Jak fryzjer robi ombre?

Jak fryzjer robi ombre?

Jak fryzjer robi ombre? Koloryzacja w stylu ombre to jeden z trendów fryzjerskich, którego popularność nie mija już od ponad dekady. Ombre to nic innego jak farbowanie włosów w dwóch kontrastowych odcieniach, najczęściej jasnym blondzie i brązie. Jasny kolor występuje na końcach włosów, a samo przejście kolorystyczne jest dość wyraźnie odcięte. Sam zabieg koloryzacji dla uzyskania takiego właśnie efektu jest dość czasochłonny, a ze względu na stosowanie silnie działającego utleniacza, lepiej pozostawić go fryzjerowi.  W jaki sposób fryzjer uzyskuje efekt ombre na włosach?

Kto będzie wyglądać dobrze w ombre?

Jak fryzjer robi ombre?Efekt ombre zdecydowanie nie jest odpowiedni dla każdej pani. Ze względu na dość silnie zaakcentowane przejście kolorystyczne, taka kombinacja nie wygląda dobrze na włosach krótkich. Pofarbowanie na jasny blond ciemnych, krótkich włosów od połowy wysokości, da w konsekwencji wrażenie zaniedbania. Efekt ombre sprawiać będzie wrażenie odrostów, których ktoś nie pofarbował od dłuższego czasu, a zdecydowanie nie o to chodzi. Ombre ma przypominać włosy muskane słońcem albo słoneczną fryzurę, na którą w pewnym miejscu pada cień. Odrosty to zdecydowanie coś dużo mniej korzystnego.

Lepiej również wykonywać tego typu koloryzację na włosach prostych W przypadku naturalnego skrętu trudniej jest uzyskać równą linię przejścia kolorystycznego, co może dać w efekcie wrażenie nieporządnie wykonanego zabiegu. Dla pań o kręconych włosach polecane są raczej zabiegi sombre.

Z ombre należy również zrezygnować w przypadku bardzo mocnego uszkodzenia końcówek. U pań mających łamliwe, rozdwajające się włosy, zastosowanie silnego utleniacza może przynieść opłakane rezultaty.     

Co jest potrzebne do zrobienia ombre?

W celu wykonania koloryzacji ombre w salonie, fryzjer przygotuje akcesoria wykorzystywane do koloryzacji w kolorze blond. Potrzebny będzie więc utleniacz oraz odpowiednia farba trwale koloryzująca, w wybranym odcieniu blond. Niektóre panie wybierają odcienie ciepłe, miodowe lub złote, inne natomiast popielate, wpadające w srebro lub szarość. Wszystko zależy od odcienia naturalnego brązu i typu urody. Doświadczony fryzjer pomoże dobrać najkorzystniejsze połączenie kolorystyczne.

Potrzebna będzie również folia aluminiowa, którą owinięte będą poszczególne pasma włosów podczas koloryzacji, oraz przyrządu wykorzystywane do nakładania preparatów. Czasami włosy będą zabezpieczane plastikowymi klipsami. Ważne, aby nie używać żadnych przyborów metalowych. Stal może wejść w reakcje chemiczne ze składnikami aktywnymi utleniacza do włosów.

Jak przebiega koloryzacja ombre?

W celu przeprowadzenia zabiegu, fryzjer w pierwszej kolejności przygotowuje włosy, dokładnie je rozczesując. Zazwyczaj włosy nie są myte przed farbowaniem, choć dla większej łatwości pracy i powstrzymania elektryzowania mogą zostać zwilżone zraszaczem. Następnie:

  1. Fryzjer wydziela kolejne pasma włosów (co najmniej kilka, w zależności od gęstości włosów).
  2. Na każde pasmo nakłada od dołu do wysokości ok. 10 cm przygotowany uprzednio rozjaśniacz. Następnie każde pasmo owija folią aluminiową. W ten sposób postępuje ze wszystkimi włosami.
  3. Po upływie ok. 15-20 minut, utleniacz jest spłukiwany dokładnie z włosów strumieniem chłodnej wody, a włosy są lekko przesuszane suszarką.
  4. Lekko wysuszone włosy dzieli się na pasma i ponownie nakładany jest na nie rozjaśniacz. Tym razem jednak nakładanie preparatu dochodzi od końcówek do mniej więcej wysokości szczęki. Pozostałe kroki postępowania są identyczne, jak poprzednio.
  5. Po upływie kolejnych minut, fryzjer ponownie płucze i suszy włosy, a następnie nakłada na nie farbę w wybranym odcieniu blond.
  6. Po upływie okresu działania farby określonym przez producenta preparatu, włosy są myte łagodnym szamponem. Fryzjer stosuje odpowiedni preparat odżywczy, a po wysuszeniu, na same końcówki nakłada dodatkowo olejek arganowy albo płynny jedwab.

Jak pielęgnować włosy po koloryzacji?

Włosy po każdej koloryzacji rozjaśniającej są podatne na puszenie, przesuszanie, łamliwość. Ombre wiąże się z nakładaniem utleniacza na końcówki, które naturalnie są bardziej podatne na uszkodzenia. Z tego względu włosy po takim zabiegu muszą być regularnie odżywiane i nawilżane, ze szczególnym uwzględnieniem końcówek. Jeśli ich stan wskazuje na trwałe uszkodzenie, warto podciąć ok 1,5 cm włosów od dołu, zapobiegając dalszemu rozdwajaniu.

Kolorystyczne wariacje w temacie ombre

Koloryzacja w stylu ombre, początkowo oznaczała włosy w kolorze blond z utlenionymi i pofarbowanymi na blond końcówkami. Obecnie występuje coraz częściej w różnych wariacjach kolorystycznych. Niektóre klientki, chcąc się wyróżnić, wybierają oryginalne odcienie blondu. Hitem jest truskawkowy blond, czyli jasna farba z lekko różowawym, ciepłym odcieniem.

Możliwe jest również wykonanie koloryzacji po rozjaśnieniu w dowolnym innym kolorze, nawet z użyciem bardzo jaskrawych kolorów czy farb dających efekt metaliczny. Czasem wykonywany jest również zabieg tzw. odwróconego ombre, polegający na wykonaniu ciemniejszych końcówek na jasnych włosach. W takim przypadku nie ma potrzeby korzystania z rozjaśniacza, więc włosy nie są narażone na zniszczenie. Estetycznie jednak efekt takiej koloryzacji odbiega zdecydowanie od pierwowzoru. Wszystko zależy jednak od preferencji klientki i umiejętności samego fryzjera.