Jak rozpoznać dopalacze od marihuany

Jak rozpoznać dopalacze od marihuany

Jak rozpoznać dopalacze od marihuany. Dopalacze od wielu lat są obecne w naszym kraju. Początkowo mało kto zdawał sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę są dopalacze, a reklamy tych środków sugerowały, że są to bezpieczne odpowiedniki narkotyków, które nie uzależniają oraz są legalne. Czas bardzo zweryfikował te poglądy i okazało się, że dopalacze są niebezpieczne i uzależniające, a obecnie, choć nie są uznawane wprost za narkotyki, są w rzeczywistości nielegalne. Ośrodki dla osób uzależnionych są coraz częściej odwiedzane przez osoby, które zażywają dopalacze. Dzieje się tak zarówno w przypadku mężczyzn, jak i ośrodki uzależnień dla kobiet, mają podobny problem.

Jak odróżnić dopalacze od marihuany?

O tym, że dopalacze są niebezpieczne, mówi się od dłuższego czasu publicznie. W zasadzie większość osób, które zażywają dopalacze świadomie, miało kontakt z informacjami ostrzegającymi o możliwych poważnych konsekwencjach. Gorzej mają osoby, które myślą, że zażywają zwykłe narkotyki, a w rzeczywistości zażywają dopalacze. Temat ten omówimy na przykładzie marihuany. Warto poruszyć go, akurat w tym kontekście, ponieważ marihuana jest najbardziej popularnym narkotykiem, o stosunkowo łagodnych skutkach ubocznych i niestety najczęściej “fałszowanym”.

Zażywanie sztucznej marihuany, grozi poważnymi konsekwencjami ze śmiercią włącznie. Dopalacze mające udawać marihuanę to susz roślinny różnego pochodzenia, który zostaje skropiony sztucznymi kanabidoidami. Niestety oprócz wymienionych substancji znajdziemy w tej mieszance bardzo wiele innych substancji, które mogą być dla człowieka niezwykle szkodliwe. Ze znalezionych w dopalaczach ciekawszych substancji możemy wymienić, chociażby trutkę na szczury. Z dopalaczami jest taki problem, że pojedyncze substancje mogą być dla człowieka niezwykle toksyczne, ale ich mieszanka może być zabójcza. Najgorsze jest to, że nikt nie zna składu dopalaczy, skład się często zmienia, a jak już ktoś trafi pod opiekę lekarza, to czasem po prostu nie wiadomo jak można takiej osobie pomóc.

Jak rozpoznać dopalacze od marihuanyJeśli zażywamy marihuanę (do czego oczywiście nie zachęcamy), to powinniśmy być czujni w kwestii dopalaczy. Wielu dilerów miesza dopalacze z “trawką” lub sprzedaje dopalacze jako marihuanę. Można jednak postarać się rozróżnić dopalacze od marihuany. Pierwszą sprawą, która powinna nas zaalarmować, jest opakowanie. Jeśli jest to opakowanie niemalże jak ze sklepu (elegancki pakunek w folii, podobny do tego, w który są pakowane prezerwatywy), to na sto procent mamy do czynienia z dopalaczami. Zapach, jaki wydobywa się z narkotyku, również powinien nas zaalarmować. Każdy, kto choć raz miał w życiu do czynienia z marihuaną, wie, o jaki zapach chodzi. Jeśli zapach marihuany jest zbyt mało intensywny, to może oznaczać, że mamy przed sobą mieszankę. Jeśli zapach jest niemal niewyczuwalny lub zupełnie inny niż zapach marihuany, zapewne są to dopalacze.

Pamiętajmy, że jeśli mamy wątpliwości, lepiej jest nie zażywać takich środków.

Jak poznać, że palimy dopalacze?

Kiedy jednak zapaliliśmy coś, co wydawało nam się marihuaną, a w rzeczywistości jest dopalaczem, powinniśmy z tego od razu zrezygnować. Od razu poznamy pomyłkę, poprzez smak dymu. Jeśli jednak wystąpią objawy takie jak, nagła utrata przytomności, wymioty, drgawki itp. powinniśmy wezwać pogotowie. Sytuacja wówczas jest bardzo poważna i zagrażająca życiu. W Polsce rocznie nawet kilkaset osób umiera w wyniku zatrucia dopalaczami. Kilka tysięcy jest hospitalizowanych, a najprawdopodobniej sporo więcej, przezywa chwile takie jak opisana wyżej, tylko nigdzie tego nie zgłasza.

Sprawa dopalaczy jest na tyle palącym problemem, że nawet w wielu szkołach, uczniowie są informowani, w jaki sposób identyfikować dopalacze. Dzieje się tak, ponieważ choć szkoła nie popiera zażywania narkotyków, to jeszcze bardziej walczy z dopalaczami. Z dwojga złego, lepiej jest, aby uczeń zapalił trawkę, niż dopalacze. Choć wydaje się to być kontrowersyjnym podejściem, ale czasem koniecznym.

Jak leczyć osoby uzależnione od dopalaczy?

Terapia dla osób uzależnionych od dopalaczy jest trudna. Ogólnie rzecz ujmując, strategia leczenia nie jest inna niż w przypadku leczenia innych nałogów narkotykowych, problemem jest jednak na przykład terapia dla uzależnionych farmakologiczna oraz ocena tego, jakie szkody fizyczne oraz psychiczne mogły wywołać dopalacze. Leczenie uzależnienia od dopalaczy powinno odbywać się w specjalnym ośrodku. W takim ośrodku możliwe będzie leczenie uzależnienia od dopalaczy Leczenie w prawidłowy sposób, jest to podstawa sukcesu.

Dopalacze są to substancje, które nawet po jednorazowym zażyciu, mogą zniszczyć życie. Dzieje się tak dlatego, że często dochodzi do uszkodzeń i zmian w mózgu, na płaszczyźnie neurologicznej. Wiele osób nawet lata całe po skończeniu zażywania dopalaczy, walczy z wieloma zaburzeniami psychicznymi, takimi jak stany depresyjne, psychotyczne itp. Z tego też powodu leczenie osób zmagających się z nałogiem dopalaczowym jest takie trudne. Wiele osób najprawdopodobniej nigdy nie odzyska swojego dawnego życia.