Jak czyścić rolety materiałowe?

Jak czyścić rolety materiałowe?

Jak czyścić rolety materiałowe? Rolety materiałowe są zwykle bardzo tanie, a do tego niezwykle praktyczne. Odpowiednio pielęgnowane, mogą służyć nam latami, jednak z czasem się brudzą. 

Rolety materiałowe to wybór na każdą kieszeń

 

Rolety na okna z materiału cieszą się bardzo dużą popularnością i nie ma się czemu dziwić, bowiem decyzja o ich zakupie motywowana jest szeregiem zalet. Prawdopodobnie jedną z największych jest ich niezwykle korzystna cena. Takie rolety okienne występują licznie w bardzo budżetowych wersjach, które nadają się świetnie przy urządzaniu mieszkań, na które nie mamy dużych funduszy.

Ale na tym nie koniec. Obecnie rolety materiałowe wykonuje się w tak wielu wariantach, że można spotkać również bardzo ekskluzywne wersje, które znajdą zastosowanie nawet w najbardziej luksusowych wnętrzach. Rolety okienne wewnętrzne wykonane z materiału są w stanie odpowiedzieć więc na naprawdę różne potrzeby.

Możliwość dostosowania do okna i potrzeb

Rolety na wymiar to gwarancja idealnego pokrycia okna, a właśnie takie możemy wybrać zamawiając rolety materiałowe. Żaluzje na wymiar pozwalają osłonić całego okno przed uciążliwym słońcem, wścibskimi obserwatorami lub zakłócającymi sen lampami nocnymi. Do tego wszystkiego sprawdzają się również tak zwane rolety dzień i noc, które także występują powszechnie w wersji materiałowej. Ponadto z materiałów wykonuje się także markizy balkonowe oraz moskitiery okienne .

Prosta obsługa i montaż

Ich dużą zaletą jest to, że są bardzo proste w montażu. Bez problemu można to zrobić samodzielnie, nawet kiedy nie mamy absolutnie nikogo do pomocy. Nie ma najmniejszej potrzeby by zatrudniać do tego specjalistę. To samo tyczy się ich użytkowania, które jest bardzo intuicyjne i uniwersalne. Nie wymaga skomplikowanych instrukcji i prawdopodobnie będzie jasne dla gości z większości zakątków świata. Bez względu na to czy zdecydujemy się rolety tekstylne czy wykonane z naturalnych materiałów, to ich czyszczenie nie będzie nastręczało nam trudności, jest bowiem niezwykle proste. Wystarczy wiedzieć jak to zrobić.

Jak często czyścić rolety materiałowe?

Rolet materiałowych nie trzeba czyścić często. Współcześnie wykonywane rolety są zazwyczaj pokrywane specjalistycznym impregnatem, który zapobiega osadzaniu się na ich powierzchni wszelkich zanieczyszczeń. Mowa tu nie tylko o unoszącym się w powietrzu kurzu i innych pyłach, ale każe tłuszczu, wilgoci, pleśni, oraz nieprzyjemnych zapachów. Dobrze zaimpregnowany materiał długo będzie wyglądał dobrze i pozostanie czysty, jednak nawet taki trzeba co jakiś czas doprowadzić do porządku. Najlepiej jest zrobić to po prostu wtedy, gdy dostrzeżemy, że jest taka potrzeba – gdy na roletach zacznie zbierać się widoczny brud.

Czego używać do czyszczenia rolet materiałowych?

Jak czyścić rolety materiałowe?Po pierwsze potrzebujemy czegoś co pomoże nam pozbyć się z rolety osadzonego na niej kurzu. Opcji jest tutaj co najmniej kilka. Popularnym wyborem są miękkie szczotki do zbierania kurzu, na przykład takie zakończone piórami lub delikatnym włosiem. Inną możliwością jest skorzystanie z odkurzacza, jeśli dysponujemy oczywiście odpowiednią końcówką. Nie może to być ostry, twardy plastik, który mógłby zniszczyć roletę. Końcówka odkurzacza nadająca się do usuwania kurzu z rolety materiałowej musi być zakończona włosiem. Będziemy potrzebować również czegoś, co pozwoli usunąć pozostały brud. Środki czystości należy dostosować do rodzaju i stopnia zabrudzenia. Jeśli mowa na przykład o rolecie, która wisi w kuchni, istnieje ryzyko, że na materiale zgromadził się tłuszcz, który unosi się w powietrzu podczas gotowania. Jeśli jednak jest to roleta w biurze, raczej nie będzie na nich silnych zabrudzeń. Do silnych zabrudzeń używamy silnych detergentów. Do tłuszczu dobrze sprawdzi się płyn do naczyń, do lżejszych – zwykłe mydło. Naprawdę niewielkie zabrudzenia usuniemy przy pomocy samej ciepłej wody. Ważny jest także wybór odpowiedniej myjki. Raczej nie powinna to być szczotka z włosiem. Jeśli zdecydujemy się na gąbkę, należy używać jej miękkiej strony, a nie tej twardej, trącej. Najlepszym wyborem będzie jednak miękka ściereczka. Dlaczego do mycia rolety materiałowej należy używać miękkiej ścierki? Ze względu na to, że materiał pokryty jest impregnatem, który zapewnia jej trwałość i estetyczny  wygląd. Używając twardej szczotki możemy naruszyć impregnat, pozbawiając materiał warstwy ochronnej lub nawet go zniszczyć.

Jak czyścić rolety materiałowe?

W pierwszej kolejności usuwamy cały nagromadzony na powierzchni rolety kurz. Warto w tym celu rozwinąć ją całą i zwrócić szczególną uwagę, by usunąć kurz z całej długości rolety oraz wszystkich zakamarków. W przeciwnym razie będzie on się rozmazywał i pozostawiał nieestetyczne plamy w trakcie dalszego mycia. Kiedy pozbędziemy się już kurzu szukamy plam z brudu, które wymagają usunięcia. Dobieramy odpowiedni detergent, lub jeśli zabrudzenia są delikatne, czyścimy je czystą, ciepłą wodą. Ważne jest, by używać do tego miękkiej ścierki i robić to z wyczuciem, bez nadmiernego tarcia. Wypraną roletę pozostawiamy do wyschnięcia.