Jak zostać fizjoterapeutą? Ścieżka edukacyjna fizjoterapeuty z powodu sporych zmian prawnych i związanych z tych zawirowań, które miały miejsce w ostatnich latach, wielu osobom może wydawać się niejasna. W dzisiejszym tekście sprecyzujemy, czym dokładnie zajmuje się taki specjalista, prześledzimy, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby nim zostać i odpowiemy na pytanie “czy kursy dla fizjoterapeutów wystarczą, aby wykonywać zawód?”.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Fizjoterapia to dziedzina medycyny, która łączy w sobie wiedzę medyczną z umiejętnościami manualnymi oraz środkami technicznymi. Obok rzetelnej wiedzy medycznej wykorzystywany jest więc dotyk, ale też urządzenia, działające w oparciu o prąd, wodę, światło i pole magnetyczne. Do fizjoterapeuty można kierować się z różnymi problemami. Najczęściej trafiamy do niego, gdy potrzebujemy:
- rehabilitacji po przebytym urazie;
- zmniejszenia odczuwanego bólu;
- zmniejszenia obrzęku lub stanu zapalnego;
- zmniejszenia poziomu stresu;
- zdiagnozowania dolegliwości.
Zakres usług, które oferuje się w ramach fizjoterapii, jest bardzo szeroki. Wystarczy wejść na stronę jednej z placówek, aby przekonać się, jak wiele zabiegów wiąże się z tą dziedziną medycyny. Specjalista fizjoterapii może zajmować się rehabilitacją ruchową, medyczną, gerontologiczną, psychometryczna, ale też terapią manualną, zajęciową, masażem limfatyczny, relaksacyjnym i wieloma innymi. W ramach każdej z tych gałęzi działalności, proponowane są różnorodne zabiegi.
Podczas spotkania z pacjentem, fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad, a następnie ocenia stan zdrowia osoby (za pomocą badań czynnościowych). Specjalista zajmuje się też dobraniem odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych lub wyrobów medycznych oraz kontrolą stanu zdrowia pacjenta w trakcie ich stosowania. Zobowiązany jest również do prowadzenia dokumentacji medycznej oraz wydawania opinii dotyczącej tego, jak przebiega fizjoterapia.
Jak zostać fizjoterapeutą?
Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że praca fizjoterapeuty to głównie kontakt z człowiekiem. Osoba, która chciałaby rozwijać się w tej dziedzinie, musi więc cechować się dużą dozą cierpliwości, delikatności i wyrozumiałości. Ale empatia i pozytywne nastawienie do ludzi nie wystarczą; należy mieć też wymagane kwalifikacje. Obecnie zawód ten regulują przepisy prawne. Aby zostać fizjoterapeutą należy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, cieszyć się dobrym stanem zdrowia, mieć odpowiednie wykształcenie i znać język na tyle, aby wykonywanie zawodu było możliwe.
Czy kursy dla fizjoterapeutów wystarczą, aby móc pracować w zawodzie?
Odpowiedź brzmi – nie. Obostrzenia związane z edukacją, jaką powinien odbyć fizjoterapeuta, są dokładnie precyzowane przez zapisy prawne. Osoby, które rozpoczęły/rozpoczną naukę po październiku 2017, muszą ukończyć 5-letnie studia wyższe, zaliczyć półroczną praktykę zawodową oraz zdać pozytywnie Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny. Osoby, które rozpoczęły studia między wrześniem 2012 a październikiem 2017 swoje kwalifikacje mogą potwierdzić, legitymując się jedynie licencjatem.
Nadal jednak można spotkać się z przekonaniem, że fizjoterapii można nauczyć się na kursach dla fizjoterapeutów i że to w pełni wystarczy do pełnienia tego zawodu. Jak widać, jest to oczywiście błędne założenie. Ta ścieżka zawodowa wymaga szerokiej wiedzy medycznej, bo zawód obciążony jest odpowiedzialnością – specjalista diagnozuje, kwalifikuje do zabiegów, dobiera odpowiednie metody oraz wydaje orzeczenia odnośnie stanu zdrowia pacjentów. Czy to znaczy, że kursy dla fizjoterapeutów są zbędne? Absolutnie nie.
Zawód wymaga regularnego doszkalania się i aktualizowania swojej wiedzy na kursach dla fizjoterapeutów. W trakcie kilkudniowych lub dłuższych spotkań specjaliści mają okazję zapoznać się z nowinkami ze świata medycznego, jak też zwiększyć swoje dotychczasowe kompetencje. Takie wydarzenia często adresowane są również do innych grup, np. do terapeutów manualnych, rehabilitantów, lekarzy i osteopatów. Pozwalają spotkać się z najlepszymi specjalistami konkretnych dziedzin i bezpośrednio czerpać od nich wiedzę. Kursy dla fizjoterapeutów to forma szkolenia, ale nie główny sposób zdobywania wiedzy, wykorzystywanej podczas pracy.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Jeśli perspektywa ciągłej nauki, realizowanie kursów dla fizjoterapeutów, nieustanne poszerzanie swoich kwalifikacji nas nie przeraża, warto zaznajomić się z ewentualnymi ścieżkami edukacji. Tutaj wybór jest ogromny i studenci mogą wybierać z takich specjalizacji jak fizjoterapia w sporcie, w medycynie uzdrowiskowej, badania czynnościowe, promocja zdrowia, hipoterapia i wiele innych. Jeśli chodzi o rynek pracy, to fizjoterapeuci raczej nie powinni mieć problemu z zatrudnieniem. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Zdrowia, już w 2026 roku można spodziewać się, że na rynku pracy pojawią się znaczne braki. Można więc przewidywać, że tacy specjaliści będą mieć pełne ręce roboty, a wynika to m.in. ze starzenia się społeczeństwa oraz z rosnącej świadomości społecznej, dotyczącej zalet tego rodzaju terapii.