Czym zajmuje się ortopeda?

Czym zajmuje się ortopeda?

Czym zajmuje się ortopeda? Nie każdy zdaje sobie sprawę z szerokiej specjalizacji ortopedii. Dla niektórych chirurg ortopeda to nadal osoba, która głównie koryguje wady postawy – choć tak naprawdę może też rozwiązać ten problem, to stwierdzenie ogranicza zakres jego umiejętności. Jaka jest prawdziwa rola chirurga ortopedy?

Zadaniem lekarza ortopedy jest rozwiązanie problemów całego naszego układu ruchu, ale także rozwiązanie problemów samego kręgosłupa. Dlatego dotyczy to nie tylko układu kostnego (bez czaszki), ale także naszych mięśni, stawów i więzadeł. Jeśli napotkamy różne problemy, pomoże nam ortopeda. Najczęściej są to zwichnięcia, skręcenia czy złamania, ale w przypadku różnego rodzaju zwyrodnień, problemów genetycznych czy niektórych nowotworów z pomocą przyjdą nam również ortopedzi. Dlatego widać, że jego zakres wiedzy i umiejętności jest rzeczywiście bardzo szeroki.

Ortopeda – zakres działania

Chirurdzy ortopedzi z Ortho Expert diagnozują i leczą, ale nie możemy zapominać o samej profilaktyce. W tym przypadku jest to wada postawy, która istnieje zawsze, z którą często mają do czynienia najmłodsi pacjenci. W takim przypadku warto udać się do lekarza ortopedy – im szybciej uporamy się z tymi wadami, tym lepiej dla nas. Nasze dzieci również będą nam wdzięczne – wcześniejsze rozpoczęcie leczenia oznacza wcześniejsze zakończenie leczenia, a ignorowanie takich problemów może prowadzić do poważniejszych problemów w przyszłości. Oczywiście za wszelką cenę powinniśmy unikać tej sytuacji. Ortopedia pomoże nam też przy różnych schorzeniach, jak np. choroba Scheuermanna czy choroba Olliera.

Konieczność wizyty u ortopedy

Na wizytę u ortopedy powinniśmy zdecydować się w kilku sytuacjach. Jeśli dany problem jest dopiero na etapie naszego podejrzenia, warto to sprawdzić, a ortopeda również nam pomoże. Pamiętaj, że wizyty u chirurga ortopedy powinny dotyczyć wszystkich dzieci z problemami postawy. W takim przypadku będą mieli okazję szybko je pokonać, co przełoży się na zdrowie w ciągu najbliższych kilku lat. Nawet pozornie niegroźne wady postawy mogą w przyszłości doprowadzić do poważniejszych komplikacji i problemów zdrowotnych. Ostatnia chwila to narodziny naszego dziecka. Krótko po porodzie powinniśmy zgłosić się do lekarza ortopedy. Ten sprawdzi kości, stawy i mięśnie naszego dziecka, dzięki czemu upewnimy się, że nasze dziecko jest w pełni bezpieczne.

Ortopeda  – profesjonalizm i pasja

Zawód ortopedy wymaga nie lada odwagi, znoszenia trudnych warunków pracy i bycia otwartym na relacje międzyludzkie. Niezależnie od specjalizacji lekarz to osoba, która posiada niezbędną wiedzę i kwalifikacje zawodowe i jest odpowiedzialna za sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta, zrozumienie choroby, podjęcie odpowiedniego leczenia lub zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby. W niektórych przypadkach chirurdzy ortopedzi mogą przeprowadzać rehabilitację, udzielać porad medycznych. Dlatego bez odpowiedniego powołania i wypełniania poczucia misji społecznej trudno jest wykonywać taki zawód.

Zawód lekarza jest powszechnie szanowany i cieszy się wysokim statusem w społeczeństwie, co wynagradza trudne warunki pracy, z którymi muszą sobie radzić ludzie w tej branży. Osoby, które chcą być lekarzami, muszą mieć odpowiednie skłonności i osobowości. Aby zostać chirurgiem ortopedą, musisz najpierw zostać lekarzem, a następnie przejść do odpowiedniej specjalizacji – ortopedii. Lekarze posiadają odpowiednie kwalifikacje potwierdzone odpowiednimi dokumentami do świadczenia usług medycznych, w tym: udzielania porad lekarskich, diagnozowania i profilaktyki chorób, sprawdzania stanu zdrowia oraz wydawania opinii i orzeczeń lekarskich w ramach wykonywanego zawodu. Aby zostać chirurgiem ortopedą, musisz najpierw ukończyć uniwersytet medyczny ze specjalnością związaną z ortopedią. Badania medyczne trwają 6 lat.

Chcąc ukończyć cały proces nauki – musisz dodatkowo ukończyć specjalistyczny kurs, w tym praktyki i kursy teoretyczne. Tylko w ten sposób można uzyskać tytuł lekarza dyplomowanego w wybranym zawodzie. Dodatkowo po ukończeniu specjalizacji możesz kontynuować naukę w ramach specjalizacji II stopnia lub uzyskać dalszy stopień naukowy.

Ortopeda  – specjalizacja dziecięca

Ortopedzi dziecięcy z Ortho Expert zajmują się również mniejszymi pacjentami. Mogą diagnozować i leczyć dzieci z wadami twarzoczaszki, deformacjami kończyn dolnych lub górnych lub deformacjami twarzoczaszki (takimi jak rozszczep). Leczą również poważne wrodzone wady kręgosłupa, takie jak rozszczep kręgosłupa, który często powoduje u dzieci poważne powikłania neurologiczne.

Ortopeda dziecięcy sprawdza również, czy młody pacjent nie ma dysplazji stawu biodrowego. Aby to ustalić, lekarz musi najpierw wykonać odpowiednie badania kliniczne i ultrasonograficzne, aby mógł uwidocznić anatomię panewki. Z drugiej strony starsze dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym często borykają się z wadami postawy. Najczęstszą jest skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Inne wady postawy u dzieci to lordoza i kifoza. Ortopedia dziecięca wymaga wiele cierpliwości.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl

angielski francuski niemiecki hiszpański