Poradnik zakupowy jak wybrać odpowiednią pamięć RAM oraz na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Poradnik zakupowy jak wybrać odpowiednią pamięć RAM oraz na co powinniśmy zwrócić uwagę? 

Poradnik zakupowy jak wybrać odpowiednią pamięć RAM oraz na co powinniśmy zwrócić uwagę? Nie da się ukryć, że bez optymalnej ilości pamięci operacyjnej RAM może zapomnij o korzystaniu komfortowym z komputera. Warto zorientować się ile będziemy potrzebować pamięci RAM do swoich zastosowań. 

Przede wszystko jest rozmiar 

Wybierając zestaw pamięci operacyjnej RAM musimy pod uwagę brać jaki dokładnie rodzaj RAM-u będzie z naszą płytą główną kompatybilny oraz jaka dokładnie wielkość pamięci jest nam w ogóle potrzebna. Dodatkowo to jest jeszcze kilka innych parametrów, które są bardzo ważne i należy je brać pod uwagę. Pierwszym z nich niewątpliwie jest rozmiar. Niezależnie od samej szybkości oraz typu pamięci myśląc o złożeniu nowego komputera, musimy przyjąć, że 4 GB to absolutna minimum. Będzie to jak najbardziej wartość wystarczająca, jeśli zamierzamy wykorzystywać do pracy biurowej swój komputer. Gdy jednak komputer również ma służyć do grania w gry komputerowe to wymagane już jest od 8 do 16 GB pamięci RAM. Z kolei gdy dodatkowo zajmujemy się obróbką i renderowaniem wideo, to wówczas im mamy więcej pamięci, tym lepiej. Za poziom wyjściowy można śmiało wziąć minimum 16 GB pamięci RAM. 

Rodzaje pamięci RAM

Tak naprawdę to dostępne mamy tylko pamięci Double Data Ratę (DDR). Możemy jednak wybierać wersję. Do wyboru mamy DDR3 i DDR4. Pierwsze z nich przeznaczone są do płyt głównych starszych generacji. Najnowsze, a więc DDR4 są o wiele bardziej wydaje oraz pasują do płyt głównych z gniazdem LGA 1151. A jaka jest różnica pomiędzy DDR3 i DDR4? różnica polega na samym zapotrzebowaniu na energię jak i tak na wydajności ogólnej na korzyść typu nowego. Dodatkowo sam koszt GB pamięci DDR4 jest o wiele niższy, aniżeli DDR3. 

Timingi

Timingi to po prostu opóźnienia. Są to oznaczenia specjalne na każdej z pamięci na przykład 15-15-25-36 lub 7-7-7-30. Wybierając pamięć, na pewno powinniśmy szukać takiej, która ma najwyższą częstotliwość, a do tego możliwie najniższe opóźnienia. Timingi, które są niskie są przydatne w pracy, która wymaga obliczeń oraz pracy z wykorzystaniem plików raczej małych. Z kolei przy grach oraz przy multimediach sprawdzają się lepiej pamięci RAM z opóźnieniami wyższymi.

Podkręcanie i chłodzenie

Poradnik zakupowy jak wybrać odpowiednią pamięć RAM oraz na co powinniśmy zwrócić uwagę?Kolejny parametr, na który na pewno warto zwrócić uwagę to podkręcanie. Możemy dzięki niemu poprawić timingi oraz częstotliwość. Standardowe moduły DDR3 są taktowane na 1333 MHz. W przypadku z kolei DDR4 jest to 2133 MHz. Nawet gdy zdecydujemy się kupić moduły reklamowe jako DDR4 3600 MHz, to po instalacji będą działały one z szybkością minimalną, ale dopiero po dokonaniu zmian dokładnie w BIOS UEFI będziemy mieli możliwość odblokowania ich większą wydajność. Jednak do tego jest wymagana płyta główna obsługująca takie taktowanie pamięci. A co z chłodzeniem? Część pamięci jest oferowana z odpromiennikiem dodatkowym ciepła. W zasadzie jest to radiator, który montowany jest na górnej części pamięci RAM, który znacznie pomaga nam odprowadzić ciepło z kości RAM. Takie właśnie chłodzenie jest wymagane tylko i wyłącznie przy rozwiązaniach ekstremalnych oraz przy wysokich napięciach. Jednak jeśli nie zamierzamy dokonywać OC, to nie warto ich kupować tylko ze względu na wygląd jakże ciekawy. Warto także zwrócić uwagę, czy radiator dodatkowy pamięci RAM zmieści się swobodnie obok naszego chłodzącego zestawu procesor lub też pod nim, bo może się zdarzyć, że zabraknie nam pół centymetra wolnej przestrzeni.

RAM ECC oraz marka pamięci

Technologia ECC jest niczym innym jak korekcją błędów. Pamięci RAM, które są oznaczone takim napisem służą głównie w serwerowych rozwiązaniach, w których wymagana jest praca stabilna przez całą dobę. Do domowych zastosowań nie należy się rozglądać za nimi, chyba że planujemy postawić na własny mały serwer. Takie pamięci RAM są naprawdę bardzo drogie. Kolejną ważną kwestią jest marka pamięci. Marka jak powszechnie wiadomo jest ważna chyba w każdej dziedzinie. We wszystkich urządzeniach elektronicznych marka jest bardzo ważna. Ma naprawdę ogromne znacznie. Dotyczy to także pamięci RAM. Zawsze jesteśmy zmuszeni dopłacić za dodatkowe logo czy też za dodatkowy napis. W przypadku pamięci RAM musimy mieć świadomość, że w zasadzie wszystkie, które są oferowane na rynku są raczej wysokiej jakości, a na pewno jakości odpowiedniej. Model wadliwy trafić może nam się zarówno w cenie stu złotych jak i także pięciuset złotych. Jak widać na załączonym obrazku rozpiętość jest dosyć spora. Jednak przy wyborze producenta chyba najważniejszą kwestią i rzeczą jest sama gwarancja. Część znanych producentów daje dwuletnią gwarancję, a inni dają trzyletnią gwarancję. Czasami mamy możliwość dopłacenia jakiś kilkudziesięciu złotych do otrzymania gwarancji nielimitowanej. Wówczas mamy w zasadzie stu procentową pewność, że niezależnie od tego ile czasu upłynęło od zakupu, śmiało będziemy mogli reklamować pamięć RAM.

Wybór pamięci RAM mamy bardzo duży. Mając świadomość na co zwrócić uwagę przy zakupie pamięci RAM, będzie nam znacznie łatwiej dokonać ostatecznego wyboru.

angielski