Sztuczne kwiaty w doniczce jak żywe

Sztuczne kwiaty w doniczce jak żywe

Sztuczne kwiaty w doniczce jak żywe. Czasy, kiedy sztuczne kwiaty były utożsamiane z kiczem, minęły dość dawno temu. Obecnie, sztuczne rośliny, zarówno cięte, jak doniczkowe, stanowią ciekawy element aranżacji wnętrz, z powodzeniem zastępując swoje żywe odpowiedniki. Co więcej, często na pierwszy rzut oka są nie do rozróżnienia.  Swoją rosnącą popularność zawdzięczają nie tylko coraz lepszemu designowi i materiałom, z których są wykonane, ale również funkcjonalności i niekłopotliwej pielęgnacji. W jakich sytuacjach sprawdzą się sztuczne kwiaty doniczkowe? I co zrobić, żeby wyglądały jak żywe?

Kiedy sprawdzą się sztuczne kwiaty w doniczkach?

Kto i w jakiej sytuacji powinien zdecydować się na sztuczne kwiaty doniczkowe, zamiast ich naturalnych odpowiedników? Odpowiedź wydaje się dość oczywista. Sztuczne rośliny nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, nie trzeba zapewniać im optymalnych warunków wegetacji. Nie ma również konieczności regularnego podlewania, a pozostawione w domu w czasie urlopu właścicieli na pewno nie uschną. Z tego choćby względu kwiaty sztuczne są rozwiązaniem idealnym dla osób, które nie mają czasu, ochoty czy umiejętności na prowadzenie zabiegów ogrodniczych.

Dodatkowo, będzie to rozwiązanie odpowiednie dla osób, chcących urozmaicić roślinami wnętrza pomieszczeń nieposiadających odpowiednich warunków do hodowli kwiatów. Ciemna łazienka, gorąca kuchnia czy przedpokój, w którym naturalna roślina mogłaby źle znosić potrącanie przez przechodzących domowników, będą odpowiednim miejscem dla roślin sztucznych.

Oczywiście, sztuczne kwiaty doniczkowe nadają się również do tworzenia przytulnego nastroju i świeżych, zielonych stref w hotelowych holach, sklepach czy biurach. W takich miejscach pielęgnacja żywych roślin jest zazwyczaj utrudniona ze względu na panujące warunki świetlne czy duży ruch osób.

Sztuczne kwiaty w doniczce jak żyweJak wybrać sztuczne kwiaty jak żywe? Sklepy i hurtownie oferujące artykuły i akcesoria florystyczne posiadają szeroki wybór sztucznych kwiatów w doniczkach. Jak wybrać odpowiednie? W sprzedaży dostępne są rozmaite rodzaje sztucznych kwiatów w doniczkach, imitujących zarówno rośliny kwitnące, jak i ozdobne drzewka oraz krzewy. Różnią się nie tylko wielkością, ale także rodzajem użytego materiału. Dostępne są zarówno modele wykonane z polimerów i innych tworzyw sztucznych, których tekstura do złudzenia przypomina wytwory natury, jak i z materiałów tekstylnych. Te drugie idealnie nadają się do imitacji delikatnych roślin kwiatowych, np. storczyków i orchidei.

Ekskluzywne sztuczne kwiaty doniczkowe do złudzenia przypominają rośliny spotykane w szklarniach, nie wymagają jednak skomplikowanej, regularnej pielęgnacji. Warto zainwestować nieco więcej i wybrać rośliny dobrej jakości. Ma to być przecież inwestycja na dłuższy czas. Należy również pamiętać, że czyszczenie roślin z tworzyw sztucznych jest nieco łatwiejsze, niż w przypadku tych wykonanych z tkanin. Można je swobodnie myć, pod prysznicem, lub przecierać wilgotnymi ściereczkami. Każdorazowo jednak wybór musi uwzględniać całość aranżacji pomieszczenia, której częścią ma się stać roślina doniczkowa.

Jak pielęgnować sztuczne kwiaty doniczkowe?

Ekskluzywne sztuczne kwiaty będą jak żywe, jeśli poświęcimy im odrobinę swojej uwagi. Chociaż nie trzeba ich regularnie podlewać ani nawozić, to należy regularnie usuwać z nich osadzający się kurz. Gruba warstwa kurzu nie wygląda estetycznie, a poza tym może prowadzić do powstawania trwałych, uporczywych zabrudzeń. Kurzu z liści można się pozbyć za pomocą specjalnej szczoteczki, miękkiego pędzla, a nawet suszarki do włosów, ustawionej na niezbyt mocny nawiew. Kwiaty z tworzyw sztucznych można przecierać nasączanymi chusteczkami z lanoliną, które nadadzą liściom dodatkowy połysk. W przypadku kwiatów tekstylnych, do ich czyszczenia nadają się zarówno specjalne preparaty ze sklepów z artykułami florystycznymi, jak i spraye do czyszczenia obić tapicerskich. Zawsze należy zwrócić uwagę na możliwość odbarwienia tkanin. Warto więc potwierdzić trwałość koloru, stosując niewielką ilość preparatu na mało widocznej części kwiatów lub liści. Jeśli kwiaty tekstylne, stojące w pomieszczeniu dla osób palących, przesiąkną nieprzyjemnym zapachem, można się go łatwo pozbyć za pomocą sody oczyszczonej. Wystarczy posypać nią płatki, pozostawić na jakiś czas, a następnie nadmiar preparatu usunąć szczoteczką lub wydmuchać za pomocą suszarki. Warto pamiętać również, że sztuczne kwiaty w doniczkach nie lubią słońca aż tak bardzo, jak ich żywe odpowiedniki. Zbyt intensywne promieniowanie słoneczne mogą doprowadzić do odbarwień, a nawet zniekształcenia roślin. Lepiej więc nie ustawiać ich bezpośrednio na parapetach, zwłaszcza w pomieszczeniach o dużym nasłonecznieniu. Podsumowując – sztuczne kwiaty w doniczkach, zwłaszcza te ekskluzywne, są często trudne do odróżnienia od roślin naturalnych. Dostępne są w różnych rodzajach, a wybór powinien uwzględniać ich przeznaczenie oraz możliwość pielęgnacji w miejscu docelowym. Dzięki regularnemu oczyszczaniu roślin z kurzu i powstałych zabrudzeń, rośliny sztuczne na długi czas zachowają elegancki wygląd i funkcjonalność.