Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu? Dziś niemal każdy z nas posiada samochód, a co więcej trudno wyobrazić sobie bez niego normalne funkcjonowanie. Wybór modelu samochodu nie jest jednak prosty, głównie ze względu na ilość pozycji dostępnych na rynku, ich funkcje oraz możliwości finansowe właściciela. Sprawdzamy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę kupując samochód, który ma nam posłużyć co najmniej kilka lat.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Każdemu z nas marzy się nowy samochód pochodzący z rynku pierwotnego. Nowoczesność, funkcjonalność, styl i klasa tego rodzaju samochodów pociągają niemal każdego kierowcę. Problemem zwykle bywa jednak cena, jaką trzeba zapłacić za nowe auto. Najtańszy model, bez żadnych większych udogodnień, to koszt około 30-40 tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty ubezpieczenia OC i obowiązkowego AC, jeśli chcemy zachować gwarancję. To wszystko powoduje, że zakup auta z rynku pierwotnego znajduje się poza zasięgiem sporej części osób. Co prawda na zakup samochodu istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu, jednak aby go otrzymać należy wykazać się zdolnością kredytową, która jest bardzo surowo oceniana przez bank. Dodatkowo kredyt oznacza także wyższe koszty zakupu, gdyż musimy wziąć pod uwagę, że bankowi trzeba oddać nie tylko pożyczony kapitał, ale i prowizję oraz odsetki. Jeśli więc nie dysponujemy gotówką na zakup auta oraz nie chcemy zaciągać kredytu, możemy skorzystać z możliwości zakupu auta z rynku wtórnego. Tutaj jednak musimy pamiętać, aby przed zakupem udać się do zaufanego mechanika, który sprawdzi dla nas stan techniczny pojazdu. Z pozoru bowiem większość aut wygląda całkiem dobrze, a jazda próbna również wypada nieźle. W praktyce może jednak okazać się, że samochód jest wypadkowy, a do tego właściciel postarał się, aby ukryć zły stan techniczny samochodu. Istnieje kilka trików, dzięki którym nawet bardzo zniszczone samochody mogą wyglądać jak nowe, dlatego też przy zakupie aut z rynku wtórnego trzeba bardzo uważać. 

Zobacz również:

Zakup części samochodowych

Wybierając konkretny model samochodu należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd zewnętrzny, ale i na całe wnętrze. Nie można bowiem z góry zakładać, nawet przy zakupie samochodu z rynku pierwotnego, że przez długi czas nie będzie się on psuł. Wręcz przeciwnie, będzie. Samochód to, niestety, skarbonka bez dna i trudno oczekiwać, że akurat nasz model samochodu będzie niezawodny. Z tego też powodu warto postawić na auto, do którego tanio można kupić części samochodowe. Zakup części samochodowych zwykle leży w gestii warsztatu, jednak często właściciel może dostarczyć części samochodowe we własnym zakresie, jeżeli uda mu się zakupić je w niższej cenie. Pamiętajmy, że choć robocizna zwykle ma podobną cenę, ceny części samochodowych do poszczególnych modeli samochodów mogą różnić się wręcz diametralnie. Jest to bardzo zła informacja dla osób, które często muszą odwiedzać warsztat samochodowy, a części samochodowe do ich auta do najtańszych nie należą. Przed zakupem konkretnego modelu dobrze więc zorientować się, w jakich cenach można zakupić wymienne części samochodowe, tak aby nie zostawić w warsztacie większości wypłaty. Pozwoli to uniknąć zbędnych rozczarowań – często auto samo w sobie nie jest najdroższe, jednak już przy pierwszej awarii okazuje się, że części samochodowe są bardzo drogie. 

Czego właściwie potrzebujemy?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Samochody różnią się między sobą nie tylko marką czy kolorem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Warto już na samym początku zastanowić się, czego właściwie oczekujemy od naszego samochodu. Co prawda pogodzenie wszystkich oczekiwanych funkcji w jednym modelu może okazać się bardzo trudne i kosztowne, jednak wyznaczenie priorytetów z pewnością okaże się pomocne. Na początek należy zadać sobie pytanie, na jakich trasach najczęściej będzie używany samochód oraz kto będzie nim jeździł. Inne bowiem modele przeznaczone są do jazdy miejskiej, inne zaś do jazdy terenowej. Dodatkowo kwestia liczby przewożonych pasażerów oraz bagażu również odgrywa znaczącą rolę. Do jazdy rodzinnej potrzebny jest raczej większy samochód, który jest w stanie pomieścić wszystkie osoby. Jeśli dodatkowo potrzebujemy spakować do auta wózek, tym bardziej powinniśmy postawić na duży samochód. Producenci samochodów proponują nam także różnego rodzaju udogodnienia. Jednym z nich jest klimatyzacja, automatyczna skrzynia biegów, tempomat czy wspomaganie parkowania. Te wszystkie dodatki znacznie ułatwiają nam codzienną jazdę, jednak w praktyce także sporo kosztują. Im więcej udogodnień przewiduje dany model samochodu, tym jest on droższy, zatem nie zawsze możemy pozwolić sobie na wszystkie możliwe rozwiązania. 

Zobacz koniecznie:

Zakup nowego samochodu to zawsze ogromne wyzwanie i spory wydatek, dlatego decyzja nie powinna zostać podjęta zbyt pochopnie. Przy zakupie auta należy wziąć pod uwagę bardzo dużą liczbę czynników, które mają wpływ na cenę samochodu, a także komfort jazdy nim. Pamiętajmy, że zakup samochodu to wydatek na lata, dlatego też warto dobrze przemyśleć wszelkie aspekty związane z funkcjonalnością auta.