyobraźnię, rozbudzić kreatywność. Pobawić się w projektantów, stworzyć dla siebie i swoich bliskich miejsce pełne miłości i spokoju. Miejsce gdzie można się będzie schować przed światem, własny azyl. Wszystko zależy od nas. Ważne by zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania – chodzi o sposób otwierania. Drzwi w pokojach powinny się otwierać do wewnątrz, a te od pomieszczeń gdzie mamy piecyk i kuchenkę, na zewnątrz. Może się wydawać, że jest to niezbyt ważne, ale jednak warto by o tym pomyśleć przy montażu.

angielski