Lombard - ile za gram złota?

Lombard – ile za gram złota?

Lombard – ile za gram złota? Pożyczka pod zastaw złota to dobry sposób na wykorzystanie zbędnej biżuterii. Przynosząc do lombardu pierścionek po babci czy niemodną bransoletkę, możemy otrzymać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jednak wycena złota jest skomplikowana. Ostateczna wartość danego przedmiotu zależy od wielu czynników. Wartość artystyczna, próba oraz stan opakowania (w przypadku złota inwestycyjnego) mogą drastycznie obniżyć lub zawyżyć otrzymaną sumę. W poniższym artykule postaramy się wytyczyć szlaki na rozległym i często niezrozumiałym rynku złota. Podpowiemy także jak oszacować wartość posiadanego przedmiotu i kiedy lombard może odmówić jego przyjęcia. 

Rodzaje złota. Od czego zależy cena złota?

 

Lombard - ile za gram złota?

Przynoszone do lombardu złoto dzielimy na dwie grupy: złoto inwestycyjne i złoto użytkowe. Niektóre skupy złota przyjmują także złoty złom, lecz szczegóły obrotem złotem wykraczają poza ramy tego artykułu. Złoto inwestycyjne to wszelkie sztabki i monety bulionowe. Najczęściej są one produkowane przez państwowe mennice jak Mennica Polska. Niektóre cieszą się szczególnym sentymentem inwestorów np. kanadyjski Liść Klonowy czy Amerykański Złoty Orzeł. Warto pamiętać, że skupy złota najchętniej przyjmują znane i popularne na rynku monety. Jest to spowodowane ich łatwiejszą wyceną i odsprzedażą. Do złota inwestycyjnego zaliczane są także sztabki. Występują one w wielu  formach: od maleńkich płatków o masie 1 grama aż po wielokilogramowe sztaby warte miliony złotych.

Oprócz złota inwestycyjnego, w lombardzie można zastawić również złoto użytkowe. Wszelkiego rodzaju kolczyki, bransoletki, wisiorki itp. bywają masowo przynoszone przez klientów. Ich wycena jest trudniejsza niż monet i sztabek, gdyż do ceny metalu dochodzi wartość artystyczna. W przypadku przedmiotów unikatowych, odziedziczonych np. po prababci, oszacowanie wartości precjozów wymaga wiedzy z dziedziny historii sztuki. Pracownik lombardu musi wykazać się też czujnością, gdyż modne w PRL pierścionki z kamykiem bywają wykonane z tombaku. 

Kiedy lombard może odmówić przyjęcia złota?

Paserstwo, czyli obrót przedmiotami pochodzącymi z kradzieży, jest zabronione. Dlatego pracownik lombardu ma obowiązek upewnienia się, czyją własnością jest przynoszone przez klienta złoto. Może w tym celu np. poprosić daną osobę o pokazanie dowodu zakupu. Lombard odmówi także wtedy, gdy będzie miał wątpliwości co do autentyczności złota. Niektóre lombardy, w obawie przed podróbkami, przyjmują złoto inwestycyjne wyłącznie w oryginalnych opakowaniach. 

Ile za gram złota?

Cena za gram złota zależy od tzw. próby oraz wagi monety czy sztabki, którą klient pragnie zastawić. Tu, podobnie jak na całym rynku złota, obowiązuje zasada: im więcej, tym taniej. Mała moneta np. 1/10 oz wychodzi w przeliczeniu na jeden gram o wiele drożej niż identyczna moneta o masie 1 uncji. Dlaczego? Jest to spowodowane kosztami obróbki złota, jego transportu, przechowywania itp. Różnicę w cenie za gram pokażemy na przykładzie polskiej monety Fryderyk Chopin, która jest sprzedawana przez Mennicę Polską. Najmniejsza dostępna moneta o masie 1/4 uncji (trochę ponad 7 gramów) kosztuje 1970 zł. Daje to 281 zł za jeden gram złota. Z kolei za identyczną 1-uncjową (około 28 gramów) monetę Fryderyk Chopin należy zapłacić 7345 zł. Nietrudno policzyć, że w tym wypadku cena za jeden gram złotych wynosi 262 zł. Przy sztabkach różnice mogą być jeszcze większe i w skrajnych wypadkach dochodzić do kilkudziesięciu procent. Warto jest sprawdzić, jaką cenę za jeden gram oferuje nasz skup złota i porównać ją z ceną rynkową. Wracając do lombardu, policzmy jaka pożyczka zostanie udzielona pod zastaw średniej monety z serii Fryderyk Chopin. 1/2 uncji, czyli 14 gramów, złota jest warte około 3780 zł. Lombard najczęściej oferuje pożyczkę o wysokości połowy wartości przyniesionego przedmiotu. W tym wypadku będzie to 1890 zł i tyle właśnie otrzyma klient. Sporo jak za niewielką monetę.

Czym jest próba?

Najprościej mówiąc, próba to zawartość złota w stopie metali, z którego wykonano monetę czy sztabkę. Z przyczyn technicznym otrzymanie czystego złota jest niemożliwe. Nawet monety bulionowe o najwyższej próbie mają śladowe domieszki innych substancji. Z nich bierze się np. oryginalny kolor Krugerranda. Nie jest to wada monety! Nie ma też żadnego wpływu na jej wycenę w skupie złota. Jasnym jest, że najdroższe przedmioty są wykonane ze złota najwyższych prób: 999 i 960. Cyfry te oznaczają, że w danym stopie na 1000 cząstek przypadają kolejno 999 oraz 960 cząsteczki czystego złota. Jak różnią się ceny złota kolejnych prób? Podając od najniższych: próba 585 to około 100 zł, próba 750-120 zł, zaś próba 999-170 zł za gram. Podane ceny dotyczą skupu złota i są niższe od cen złota identycznej próby kupowanego jako monety czy biżuteria. Skup złota jest trudniejszy od skupu smartfonów czy laptopów. Wymaga dobrego oka oraz umiejętności wyszukiwania podróbek. Cena za gram złota zależy od próby oraz wielkości monety czy sztabki. Co oczywiste, największą pożyczkę w lombardzie otrzymamy pod zastaw złota najwyższej próby. Przedmioty o wartości artystycznej są wyceniane indywidualnie. Lombard może odmówić przyjęcia metali szlachetnych nieznanego pochodzenia. Mimo tych utrudnień warto pamiętać, że pożyczka pod zastaw złota pozostaje szybkim i prostym sposobem na dodatkową gotówkę.