Wszystko co musisz wiedzieć na temat srebrnej biżuterii

Wszystko co musisz wiedzieć na temat srebrnej biżuterii

Wszystko co musisz wiedzieć na temat srebrnej biżuterii. Niezwykle funkcjonalna, o doskonałej prezencji, a mimo wszystko dostępna w niewygórowanej cenie. To niewątpliwie słowa, które doskonale opisują, czym jest biżuteria srebrna. Dowiedz się jakie posiada wady i zalety oraz, jak o nią dbać.

Czym tak naprawdę jest biżuteria srebrna?

Znany wszystkim w branży jubilerskiej stop próby 925 to materiał będący najczęściej wykorzystywanym podczas produkcji srebrnych pierścionków, wisiorków, naszyjników, czy też sygnetów. Czym tak naprawdę jest wspomniany stop 925?

Jak wiadomo najczęstszymi budulcami wybieranymi do wytworzenia biżuterii niewielkiego rozmiaru są srebro i złoto. Dlaczego tak jednak jest? Złoto, jak i srebro charakteryzują się bardzo dużą plastycznością, co pozwala jubilerom na kreowanie przeróżnych wzorów, kształtów i szczegółów. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że wytworzenie dobrej jakości biżuterii ze stu procentowego srebra mogłoby być niemożliwe. Wszystko za sprawą plastyczności tego metalu. Po nadaniu srebrnej biżuterii formy i odpowiednich, szczegółowych dekoracji należy ją utwardzić. Pozwoli to biżuterii zachować dobrą kondycję przez o wiele dłuższy czas. Nie ulegnie ona wówczas wykruszeniom, wygięciom, czy też nagłym pęknięciom.

Nazwa próby srebra 925 pochodzi od jej specyficznego składu. Srebro, tak jak i w przypadku tworzenia biżuterii ze złota należy wymieszać z innym metalem podczas produkcji stopu na ozdoby. Najczęściej użytkowany na całym świecie stop 925 to tak naprawdę 92,5% srebra oraz 7,5% innego pochodzenia metalu, mającego utwardzić całość przed jej zastygnięciem. W pozostałych 7,5% najczęściej wykorzystywana jest miedź. Nadaje trwałości końcowym produktom, a poza tym jest bardzo tanim i łatwo dostępnym metalem.

Jak kwalifikuje się ceny biżuterii srebrnej?

Jak powszechnie wiadomo ceny srebra nie oscylują w wysokich kwotach, stąd też ozdoby z tego metalu są chętnie kupowane przez mniej zamożnych użytkowników. Mimo wszystko ceny między srebrną biżuterią podobnego rozmiaru potrafią różnić się niemal o sto procent. Co wpływa na tą różnicę? Należy tutaj zauważyć, że bez względu na dodatek innego metalu do całości stopu nie możemy odnotować zauważalnej zmiany kwoty z powodu tej przyczyny. Bez względu na to, czy metal dodany w celu utwardzenia srebra będzie drogi, czy też tani jest to zaledwie kilka procent całości.

W odróżnieniu od tego, jak sprawy mają się w przypadku biżuterii z platyny, złota, czy nawet diamentu, w przypadku srebra za końcową cenę odpowiada czas pracy jubilera. Z uwagi na niewielkie różnice w gramaturze biżuterii srebrnej cena podyktowaną będzie tym, jak wiele szczegółów zostało dopracowanych na srebrnej ozdobie. Im bardziej wyszukany i skomplikowany projekt tym większej ceny można spodziewać się w przypadku srebrnych błyskotek.

Jak zachować naszą biżuterię ze srebra w dobrej kondycji przez długie lata?

Pielęgnacja srebrnej biżuterii to niewątpliwie temat, który zainteresuje każdego jej posiadacza. Skoro postanowiliśmy wymienić nasze ciężko zarobione pieniądze na pierścionki, wisiorki, amulety, warto odpowiednio o nie dbać, aby zachowały swój niepowtarzalny wygląd przez długi czas. Należy pamiętać o tym, że srebro to metal, który niestety podatny jest zarówno na uszkodzenia chemiczne, jak i mechaniczne. Oznacza to, że musimy wystrzegać się kontaktu naszych kosztowności z wszelkiego rodzaju detergentami. Zapomnij o noszeniu ulubionego srebrnego pierścionka w sytuacjach takich, jak:
– zmywanie naczyń,
– moczenie ubrań w wybielaczach,
– mycie płytek żrącymi środkami,
– dotykanie srebrem do jakichkolwiek środków czystości, czy nawet wydzielających intensywne opary (na przykład rozpuszczalnik).

Wszystkie opisane powyżej działania mogą doprowadzić do trwałego odbarwienia naszego stopu srebra. Kolejną złą wiadomością jest to, że nasza nieuwaga, która doprowadzi do odbarwienia ozdób, stworzy trwałą skazę. Raz odbarwiony metal w większości przypadków nie będzie możliwy do wyczyszczenia lub odbarwienia.

Wszystko co musisz wiedzieć na temat srebrnej biżuteriiProfilaktyka również odgrywa tutaj znaczącą rolę. Warto od czasu do czasu przemywać nasze srebrne błyskotki wilgotnymi ściereczkami. Osadza się na nich nalot. Jeżeli pozwoli mu przebywać na biżuterii przez dłuższy czas doprowadzi on do trwałego odbarwienia lub korozji. Jeżeli nie nosimy swoich srebrnych pierścionków i wisiorów, warto pamiętać o tym, aby od czasu do czasu je przetrzeć.

Kolejny z aspektów jest również powiązany z profilaktyką stosowaną co do naszej srebrnej biżuterii. Należy mieć na uwadze odpowiednie przechowywanie wyrobów ze srebra, jeżeli nie chcemy narazić ich na zbyt szybką utratę pierwotnego blasku. Położenie stopów srebra na biurku w przewiewnym pomieszczeniu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Podobnie sprawy mają się co do szafek, półek i wszelkiego rodzaju miejsc, które lubią zbierać kurz. Swobodny dostęp tlenu przyspiesza korozję srebrnej biżuterii, co naturalnie sprawi, że z biegiem czasu przestaje mieć czysty, błyszczący kolor.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku przechowywania biżuterii ze srebra będzie schowanie jej do pudełek, w których otrzymaliśmy je podczas zakupu. Większość jubilerów oferuje niewielkie pudełeczka z zamknięciem, które powinny być szczelnie wypełnione miękkim materiałem. Sprawdzi się tutaj gąbka.

angielski

Opublikowany w Moda