Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej? Wybór odpowiedniej bramy garażowej powinien opierać się przede wszystkim na jej funkcjonalności. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego też dopasowanie odpowiedniego rodzaju do indywidualnych potrzeb nie powinno stanowić problemu.

Podczas zakupu w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na sposób otwierania i to jaki model bramy najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Do innych parametrów, które powinny stanowić podstawę wyboru, dołączyć możemy stopień termoizolacji i rodzaje zabezpieczeń antywłamaniowych. Nie bez znaczenia jest też koszt zakupu i montażu oraz estetyka bramy.

Rodzaje bram garażowych jako podstawa wyboru

Najlepszą opcją jest uwzględnienie decyzji o bramie garażowej już na etapie projektowania domu. Powinna ona pasować do bryły budynku zarówno pod względem estetycznym, jak i z uwzględnieniem przestrzeni garażu i otworu wjazdowego. Do wyboru mamy bardzo dużo modeli bram garażowych, których odmienne sposoby otwierania pozwalają na idealne dopasowanie do potrzeb.

Bramy segmentowe

Do wyboru w tej kategorii mamy segmentowe bramy garażowe górne i boczne. Decydując się na drugą opcję, musimy mieć na względzie fakt, że przy otwartym garażu jedna ze ścian bocznych będzie zajęta przez skrzydło bramy. Tego typu model wykonany jest najczęściej z profili ze stali ocynkowanej, które pokryte są blachą. Powłoka zewnętrzna natomiast może być pokryta farbą proszkową lub składać się z aluminium, okleiny lub drewna. Segmenty poruszają się po zamontowanych na ścianach lub suficie prowadnicach. Całość chowa się wewnątrz pomieszczenia bez wychodzenia na zewnątrz. Polecane są więc w miejscach, gdzie podjazd wychodzi bezpośrednio na ulicę i nie ma na nim zbyt dużo miejsca.

Bramy uchylne

Bramy uchylne należą do prostych w budowie mechanizmów, składających się ze skrzydła, siłownika i profilów, które stanowią jednocześnie prowadnice. Brama unosi się nad samochodem, wychodząc na zewnątrz garażu, a następnie chowa się pod sufitem. Cała konstrukcja składa się najczęściej z aluminium lub stali. Sposób otwierania wymaga, by przy jej uchylaniu zachować bezpieczny odstęp od unoszącego się do góry skrzydła.

Bramy rolowane

Wykonane są ze stalowych lub aluminiowych lameli i przypominających żaluzje. Bramy garażowe tego typu składają się z połączonych przegubów nawijanych na wał, który znajduje się w kasecie. W związku z powyższym model taki sprawdzi się najlepiej w miejscu, w którym będzie wystarczająco dużo miejsca na kasetę, w której chowa się całe skrzydło bramy.

Bramy rozwierane

Najbardziej tradycyjne konstrukcje, które swoją budową przypominają klasyczne wrota otwierane jak drzwi. Mocowane są na zawiasach, a ich otwieranie wymaga zachowania miejsca na podjeździe dla uchylanych skrzydeł. Na rynku dostępne są zarówno bramy garażowe złożone z jednego, jak i z dwóch skrzydeł.

Bezpieczeństwo i termoizolacja

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej?Oprócz decyzji o wyborze konkretnego rodzaju bramy bardzo ważnym czynnikiem, na jaki warto zwrócić uwagę, są systemy zabezpieczeń oferowane przez producentów. Po pierwsze istotne jest, by bramy garażowe zabezpieczone były przed włamaniem. Możemy tutaj spotkać bramy wyposażone we wzmocnione profile, klamki z ryglem, czy dodatkowe zabezpieczenie w bramie rolowanej w postaci hamulca elektromagnetycznego blokującego możliwość zwijania mechanizmu. Oprócz ochrony przed włamaniem ważne by brama zapewniała bezpieczeństwo podczas zamykania, tak aby brama nie stanowiła zagrożenia dla użytkownika i pojazdu. Służyć temu mają mechanizmy w postaci fotokomórki czy układu odłączającego, które w przypadku natrafienia na przeszkodę zatrzymują bramę. Poza tym spotkać się możemy z blokadą w razie zerwania sprężyny lub funkcją delikatnego zatrzymywania. Oba mechanizmy mają zapobiegać gwałtownemu opadaniu bramy. Kolejną kwestią jest poziom termoizolacji, który oferuje dany model. Parametr ten będzie szczególnie istotny w przypadku garaży ogrzewanych. Poziom przenikania ciepła zależy od tego, czy brama jest ocieplana, a także od szczelności połączonych elementów i prawidłowego montażu. Ocieplenie wykonywane jest zazwyczaj ze styropianowych wkładów lub pianki poliuretanowej.

Koszty i estetyka

Przy zakupie bramy garażowej nie bez znaczenia jest koszt zakupu i montażu. Rozpiętość cenowa poszczególnych modeli jest bardzo duża i zależy nie tylko od rodzaju, ale także faktu, czy zdecydujemy się na jej zautomatyzowanie. Do najtańszych opcji należą bramy garażowe uchylne, które kupić można już za kilkaset złotych. Koszt zwiększa się, jeżeli zdecydujemy się na model z ociepleniem. Najdroższą z opcji będzie wybór bramy segmentowej. Tutaj ceny kształtują się na poziomie kilku tysięcy. Pośrodku stawki są bramy rolowane i rozwierane. Oprócz ceny ważną kwestią jest dopasowanie wyglądu bramy do estetyki budynku i możliwości przestrzennych. Odpowiednie wykończenie zewnętrznej warstwy skrzydła zapewni spójność i harmonię. Możemy zdecydować się na modele z powłoką zewnętrzną wykonaną z aluminium, okleiny czy litego drewna. Wszystko zależy od stylu i efektu, jaki chcemy osiągnąć.

angielski