Czym jest nowoczesna geologia górnicza? Chociaż górnictwo jest zawodem, który jest z nami od tysięcy lat, niegdyś branża ta nie mogła cieszyć się zbyt dużym uznaniem. Tak naprawdę do lat 80 XVII wieku większość ludzi nie miała przychylnej opinii na temat górnictwa oraz aspektów związanych z tym zawodem, co bardzo często wpływało niekorzystnie na werbowanie nowych rekrutów do pracy. Górnictwo przeszło jednak szereg ogromnych zmian. Nie wiąże się dziś tylko i wyłącznie z katorżniczą pracą fizyczną.
Możemy zaobserwować to, chociażby na podstawie tego, że geologia złożowa związana z górnictwem zaczyna przypominać bardziej sposoby badania od typowej pracy nad wykopaliskami. Warto również wspomnieć, że już 100 lat temu ludzie mogli uczestniczyć na zajęciach akademickich, które miały za zadanie przygotować ich do metodologii naukowej związanej z badaniem minerałów. Identyfikacja odpowiednich złóż mineralnych i klasyfikowanie ich należy do sektora pracy, który powierzamy prawdziwym profesjonalistom. Nic dziwnego, że należy najpierw zainwestować w ich edukację. Dlatego też nie można powiedzieć, że dzisiejsze górnictwo i geologia złożowa są częścią prymitywnego zawodu.
Inżynierowie i geodeci są niezwykle istotnym stanowiskiem, na które potrzeba solidnego wyszkolenia. Potrzeba coraz to sprawniejszych sposobów na wydobycie i badanie złóż przeznaczonych do wykopania spoczywa na barkach profesjonalnych zespołów badawczych przygotowanych do badań za pośrednictwem metodologii geologii złożowej. Nurt nauki związany z geologią górniczą ma nawet swoich własnych mentorów. Jeden z nich sporządził w 1948 roku spis w postaci książki opisujący wszelkie najważniejsze zadania, które powinien wykonywać geolog górniczy.
Przede wszystkim zawód ten upoważnia osobę do kontrolowania wykopaliska. Na takiej osobie spoczywa ogromna odpowiedzialność, ponieważ musi ona dbać o to, aby działanie całej kopalni przebiegało zgodnie z oczekiwaniami. Dodatkowo geolog na wysokim stanowisku, musi uwzględniać wszelkie czynniki, które wpływają na eksploatację kopalni i mogą prowadzić do jej zawalenia.
Dodatkowo warto mieć na uwadze to, że wszelkie informacje o odwiertach muszą być nieustannie badanie, aktualizowane i modernizowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa setkom tysięcy pracowników. Aspekt ten jest również ściśle powiązany z ulepszaniem sprzętu niezbędnego do prowadzenia wykopalisk. Bez odpowiedniej wiedzy zdobytej w praktyce przez geologów trudno byłoby tworzyć nowe sprzęty, które będą umieć jeszcze sprawniej spełniać swoje zadanie podczas wydobycia.
Wdrożenie maszyn komputerowych do pracy w geologii górniczej
Komputery zostały wprowadzone po raz pierwszy w największych kopalniach górniczych w celu monitorowania i usprawniania systemów wydobycia nie tak dawno temu. Spotkaliśmy się z tego rodzaju rozwiązaniami zaledwie 60 lat temu. Początkowe aplikacje jednak służyły prostym zadaniem i nie mogły równać się z potężnymi maszynami, którymi operujemy dzisiaj. Początkowo charakteryzowały się tym, że służyły jako drobna pomoc w niektórych obliczeniach, nie mogły zbytnio wyręczać pracowników kopalni w bardziej zaawansowanych czynnościach. Najważniejsze aspekty, z którymi pomagały początkowe komputery to strona księgowości związana z wydobyciem.
Już po 20 latach od wprowadzenia pierwszych systemów komputerowych wiele kopalni na całym świecie przyjęło z zadowoleniem nową ideę wykorzystania maszyn w celu pomocy związanej z obliczeniami. Był to zapalnik, który pociągnął za sobą rozwój związany nad oprogramowaniami, które wykorzystywały komputery do pomocy w bardziej złożonych zadaniach. Niedługo po tym mogliśmy zaobserwować, że w kopalniach zaczęły pojawiać się maszyny zdolne do kreślenia map, tworzenia planów działania, a nawet szacowaniem stopnia zagrożenia kopalni za pośrednictwem przygotowanych wcześniej przez specjalistów obliczeń.
Zadania wykonywane przez maszyny w czasach zbliżonych do dzisiejszy stała się rutynowym działaniem w niemal każdej większej kopalni wydobywczej na całym świecie. Postęp w metodach komputerowych lata modernizacji i usprawnienia samych kwalifikacji wśród geologów sprawił, że dziś praca ta przeszła na zupełnie wyższy poziom.
Systemy geologii górniczej i ich zastosowanie
Nowoczesne systemy w geologii górniczej, z którymi możemy się dzisiaj spotkać, odbiegają poziomem od starych rozwiązań, na których niegdyś opierała się praca. Najważniejszym aspektem systemów jest to, aby były w stanie dopilnować prac na takim poziomie, który pozwoli prowadzić wydobycie jak optymalnymi metodami z uwagi na dane otoczenia, wydobywane złoże oraz potencjalne niebezpieczeństwo. System powinien też być dobrze zrozumiany i przekazany innym wydziałom w ramach operacji górniczej.
Wyniki są ograniczone, jeśli brakuje części systemu lub są one wykonane zgodnie z innym standardem. Dzisiejszy aspekt teoretyczny można oprzeć na podsumowaniu, które dotyczy tego, że decyzja o podjęciu wydobycia lub samej budowy kopalni, musi być zgodna z jak najbardziej opłacalnymi szacunkami, które przewidują długoterminowe efekty pracy.