Ubezpieczenie dla domu lub mieszkania

Ubezpieczenie dla domu lub mieszkania

Ubezpieczenie dla domu lub mieszkania: dom albo mieszkanie jest wartością samą w sobie, na którą nierzadko trzeba pracować całe życie albo przez dziesiątki lat spłacać zaciągnięte kredyty, a co jest praktycznie tym samym. Dom lub mieszkanie są rodzajem naszej twierdzy, w której szukamy schronienia i odpoczynku, ale przy tym nie jest to twierdza niezniszczalna.

Zawsze może się zdarzyć nieszczęście w rodzaju pożaru lub powodzi, a także może się pokusić na nasze mienie złodziej. Nie możemy w związku z tym liczyć na to, że jakoś to będzie, ponieważ nierzadko nasze cztery ściany są jedynym mieniem jakie posiadamy. Dom lub mieszkanie trzeba ubezpieczyć i wybrać jak najwięcej opcji, żeby móc spać spokojnie.

Czym jest ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Trzeba wiedzieć, że decyzja o ubezpieczeniu mieszkania albo domu jest całkowicie dobrowolna w chwili, gdy dom lub mieszkanie są całkowicie nasze. Nie jest to więc naszym obowiązkiem, a do takiego ubezpieczenia https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/tychy/ obowiązkowo właśnie musimy przystąpić jedynie wówczas, gdy korzystamy z kredytów na zakup swoich czterech ścian. Biorąc jednakże pod uwagę fakt, że zarówno dom, jak i mieszkanie są warte mnóstwo pieniędzy, warto jest swoje mienie pod postacią dobrego ubezpieczenia ochraniać. W wypadku nieszczęścia zapewni nam rekompensatę szkód, ale co równie ważne, zapewni nam komfort życia, a szczególnie w sytuacjach, gdy opuszczamy na jakiś czas swoje lokum, np. wyjeżdżając na wakacje.

 

Ubezpieczenie mieszkania albo domu – zakresy ochrony

Ubezpieczenia nie są równe jakością, to samo zresztą dotyczy firm ubezpieczeniowych. Nierzadko zdarza się, że za takie same pieniądze otrzymujemy większy lub mniejszy zakres ubezpieczenia w zależności od wyboru ubezpieczyciela. Dlatego nie warto ubezpieczać się w pierwszym miejscu, od którego otrzymamy taką propozycję, nawet jeżeli narzuca nam to bank. W rzeczywistości bankierzy są często powiązani z ubezpieczycielami i mogą nam jedynie sugerować wybór ubezpieczyciela, ale nie mogą tego nakazywać. Zawsze warto sprawdzić kilka ofert, porównać zakresy ubezpieczeń, cenniki ogólne oraz cenniki opcji dodatkowych ubezpieczenia. Do tego należy sprawdzać, jak długo czeka się na decyzję o udzieleniu odszkodowania, a także różnego rodzaju kruczki prawne oraz niuanse pozwalające firmom ubezpieczeniowym uniknąć wypłaty roszczeń.

Nasze oczekiwania względem ubezpieczenia powinny być jak najwyższe, przy czym w zakresie ochrony mienia możemy ubezpieczyć:

  • same mury, a więc jedynie budynek bez infrastruktury, do której zalicza się m.in. instalacja kanalizacyjna, centralne ogrzewanie, czy instalacja gazowa;
  • mienie stałe, czyli właśnie infrastruktura całego mieszkania lub domu, a także np. budynków gospodarczych oraz ogrodzenia, a nawet bytujących w ogrodzie roślin;
  • mienie ruchome, a więc wszystkie sprzęty domowe, co jest szczególnie istotne przy coraz gwałtowniejszy burzach na terenie naszego kraju, podczas których trwania może dochodzić do zniszczenia takich urządzeń, jak telewizor, czy komputer. Takie ubezpieczenia dotyczą również sprzętu AGD, który np. ulegnie awarii po okresie gwarancji producenckiej.

Zakresy ubezpieczeń mogą się przy tym znacząco różnić w zależności od ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa ubezpieczają wszystko bez wyjątku, inne takie wyjątki wyszczególniają albo okładają takowe wysokimi wymaganiami, w tym znaczącym wzrostem składek ubezpieczeniowych.
Jeżeli chcesz wiedzieć jaki jest zakres ubezpieczenia w danym towarzystwie, musisz bardzo wnikliwie zapoznać się z jego ofertą. Tutaj nie może być mowy o wybiórczym czytaniu umowy ubezpieczeniowej.

Najpopularniejsze z zawieranych w Polsce ubezpieczeń dotyczą:

  • ochronę przed skutkami pożaru;
  • ochronę przed skutkami powodzi lub zalania;
  • ochronę na wypadek kradzieży.

Można również zawierać umowy o ochronę rozszerzoną, np.:

  • w wypadku upadku drzewa na dom;
  • przed skutkami huraganu (obecnie niemalże obowiązkowe, jeżeli właściciel domu chce chronić dobrze swoje mienie);
  • ubezpieczenie kruchych przedmiotów przed stłuczeniem.

 Należy pamiętać, że wraz ze zwiększeniem zakresu ubezpieczenia proporcjonalnie rośnie również wysokość składek.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu – wysokość składki podstawą do ustalenia wysokości odszkodowania

Obok wybranego zakresu odszkodowania, wartość mieszkania lub domu ma decydujący wpływ na wysokość składek ubezpieczeniowych. Jeżeli do ustalenia wysokości swoich składek użyjemy popularnego kalkulatora ubezpieczeń https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/gdansk/, zauważymy wyraźną zmianę wysokości składek w zależności od wpisanej wartości domu lub mieszkania. Przy tym warto pamiętać o tym, żeby nie zawyżać ani nie zaniżać wartości mieszkania lub domu, ale ubezpieczać je zgodnie z wartością rynkową. Jeżeli ubezpieczenie domu lub mieszkania będzie zaniżone, wówczas w wypadku nieszczęścia nie będziemy mogli liczyć na wyrównanie strat. W wypadku zawyżenia wartości, owszem odszkodowanie otrzymamy wyższe, ale za to nasze składki będą bardzo wysokie. Ważny jest również sposób obliczania odszkodowania stosowany w danej firmie i mogą to być:

wartość odtworzeniowa, pozwalająca odkupić wszystko to, co uległo uszkodzeniu;
wartość rzeczywista uwzględniająca zużycie utraconych lub uszkodzonych przedmiotów.

Polecamy:

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/

angielski