Sprzęt dla jeźdźców

Sprzęt dla jeźdźców

Jaki powinien być sprzęt dla jeźdźców? Wszystko zależy od tego, czy potrzebny jest dla rekreacji, czy do treningów, czy na konkursy. Pierwszą, podstawową zasadą ma być wygoda. I bezpieczeństwo. Ubiór nie powinien krępować ruchów. Nie może w nim nic powiewać – może to płoszyć konia, a luźne elementy odzież jeździecka mogą zaczepić się o gałęzie podczas jazdy w terenie. Dlatego warto podzielić sprzęt dla jeźdźców na kategorie i trochę o nich poopowiadać.

Spodnie

Podstawowymi zadaniami dobrze dobranych spodni do jazdy konnej jest ochrona przed otarciami i nie pogorszenie przyczepności do siodła. Mają też nie krępować ruchów. Nie trzeba na pierwszą lekcję jazdy kupować profesjonalnych bryczesów -wystarczą przylegające do ciała spodnie bawełniane. Dopiero kiedy jazda konna będzie pasją a treningi będą odbywać się kilka razy w tygodniu, warto zainwestować w bryczesy. Te spodnie od kostki do kolana są obcisłe, dzięki czemu wyczucie konia nie jest pogorszone. Od kolan w górę są luźne, więc nie krępują ruchów. Plusem bryczesów jest brak szwu od wewnętrznej strony. Jeźdźcowi nie grozi więc obtarcie. W zależności od pory roku mogą być uszyte są z cieńszego materiału (na lato) bądź grubsze, uszyte z materiału podobnego do sztruksu (na zimę). Mają też leje – wzmocnienia dodatkowym materiałem w miejscach, które ocierają się o siodło. Jeżeli zamiast materiału spodnie mają wstawki ze skóry – poprawiają one trzymanie się siodła. W przypadku deszczu skóra jeszcze mocniej trzyma się siodła.

Buty

Dobre buty do jazdy konnej powinny być wąskie i mieć twardą, gładką podeszwę. Wynika to z faktu, że opieranie się w wąskich strzemionach w butach o zbyt miękkiej podeszwie może stopę szybko zmęczyć. Ten sprzęt dla jeźdźców musi być tak dopasowany, aby podeszwa buta nie spowodowała zaczepienia o strzemię w czasie ewentualnego zsiadania czy upadku z konia. Można zaryzykować stwierdzenie, że na początek mogą to być adidasy, czemu nie? Jeżeli treningi będą już regularne, warto zakupić sztyblety. Mają wszystkie cech dobrych butów do jazdy konnej. Sięgają do kostek. Mają obcas zabezpieczający przed wślizgnięciem się stopy do strzemienia. Na rynku można kupić wysokie buty, wykonane ze skóry lub gumy. Buty gumowe są tańsze, ale nadają się tylko do założenia na jazdę i zaraz po niej trzeba szybko je zdjąć. W zimie strasznie marzną w nich stopy. Latem jest bardzo gorąco. Natomiast buty skórzane zapewniają zdecydowanie wyższy komfort użytkowania niż buty gumowe. Są jednak znacznie droższe.

Akcesoria do butów

Przydatnym akcesorium do butów jeździeckich są tzw. sztylpy. Wyglądem przypominają getry, a ich zadaniem jest ochrona łydki przed obtarciem. Najczęściej są wykonane ze skóry, i sięgają od kostki do kolana, zachodząc na stopę. W okresie zimowym są świetną ochroną przed wiatrem.

Nakrycie głowy

Sprzęt dla jeźdźcówNakrycie głowy jest obowiązkowy sprzętem dla jeźdźców . Może to być toczek albo kask. Ma on za zadanie w razie upadku ochronić głowę jeźdźca przed urazami. I to nie tylko upadkiem z konia: toczek może się przydać w czasie przedzierania się przez zarośla, gdzie możemy go wystawić  na uderzenia gałęzi. Toczek lub kask mają daszek. Chroni on oczy przed rażącym słońcem albo przed zalaniem oczu przez deszcz czy śnieg. Dobrze dobrane nakrycie głowy nie opiera się krawędzią o nasadę nosa. Chroni to przed bolesnym urazem przy przewróceniu się na plecy. Ważne jest też mocowanie. Musi to być system nierozciągliwych pasków. W wielu stajniach można wypożyczyć toczek czy kask. Nie jest za to pobierana opłata. Wybierając toczek w sklepie, należy go przymierzyć i sprawdzić , czy dobrze trzyma się na głowie, a jednocześnie nie uciska. Wadą toczka jest słabe przewietrzanie. W upalny dzień głowa pod nim się poci. Wygodniejszy jest kask. Różni się on od toczka budową. Jest on znacznie wytrzymalszy, lekki, z większa ilością sporych otworów wentylacyjnych, które znacznie poprawiają komfort jazdy w upalny dzień. Ma też w odróżnieniu od toczka wymienny wkład, który można wyjąć i wyprać.

Kamizelka ochronna i rękawiczki

Dodatkowym sprzętem dla jeźdźców są kamizelki oraz rękawiczki. Kamizelka wygląda jak bezrękawnik, a jej zadaniem jest ochrona ciała jeźdźca w razie upadku. Przydaje się zwłaszcza przy skokach oraz dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jazdą konną. Jest niezwykle lekka i łatwo dopasowuje się do ciała, w związku z czym w trakcie jazdy jest niewyczuwalna. Rękawiczki – wbrew przekonaniom – nie służą do ochrony dłoni przed obtarciem przez wodze, ponieważ jazda konna odbywa się dosiadem i pracą łydek. Wodze spełniają zaś tylko rolę pomocniczą pracy nóg, dlatego nie powinny uszkodzić rąk jeźdźca. Stosowane są dwa rodzaje rękawiczek: letnie i ocieplane. Letnie są cienkie, a ich wewnętrzna powierzchnia pokryta jest gumowymi kuleczkami. Pomagają utrzymać wodze, gdy te ostatnie są mokre i śliskie. Rękawiczki zimowe uszyte są z bawełny, polaru, skóry. Zarówno te letnie, jak i zimowe, powinny mieć od środka wszyty materiał zwiększający szorstkość.

angielski