Co to cosplay?

Co to cosplay?

Co to cosplay? Pomimo tego, że cosplay nie jest jeszcze znany przez wielu Polaków, to rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Ta nietypowa zabawa w przebieranie wymaga od nas stosunkowo dużego zaangażowania i ponadprzeciętnych zdolności manualnych. Stroje prezentować można znajomym, rodzinie, a nawet na regularnie organizowanych konkursach.

W jaki sposób zdefiniować cosplay? Jakie rodzaje cosplay’u możemy wyróżnić? Co powinni wiedzieć początkujący na temat cosplay? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

W jaki sposób zdefiniować cosplay?

Cosplay wiąże się przede wszystkim z koniecznością przygotowania atrakcyjnego stroju i całej charakteryzacji. Naszym głównym zadaniem jest skuteczne odwzorowanie wybranej postaci, która jest bohaterem w dowolnym filmie, grze, komiksie, serialu, kreskówce, książce. Co godne podkreślenia- najczęściej ma to duże powiązanie z science fiction, anime i fantasy, jednakże nie jest to reguła. Początkujące osoby wykorzystują powszechnie dostępne dodatki znajdujące się w sklepach z ubraniami. W przypadku nieco większych umiejętności mamy do czynienia z samodzielnym szyciem- specjaliści dbają nawet o najdrobniejsze szczegóły, co jest charakterystyczne dla cosplay-u.

Im więcej jest poszczególnych elementów, tym lepiej dla użytkowników. Niezwykle istotna jest także kwestia odpowiednio ucharakteryzowanych włosów i makijażu. Niekiedy wykorzystywana jest sztuka malowania ciała, która powszechnie znana jest jako body art. Doświadczeni cosplayerzy nie zapominają o takich dodatkach, jak chociażby biżuteria i soczewki kontaktowe. Udział w konkursie wiąże się z koniecznością przećwiczenia kilku podstawowych póz, sposobów poruszania się, gestykulacji- ma to bezpośredni wpływ na wynik końcowy. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w przypadku polskich konkursów strój musi być uszyty własnoręcznie.

Jakie rodzaje cosplay’u możemy wyróżnić?

Dla jednych cosplay to przede wszystkim hobby, dla innych jest to sposób oderwania się od rzeczywistości, natomiast jeszcze inni wykorzystują to do zarabiania pieniędzy. W Polsce kwoty te nie są bardzo wysokie- wiąże się to bezpośrednio z tym, że popularność tej sztyki dopiero rośnie, natomiast wiele osób wciąż nie jest zaznajomionych z tym terminem. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie rodzaje Cosplay-u możemy wyróżnić. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się cosplay anime lub manga- w tym przypadku kopiowanie znaków nie sprawia wielu trudności. Drugim rodzajem są lalki- umożliwiają one skuteczną identyfikację z wybraną postacią.

Kolejnym rodzajem jest bohater popularnych gier. Miłośnicy gamingu stają się przeistoczyć w ulubioną postać. W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń ramowych. Warto także wspomnieć o pełnym naśladownictwie danej postaci. Nie chodzi jedynie o to, aby odpowiednio pozować- kluczem do sukcesu jest animizacja całej sceny, która mogłaby stać się niemalże kanwą filmu- tak przynajmniej powinniśmy to sobie wyobrażać. Ostatnim rodzajem jest J-rock cosplay. Jest to szczególnie popularne w Japonii. Na tego typu cosplay decydują się prawdziwi fanatycy muzyki. Kopiuje się najpopularniejszych muzyków, jednocześnie tworzy sceniczne zdjęcia.

Co powinni wiedzieć początkujący na temat cosplay?

Skoro wiemy już, co to jest cosplay, a także jakie jego rodzaje możemy wyróżnić, warto teraz wspomnieć o kilku kwestiach, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla osób początkujących. Przede wszystkim nie powinniśmy bać się tego zajęcia- rozpoczęcie tego nie wymaga od nas ogromnych umiejętności. Specjaliści twierdzą, że w pierwszych dniach liczy się zaangażowanie, pasja i samozaparcie. Nie musimy sami szyć poszczególnych strojów- równie dobrze możemy zdecydować się na zakup elementów w sklepie z używaną odzieżą. Niekiedy możemy poprosić o pomoc znajomych lub rodziców. Wykonanie fryzury także nie jest skomplikowane.

Warto wybrać się do profesjonalisty lub zdecydować się na usługi najbliższych. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rozwijanie tego hobby wiąże się bezpośrednio z koniecznością nauki podstaw szycia. Wbrew pozorom taka umiejętność to nie tylko gwarancja stwarzania szerokich możliwości, ale również pewnego rodzaju motywacja i zachęta, w końcu kto nie lubi obserwować progresu swojego działania? Zanim rozpoczniemy wykonywać pierwsze kostiumy, warto wcześniej rozeznać się w cenach materiałów i dodatków- ułatwia to ustalenie budżetu. Jeśli nie posiadamy wystarczających umiejętności z zakresu szycia, warto wybierać łatwiejsze projekty, w przeciwnym wypadku może okazać się to nieco problematyczne.

Pamiętajmy o tym, że stworzony kostium ma nie tylko ciekawie prezentować się pod względem wizualnym, ale musi być przede wszystkim wygodny. Niekiedy spędzamy w nim dużo czasu, dlatego też musimy bez większych problemów mieć możliwość spożycia posiłków czy siadania. Cosplay to świetna zabawa, jednakże w przyszłości może okazać się to sposobem na zarabianie dużych pieniędzy.

angielski francuski niemiecki hiszpański