Jak rozpoznać u kogoś uzależnienie od hazardu?

Jak rozpoznać u kogoś uzależnienie od hazardu?

Jak rozpoznać u kogoś uzależnienie od hazardu? Hazard to wciąż jedno z najbardziej lekceważonych uzależnień w naszym kraju. Podczas, gdy na zachodzie temat poruszany jest przez wszystkie przypadki – u nas wciąż jest pomijany. Wpływ na to może mieć stosunkowo rzadkie występowanie w Polsce. 

Mity dotyczące hazardu

Na początku hazard wydaje się ledwie niewinną zabawą. Jest sposobem na odstresowanie się po ciężkim dniu. Przypominać to może lampkę wina do kolacji. Podobnie jak w przypadku alkoholu – małe dawki nie robią z kogoś nałogowca. Leczenie uzależnień od hazardu może być następstwem podwyższania sobie stawek. I to w regularnym czasie. Nawet najbardziej niewinne wino może doprowadzić kogoś do alkoholizmu.
Zaczyna się niskich stawek. Może to być postawienie na dany kolor w kasynie za 5 złotych. U kogoś innego może to być niewinny kupon u bukmachera za 3 złote. Jeżeli ktoś robi to raz na jakiś czas i nie powoduje to u niego podwyższonych emocji – nic w tym złego. U niektórych ludzi jednak powoduje dodatkowe uczucia. Może to być zarówno wielka złość, jak i euforia po zwycięstwie.

Proces powstawania uzależnienia

Odwyk hazardowy często bierze się z braku wcześniej wspomnianych emocji. Człowiek nieszczęśliwy i znudzony życiem często wraca do sytuacji stymulujących. Stara się zapełnić pustkę spowodowaną brakiem akceptacji otoczenia. Kolejne wygrane powodują u niego podwyższenie własnej wartości i krótkotrwałą radość z życia. Prawda jednak bywa czasami brutalna. Nie zawsze udaje się wygrać.
Rynek hazardowy jest niezwykle brutalny. Został tak zaprojektowany, że tylko nieliczni mogą się na nim wzbogacić. Obiecuje więcej niż jest w stanie dać. Uzależnieni zdają się na początku naiwnie wierzyć w takie hasła. Im więcej przegrywają, tym bardziej wierzą, że są w stanie odrobić straty. Zaczynają wpadać w błędne koło zaprzeczeń. Bo gdzieś w środku wiedzą, że robią źle.

Uzależnienie w pełni

Odwyk od hazardu rozpoczyna się od momentu, gdy dana osoba postanawia skończyć z hazardem. Niestety zanim to nastąpi wpada w maszynę wiecznego zaprzeczania. Potrafi okłamać samego siebie. Postanawia raz na zawsze z tym skończyć, żeby wrócić do nałogu ze zdwojoną mocą. Uzależniony może na kilka dni odpuścić sobie zakłady, jednak chęć obstawienia jest na tyle silna, że wszystko zaczyna się w nim kumulować.
Z czasem sama silna wola nie wystarczy. Podczas pierwszej wypłaty nałóg zmusza uzależnionego do zaryzykowania całej sumy. Warto obserwować czy znajoma osoba zainteresowana hazardem nie obstawia zbyt wielkich stawek. Jest to moment, w którym jeszcze można uratować wiele pieniędzy.
Uzależnieni mogą zacząć zadłużać się na duże sumy pieniędzy. Sprzedają dorobek całego życia: samochód, działkę mieszkaniową lub nawet swój dom. Niestety dla kasyn czy zakładów bukmacherskich to świetna okazja do wzbogacenia się. Jeżeli uzależniony znajdzie się na samym dnie i nic nie jest w stanie mu już pomóc – zaczyna być świadomy swojego uzależnienia. Lepiej późno niż wcale. Nigdy nie jest za późno na zmianę.

Leczenie uzależnienia

Uzależniony bardzo długo zwleka z podjęciem pomocy. Bardzo wiele zależy od otoczenia, które może go nakierować na właściwą drogę. Dlatego tak wiele zależy od nas samych i tego, czy umiemy rozpoznać uzależnienie. Musimy powiedzieć takiej osobie, że ośrodek leczenia uzależnień awesmedical.pl od hazardu jest jego najlepszym wyjściem. Dużo słyszy się też o różnego rodzaju terapiach i kołach wsparcia. To również bardzo przydatne dodatkowe metody, ale nic nie jest tak uniwersalne jak ośrodek leczenia hazardu.
Początkowo warto umówić parę wizyt u psychologa lub psychiatry. Specjaliści szukają wtedy wspólnego podłoża, dzięki któremu uzależniony uzyska nadzieję na przyszłość. Powinien poznać neurologiczne i psychologiczne fundamenty swojej choroby. Specjalista szuka zachęty dla chorego, dzięki której zdecyduje się na terapię w zamkniętej klinice uzależnień.

Jak wygląda odwyk w ośrodku leczenia hazardu?

Metody leczenia hazardu nie różnią się zbytnio od tych stosowanych w leczeniu innych uzależnień (alkoholizm czy narkomania). Miesza się zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Leczenie opiera się często na legendarnych już programie dwunastu kroków. Podkreśla się w nim, że uzależnienie jest silniejsze od nas samych i musimy uznać obecność siły wyższej. Nie oznaczać ona musi jednak obecności sił nadprzyrodzonych, ale wiarę w szczęśliwe i nowe życie. Częste stosowane są techniki relaksacyjne, dzięki którym chora osoba mniej przeżywa skutki odstawienia i pomaga jej łatwiej przeżyć trudne chwile.
Ośrodki leczenia hazardu są położone zazwyczaj w ustronnych miejscach, z dala od wielkich miast. To właśnie w takich warunkach najlepiej odbudować swoje życie i skoncentrować się na walce z nałogiem. Niezwykle ważna jest w tej sytuacji nasza znajomość uzależnienia. Jeśli tylko będziemy obeznani w temacie nałogu od hazardu to nie tylko uchronimy naszą bliską osobę od cierpienia, ale będziemy umieli wybrać dla niej odpowiednią placówkę. Osoba, która wygrała z nałogiem może kiedyś nam się odpłacić podwójnie.