Rodzaje i konstrukcja drzwi wewnętrznych

Obecnie na rynku jest mnogość wyboru drzwi wewnętrznych. Firmy oraz producenci wyścigają się w wytwarzaniu coraz to nowych drzwi z wykorzystaniem interesujących materiałów, kombinacji struktur, motywów, kolorów oraz wzorów. Drzwi wewnętrzne, poza oczywiście rodzajem wykończenia i budową różnią się także sposobem otwierania.

A zatem w czym mamy możliwość wybierać?

Zanim podejmiemy decyzję, ważne, aby ustalić z czego możemy wybierać. Jakie kryteria zastosować. Jednym z nich jest sposób otwierania, który stricte jest bardzo ważne.

Drzwi wewnętrzne dzielimy na:

Przesuwne – ten rodzaj drzwi sprawdza się najlepiej w sytuacji kiedy zależy nam na każdym  centymetrze kwadratowy pomieszczenia i nie możemy pozwolić sobie na tradycyjne. Oczywiście można wybrać je też ze względu na nasze upodobania, niekoniecznie musimy się kierować aspektem ekonomicznym. Typ ten składa się zazwyczaj z jednego lub dwóch skrzydeł przesuwających się po szynie. Po otwarciu skrzydło chowa się w ukrytej w ścianie kasecie. Ich montaż nie jest jednak taki prosty, ponieważ Skrzydło drzwi przesuwnych porusza się po szynie jezdnej (prowadnicy), korzystając z umieszczonych na niej wózków z rolkami (kółkami) montowanej nad otworem drzwiowym. A jeżeli zapragnęlibyśmy w przyszłości zmienić wystrój i lokalizacje tychże drzwi musimy liczyć się z wyburzeniem części ściany i budową nowej (składających się części stalowych i karton-gipsów).

Harmonijkowe i łamane (składane) – praktyczne i niezwykle ekonomiczne, idealne jako przegroda w sytuacji, gdy chcemy rozdzielić dwa pokoje, kuchnie od pokoju dziennego czy podzielić duży salon na część jadalną i pokój gościnny. Łatwe i ciche w użytkowaniu – nie można nimi trzasnąć (bardzo dobre rozwiązanie do pokoju dziecięcego). Ten wariant drzwi składa się z dwóch lub trzech pionowych elementów połączonych zawiasami. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie drzwi z nowoczesnymi nadrukami i wzorami (dzięki czemu drzwi wyglądają czasami jak prawdziwy obraz – co tworzy bardzo stylowy design)

Rozwierane – najpopularniejsze i najczęściej oferowane, przeważają inne rodzaje, jeśli chodzi o ilość wyprodukowanych drzwi. Te z kolei dzielą się na jedno- i dwuskrzydłowe. Natomiast jednoskrzydłowe są albo lewe, albo prawe. Jak sprawdzić, których potrzebujemy do swojego lokum?
Bardzo łatwo – wystarczy tylko sprawdzić, będąc w pomieszczeniu, do wnętrza którego drzwi się otwierają, zawiasy. Jeśli są po lewej stronie – drzwi są lewe, jeśli po prawej – prawe.

Wahadłowe – rzadko spotykane w domach i mieszkaniach, najczęściej występują w galeriach, biurach, dużych lokalach, zakładach przemysłowych, a w szczególności w lokalach gastronomicznych.
Wyróżnia się wariant jednoskrzydłowy oraz dwuskrzydłowy – bardzo często szklane. Otwierają się w obie strony – wahadłowo.

Materiały z jakich mogą być wykonane drzwi wewnętrzne:

  • drewno – przeważnie produkuje się je z mahoniu, dębu, buku i sosny. Drewniane drzwi są tańsze i najczęściej wybierane z pośród różnorakich ofert. Niektórzy, by dodać niepowtarzalnego klimatu wnętrzu i zrealizować własne pragnienia i pomysły na wystrój, decydują się na zamówienie takich drzwi prosto u stolarza – by stworzyć jedyny i niepowtarzalny design. Oczywiście taka opcja nie zawsze jest najtańsza zależy bowiem z jakiego rodzaju drewna chcemy mieć wykonane drzwi oraz od skomplikowania projektu. Jeśli zależy nam na oryginalności i jesteśmy prawdziwymi koneserami drewnianego rękodzielnictwa takie drzwi z pewnością oddadzą nasz charakter i nadadzą domu tego niepowtarzalnego klimatu.
  • płyty drewnopochodne – dość popularne (prawie tak jak zrobione z drewna). Do ich produkcji używa się zazwyczaj płyt wiórowych lub pilśniowych, tłoczonych albo gładkich. Przeważnie są to twarde płyty MDF i HDF. Ten wariant jest dużo bardziej odporny na pękanie.
  • szkło – najczęściej wykonywane ze szkła hartowanego, mogą być w ramach (aluminiowych lub drewnianym), ale występują także modele bez ram. Pojawiają się często w nowoczesnych i stylowych wnętrzach. Dobre rozwiązanie, jeśli mamy ciemny lub słabo oświetlony dom
    i zależy nam na jak największej ilości słońca. Takie drzwi zapewniają dużą ilość światła.

Przy wyborze każdego elementu wystroju domu czy mieszkania, przede wszystkim należy się kierować własnymi odczuciami, pragnieniami, naszą wizją. To my spędzimy tam większość czasu i powinniśmy się czuć jak najlepiej, komfortowo i bezpiecznie. Urządzając dom możemy puścić
wodzę fantazji, uruchomić wyobraźnię, rozbudzić kreatywność. Pobawić się w projektantów, stworzyć dla siebie i swoich bliskich miejsce pełne miłości i spokoju. Miejsce gdzie można się będzie schować przed światem, własny azyl. Wszystko zależy od nas. Ważne by zwrócić uwagę na
bezpieczeństwo użytkowania – chodzi o sposób otwierania. Drzwi w pokojach powinny się otwierać do wewnątrz, a te od pomieszczeń gdzie mamy piecyk i kuchenkę, na zewnątrz. Może się wydawać, że jest to niezbyt ważne, ale jednak warto by o tym pomyśleć przy montażu.

angielski