Jak poprawnie dobrać okna do domu

Jak poprawnie dobrać okna do domu

Jak poprawnie dobrać okna do domu. Z pewnością każdy posiada w domu okna, jest to element, jaki towarzyszy nam od najmłodszych lat i nie ma szans żebyś, chociaż kiedyś go nie otwierał. Ostatnio w moim życiu zaszło wiele zmian i wymieniałem okna w moim domu, jak się okazało wybór okna to nie jest wcale prosta i szybka sprawa, którą możemy od tak sobie przeprowadzić jak kupić ziemniaki w sklepie.

Zapraszam Cię do artykułu, w którym dowiesz się jak wybrać okna i jak dużo zależy od poprawnego wyboru

Zacznijmy od tego, że wbrew pozorom okna zmieniają się z biegiem czasu, mam na myśli ich wzornictwo i trendy. Wiem, że jest okna są proste jak budowa cepa, ma się otwierać i zamykać a patrząc przez szybę mamy wiedzieć nasze jachty czy kolekcję ekstra aut na parkingu pod willą. Jednakże producenci stale prześcigają się w kwestii nowych rozwiązań aby coraz bardziej uatrakcyjnić i unowocześnić wygląd stolarki okiennej. Dlatego wobec ostatnich trendów możemy zaobserwować minimalistyczne i jednocześnie nowoczesne rozwiązania. W dodatku pracuje się cały czas nad tym, aby okno po mimo małych rozmiarów wpuszczało coraz więcej światła do pomieszczenie, co ma niebagatelny wpływ na atmosferę w owym pomieszczeniu. Duży nacisk kładzie się także nad aspektem ekonomicznym, mam tu na myśli termoizolację pomieszczeń, co ma niebagatelne znaczenie w okresach zimowych. Poza tym im lepiej okno przepuszcza światło słoneczne tym lepiej dogrzane będzie pomieszczenie, co oznacza niższe rachunki za ogrzewanie. W tych nowoczesnych oknach, możemy powiedzieć z tego roku, zaobserwować można trend na ukrycie skrzydła okiennego, które jest bardzo mało widoczne lub całkiem ukryte. Dąży się także do spójności z całym obiektem mieszkaniowym bez względu na to, jaką funkcję pełni okno. Możemy to dobrze zaobserwować w małych miasteczkach gdzie okno jakby nie pasuje do domu, teraz okno ma stanowić jego wyraźny efekt, jak bym miało tu być od zawsze i już. Przejdźmy teraz do cyferek, w roku dwa tysiące siedemnastym weszło wiele ustaw o energooszczędności, coraz większy nacisk kładzie się na zmniejszenie zużycia energii do ogrzania mieszkania, a okna są tutaj najsłabszym ogniwem, które łączy pomieszczenie ze światem zewnętrznym.

okna Szczecin sprzedaż
okna Szczecin sprzedaż

W roku 2021 nastąpi kolejne zaostrzenie przepisów i w naszym kraju będzie obowiązywać wymaganie izolacyjności cieplnej dla okien na poziomie Unie gorszym niż 0,9 W/(m2K). W kwestii bezpieczeństwa okna balkonowe czy tarasowe są najsłabszym ogniwem które mogą wykorzystać potencjalni złodzieje i jest to sprawa nie do zbagatelizowania. Aby zminimalizować ryzyko włamania należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie okien, które są naturalnym punktem dostępu do wnętrza. Okna powinny być wyposażone w stalowe zaczepy antywłamaniowe, które dzięki temu, że zapewniają trudne do sforsowania połączenie ramy ze skrzydłem, chronią przed włamaniem. Oczywiście musimy pamiętać, że jeżeli ktoś będzie chciał wejść do naszego domu to prędzej czy później wejdzie. My możemy jedynie jak najbardziej mu to utrudnić. Kolejną niechcianą rzeczą jest hałas, okna do domu powinny zapewniać komfort akustyczny domownikom. O właściwościach akustycznych okien informuje parametr Rw, im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej. Dość wysokie właściwości tłumienia hałasu zewnętrznego daje już Rw = 33 dB. Natomiast w rejonach wyjątkowo narażonych na hałas powinno się stosować okna o współczynniku Rw większym niż 40 dB. Możemy teraz postawić sobie pytanie czy opłaca się wydać więcej na okna czy może wystarczy najtańsza opcja. Tutaj musimy już odpowiedzieć sobie sami na pytanie, jaką funkcję mają pełnić te okna. Jeżeli zależy nam na wyglądzie to możliwe, że nie będą to najbezpieczniejsze okna, natomiast, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie to nie będą to okna najładniejsze. Oczywiście im droższe okna tym lepsza jest ich jakość i dłużej nam posłużą a także sprawią, że zapłacimy mniej za ogrzewanie. Na koniec chciałbym powiedzieć Ci jak to wyglądało u mnie. Jak byłem zmuszony wymienić prawie wszystkie okna w całym domu, po oględzinach stwierdziłem, że nie ma sensu ratować tego, co jest, więc podjąłem się sam demontażu, a ekipa, która wstawiła mi okna zrobiła to szybko sprawnie i w dobrych pieniądzach, nadal jednak pozostaje kwestia wyboru? Oczywiście możemy zdać się na obsługę sklepu czy firmy, w jakiej kupujemy okna, chociaż musimy pamiętać, że to by będziemy przez nie patrzeć przez bardzo długi czas, więc to nam muszą one przypaść do gustu. Na rynku jest bardzo szeroka gama rodzajów okien, dlatego nie podejmuj pochopnych decyzji tylko na spokojnie poświęć kilka dni na wizytę w różnych punktach i wybierz takie okna, jakie odpowiadają Tobie. Okna są mega ważne i każdy, kto budował dom lub wymieniał w nim okna wie, że nie jest to łatwy orzech do zgryzienia, według mnie Ty sam będziesz najlepszym doradcą i wybór okna powinien należeć jedynie do domowników. Z mojej strony to tyle, dziękuję Ci za czas i atencję poświęcone na ten artykuł. I mam nadzieję, że nieco pomogłem Ci w kwestii wyboru i kiedy staniesz przed tym problemem to nie będzie to droga przez mękę.

angielski