usuwanie modzeli

Modzele na stopach – sprawa dla podologa!

modzele jak leczyć
modzele jak leczyć

Modzele na stopach – sprawa dla podologa! Modzele, czyli zrogowacenia naskórka w obrębie stóp, często o żółtawym kolorze, są nie tylko nieestetyczne. Mogą być także przyczyną poważniejszych problemów: powodować ból czy pęknięcia naskórka prowadzące do zakażeń grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych. Dlatego, gdy tylko się pojawią, powinniśmy niezwłocznie udać się do podologa!

Jak rozpoznać modzele?

Modzele powstają na skutek nadmiernej hiperkeratozy, czyli rogowacenia naskórka na newralgicznych punktach stopy – najczęściej są to: pięta, paluch, przednie krawędzie stopy czy głowy kolejno drugiej, trzeciej i czwartej kości śródstopia. Powodowane są zwykle przez deformacje w układzie kostno-stawowym, niewłaściwie dobrane obuwie czy zbyt częste usuwanie martwego naskórka. Charakterystyczna dla modzeli jest żółtawa barwa oraz owalny kształt. Wśród objawów towarzyszących mogą pojawiać się odciski, nerwobóle, bóle śródstopia oraz zanik tkani tłuszczowej, prowadzący do braku amortyzacji kości śródstopia.

Modzele w początkowej fazie rozwoju nie powodują dolegliwości bólowych. Z czasem, nieleczone, mogę jednak do nich prowadzić. Co więcej, brak elastyczności naskórka w zgrubiałych miejscach może prowadzić do pęknięć, a w efekcie do zakażeń o różnym charakterze: grzybiczym, bakteryjnym czy wirusowym, których leczenie jest o wiele trudniejsze niż usunięcie samych modzeli.

Co robić, kiedy na stopie pojawią się modzele?

Jeśli zauważymy na stopach modzele, powinniśmy udać się do gabinetu podologicznego, w którym zasięgniemy profesjonalnej porady. Nie zawsze to, co może wydawać się modzelem, faktycznie nim będzie. Dlatego warto, aby stopę obejrzał specjalista i zdefiniował problem. Podolog, po zbadaniu, postara się także znaleźć przyczynę dolegliwości i zalecić co robić, aby ją wyeliminować. Usunie również nieestetyczne zrogowacenia. Leczenie modzeli uzależnione jest w głównej mierze od przyczyny ich występowania, dlatego tak ważne jest jej określenie. Jeśli przyczyną powstawania modzeli jest niewygodne obuwie, specjalista doradzi jego zmianę, podpowie, jakiego typu buty wybierać. Może również zalecić korzystanie ze specjalnych wkładek. Z kolei, gdy przyczyna leży w deformacji w układzie kostno – stawowym, całkowite jej wyeliminowanie nie będzie możliwe. Jednak stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz stała opieka podologiczna pomogą utrzymać stopy w dobrym stanie.

Usuwanie modzeli

Usunięcie modzeli w gabinecie podologicznym ( polecamy https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/usuwanie-modzeli-i-zrogowacen/ ) możliwe jest już podczas pierwszego zabiegu. Jednak podczas leczenia może zdarzyć się tak, że zabiegów potrzebnych będzie kilka. Usuwany jest bowiem zrogowaciały naskórek, a nie nadmierna produkcja hiperkeratozy. Pacjentowi proponuje się terapię indywidualną w zależności od charakteru schorzenia oraz przyczyn jego powstawania. Jeśli koniecznych będzie kilka zabiegów, zwykle powtarza się je w odstępie jednego miesiąca. Zbyt częste usuwanie modzeli może bowiem prowadzić do nadmiernego gromadzenia się zrogowaceń, których chcemy uniknąć, a docelowo wyeliminować.

 

 

angielski