Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny? Z danych Głównego Urzędu Statystycznego i Komisji Nadzoru Finansowego można wywnioskować, że ponad 60 % mieszkań na naszym rynku kupowanych jest bez kredytu. Tak optymistyczne dane wynikają przede wszystkim z ogromnego zainteresowania inwestycjami w nieruchomości. Dlatego tyle ludzi kupuje mieszkanie za gotówkę. Najczęściej jednak pierwsze lokum dla siebie kupujemy posiłkując się kredytem.  Zakup nieruchomości to ogromne wydarzenie w życiu każdego nabywcy. Jest to najczęściej ogromna inwestycja, którą podejmuje się na kilkadziesiąt lat. 

Wpłata własna

Przy każdym kredycie hipotecznym potrzebujemy środków własnych.  Niezależnie od tego czy decydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego czy od dewelopera musimy zdobyć środki na wpłatę własną. W zależności od banków jest to na razie od 10 do 20%. W przypadku nieruchomości wartej 300 tysięcy będziemy potrzebować odpowiednio 30 lub 60 tysięcy złotych. Dla wielu jest to ogromna kwota, którą trudno odłożyć. Dlatego do zakupu nieruchomości musimy się długo przygotowywać. Środki własne nie mogą pochodzić z kredyty, takie oświadczenie podpisujemy przy umowie. Jednak bardzo często klienci decydują się na taki krok i biorą kredyt gotówkowy w trakcie załatwiania formalności, by nie był on jeszcze zaraportowany do Biura Informacji Kredytowej, skąd wszystkie banki czerpią informację o zadłużeniach.

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Bardzo często decydując się na zakup nieruchomości od dewelopera mamy możliwość skorzystania ze współpracującego z firmą doradcy kredytowego. Specjalista doskonale zna ofertę wszystkich banków na rynku i będzie mógł wybrać najlepszą z opcji. Doradca kredytowy w bardzo prosty sposób w specjalnych kalkulatorach może sprawdzić, jak będzie wyglądać rata we wszystkich dostępnych bankach. Dzięki temu łatwo będziemy mogli porównać, która z opcji jest też najkorzystniejsza dla nas. Tak samo jest przy składaniu wniosków, doradca kredytowy może je złożyć w kilku bankach, co zabezpieczy nas przed ewentualną odmową. Zawsze pozostanie nam inna opcja, z której będziemy mogli skorzystać.

W każdym momencie możemy również zdecydować się na samodzielne poszukiwanie kredytu. Ważne jest, żeby zainteresować się, jak wygląda kredyt, gdy mieszkanie kupuje się od dewelopera. Na taką formę poszukiwania kredytu zdecydujmy się, jeśli mamy chociaż podstawową wiedzę na temat produktów bankowych. Bez tego przedstawiane oferty niewiele nam powiedzą i wybierzemy taką, którą będzie najlepiej zaprezentowana a niekoniecznie korzystna finansowo dla nas. Wystarczy, że trafimy na dobrego doradcę, który będzie potrafił umiejętnie wskazać wszystkie parametry produktu.

Na co zwracać uwagę przy kredycie?

Koszty przy kredycie hipotecznym są najważniejsze dla każdego klienta. Najczęściej jednak porównujemy koszty miesięcznej raty zapominając o wszystkich dodatkowych opłatach. W ten sposób może i będziemy mieć najniższą ratę, ale jednocześnie będziemy płacić za konto, kartę płatniczą i kredytową, ubezpieczenia czy prowizję. Powinniśmy zwracać uwagę na całościowy koszt. Sama rata to marża banku wyrażona w procentach, połączona z WIBOR-em trzy- lub sześciomiesięcznym. Dodatkowo w większości banków musimy zdecydować się na ubezpieczenie na życie i nieruchomości. Ubezpieczenia te są obowiązkowe, ale nie oznacza to wcale że musimy je nabyć za pośrednictwem banku, możemy zdecydować się na samodzielny zakup polis z przeniesieniem cesji na bank.

Bardzo często banki pobierają prowizję – jej wysokość i sposób pobierania ma ogromne znaczenie dla całościowych kosztów. Wiele banków wymaga również w przypadku 10-procentowego wkładu własnego ubezpieczenia niskiego wkładu, co oznacza dla nas dodatkowe opłaty. Są banki, które koszty takiego ubezpieczenia biorą na siebie. Spotkamy się również z obowiązkowym ubezpieczeniem od utraty pracy, najczęściej na około 5 lat, co da nam dodatkowy koszt kilku tysięcy złotych. Musimy też zwrócić uwagę, że kupując mieszkanie od dewelopera bank będzie nam wypłacał kredyt w transzach. Za każdym razem przy wypłacie takiej transzy będzie nas czekać wizyta w banku.

Zobacz również:

Koszty okołokredytowe

Bardzo często kupując mieszkanie od dewelopera skupiamy się jedynie na kosztach kredytu zapominając, że będą nam potrzebne jeszcze dodatkowe środki w gotówce. Przede wszystkim musimy zapłacić za usługi notariusza, a jest to koszt kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od wartości nieruchomości, ponieważ notariusz w naszym imieniu odprowadza podatek. Być może kupując mieszkanie od konkretnego dewelopera będzie nam mógł polecić współpracującego notariusza, który policzy nam niższą stawkę. Dodatkowo, jeśli w poszukiwaniu mieszkania pomagał nam pośrednik to również musimy mieć gotówkę dla niego. To również będzie kilka tysięcy prowizji. Łącznie kosztów okołokredytowych, o których rzadko myślimy, może być nawet kilkanaście tysięcy. Dla wielu nabywców taka kwota jest dużym zaskoczeniem, przez co muszą się oni posiłkować kredytem gotówkowym lub pożyczkami od znajomych.

angielski