Ile kosztuje pranie pościeli hotelowej? Pranie pościeli i innych tekstyliów to podstawa w branży hotelowej. Hotele, które tego nie przestrzegają szybko tracą gości. Choć dla odwiedzających to oczywiste, hotelarzy bardziej interesuje cena prania i jakość. Aby zapewnić swoim gościom wysoką jakość usług, hotele korzystają z pralni przemysłowej albo własnej. Każda z tych opcji wiąże się z pewnymi zaletami, jak i wadami. Jakimi?
Czysta pościel hotelowa i jej znaczenie dla hotelu
Standardy czystości obowiązują w każdym hotelu. Ich przestrzeganie jest istotne nie tylko ze względu na komfort klientów, ale również prestiż obiektu. Niezadowolenie, klient może wyrazić nie tylko w recepcji, ale również w internecie. Stamtąd bardzo szybko opinia może rozprzestrzenić się wśród potencjalnych gości. Hotel może bardzo stracić. Aby pościel zawsze była świeża i pachnąca. konieczne jest systematyczne pranie pościeli hotelowej. Organizacja tego zadania jest wymagająca. Wystarczy przypomnieć sobie, jak często pierzemy w domu. Tymczasem pranie pościeli musi odbywać się po każdym kliencie. Jeśli hotel przyjmuje każdego dnia dwudziestu gości, to liczba pościeli wynosi dwadzieścia. Należy do tego doliczyć jeszcze ręczniki i inne tekstylia. Szacuje się, że taka ilość prania waży nawet około 120 kilogramów. To spore obłożenie, dlatego nikogo nie dziwi, że niektóre obiekty korzystają z pralni przemysłowej.
Pralnie zewnętrzne czy własne?
Alternatywą dla przemysłowej pralni dla hoteli jest własna pralnia. Powstają one w oddzielnych pomieszczeniach i obsługiwane są przez oddelegowaną obsługę. Jedna, jak i druga opcja wiąże się z wieloma zaletami, ale ma również swoje ograniczenia. W związku z tym podjęcie decyzji o budowie własnej pralni powinno być dokładnie przemyślane.
Dlaczego warto skorzystać z zewnętrznej pralni?
Zapotrzebowanie hoteli na świeżą pościel jest oczywiste. Zbudowanie własnej pralni to duże wyzwanie logistyczno- organizacyjne. Pralnia wymaga odpowiedniego metrażu. Ponadto musi mieć podłączenie do mediów i ścieków, a także odpowiednie urządzenia. Do prania konieczne są środki piorące jak najlepszej jakości. Dla niektórych obiektów własna pralnia jest też po prostu nieopłacalna. Tym bardziej jeśli wykonują także pranie obrusów dla restauracji, która jest połączona z hotelem. W takich wypadkach lepszym rozwiązaniem jest pralnia zewnętrzna. Tam pracuje zarówno wykwalifikowana kadra, jak i działają odpowiednie urządzenia. Dodatkowym udogodnieniem jest odbiór tekstyliów z hotelu. Usługi pralnicze dla hoteli obejmują również suszenie i maglowanie. Jeśli odbierają pranie, to dostarczają również wyprane tekstylia. Zaletą korzystania z pralni przemysłowych jest także obniżone ryzyko rozwoju pleśni i bakterii w materiałach. Dlaczego? Tekstylia bezpośrednio po odebraniu z pralni trafiają do pokoju, dzięki czemu nie są zbędnie magazynowane.
Korzystając z pralni przemysłowej, hotel zmniejsza także koszty stałe. Po pierwsze dlatego, że nie potrzebuje zatrudnienia dodatkowych pracowników do obsługi pralni. Po drugie nie wydaje pieniędzy na środki piorące i media. W związku z tym aspekt finansowy jest czynnikiem decydującym podczas podejmowania decyzji o rodzaju prania. Wadą pralni zewnętrznych może być jednak jakość. W związku z tym firmę świadczącą usługi, należy dobierać starannie, opierając się na opinii innych klientów.
Jak przebiega cykl oczyszczania tekstyliów?
Każdy cykle czyszczenia tekstyliów składa się z tych samych etapów. Pierwszym, ale opcjonalnym jest odbiór brudnego prania z hotelu. Następnie odbywa się pranie. Później suszenie i maglowanie. W dalszej kolejności pracownik sprawdza jakość prania i ocenia ewentualne problemy. Czasami tekstylia ulegają zniszczeniu albo duże zabrudzenia nie są doczyszczone. Po tym etapie obsługa pralni dostarcza pranie do hotelu lub informuje o możliwości odbioru. Na każdym etapie może pojawić się uszkodzenie lub inny problem. Czasami obsługa pralni myli tekstylia i dostarcza je do niewłaściwych obiektów. W niektórych przypadkach pościel hotelowa ginie w trakcie wykonywania usługi. Aby przeciwdziałać takim zdarzeniom, warto podjąć odpowiednie środki zaradcze. Przede wszystkim należy podpisać umowę, która określa kary za takie błędy. Po drugie warto oznaczyć pościel hotelową, np. za pomocą haftu. Świetnym pomysłem są również indywidualne metki czy nadruki. W ten sposób można zminimalizować ryzyko, że pościel trafi do innego obiektu niepostrzeżenie.
Ile to kosztuje pranie pościeli hotelowej?
Cena usługi może być bardzo różna. Często zależy od długości współpracy z daną pralnią. Systematyczne i duże zamówienia często powodują, że pralnia obniża cenę usługi. Koszt prania w cenniku określany jest za 1 kilogram prania. Cena różnie się także w zależności od wielkości miasta. Zwykle wynosi około 10 złotych netto za kilogram prania. Jak widać w przypadków dużych hoteli, które piorą nawet 20 kilogramów w ciągu dnia, dzienny rachunek może wynosić 2 000 zł. W skali miesiąca to duży wydatek, dlatego wiele hoteli decyduje się na zbudowanie własnej pralni i samodzielne odświeżanie tekstyliów.