Na co zwrócić uwagę kupując łóżko do sypialni?

Na co zwrócić uwagę kupując łóżko do sypialni?

Na co zwrócić uwagę kupując łóżko do sypialni? Łóżko do sypialni to kluczowy element tego pomieszczenia. Aby mebel ten zapewniał nam komfort i zapewniają zdrowy sen, musi być przede wszystkim wygodny. Jest to też punkt wyjścia do wyboru odpowiedniego modelu. Oprócz tego istotną kwestią jest też wielkość przestrzeni, którą mamy do zagospodarowania oraz nie mniej istotna estetyka.

Aby móc w pełni cieszyć się zakupem, warto zastanowić się nad tym, jaki model będzie najlepszym uzupełnieniem aranżacji i wpasuje się w panujący w sypialni styl. Producenci oferują szeroki wachlarz modeli wykonanych w wielu stylach i z różnego rodzaju materiałów. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę przed jego zakupem?

Wielkość i wysokość łóżka jako punkt wyjścia

Na co zwrócić uwagę kupując łóżko do sypialni?Najważniejszy jest komfort i nie podlega to dyskusji. Na komfort składa się wiele czynników, wśród których z pewnością trzeba wymienić wymiary łóżka, czyli jego szerokość, długość i wysokość. Zanim więc podejmiemy decyzję, musimy rozpatrzyć kilka innych kwestii. Po pierwsze, czy łóżko będzie służyło jednak, czy dwóm osobom? W przypadku łóżek jednoosobowych standardową szerokością, przy której możemy mówić już o komforcie, jest minimum 90 cm. Jeżeli natomiast łóżko ma być dwuosobowe, warto stawiać na te od 140 cm wzwyż, w zależności od tego ile miejsca mamy w sypialni. Jeżeli nasza przestrzeń jest mocno ograniczona, możemy postawić na łóżka kontynentalne, które pozwolą zaoszczędzić nam kilka centymetrów. Nie posiadają one ramy, a materac umieszczony jest na skrzyni, a nie jak w modelach klasycznych osadzony w ramie. Podczas wyboru łóżka warto również wziąć pod uwagę to, czy będą nas w nim odwiedzać dzieci. W takim wypadku 140 cm to zdecydowanie za mało i celować należy raczej w szerokość 160 cm wzwyż. Kolejną rzeczą jest długość łóżka. O ile w większości wypadków standardowe dwa metry powinny się sprawdzić, o tyle osoby, które mają ponad 190 cm wzrostu, raczej nie będą czuły się komfortowo. Wyjściem jest wówczas zakup niestandardowej długości. Na koniec, nie mniej ważna, wysokość ramy. Idealnie dobrana rama wraz z materacem powinna umożliwiać nam siedzenie na łóżku z nogami ugiętymi pod kątem prostym. Optymalną wysokością będzie 40-50 cm. Odstęp ramy i materaca od podłogi jest ważny przede wszystkim przez wzgląd na to, by pozwolić na swobodną cyrkulację powietrza. Z wysokiego łóżka łatwiej jest też wstać.

Wybór materiału

łóżka do sypailni

Jeżeli wybór gabarytów mamy już za sobą, możemy przejść do interesującego nas materiału, z którego ma być wykonane łóżko. Do wyboru mamy łóżka drewniane, metalowe i tapicerowane. Miłośnicy naturalnych materiałów z pewnością nie będą mieli problemów z podjęciem decyzji. Drewniane łóżka są ponadczasowe, komfortowe i pasują niemal do każdego stylu. Sprawdzą się zarówno w aranżacjach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o taki mebel, posłuży nam wiele lat. Drugim typem, na jaki możemy się zdecydować, jest łóżko tapicerowane. Tego rodzaju mebel sprawi, że sypialnia stanie się bardziej przytulna i jednocześnie elegancka. To dobre rozwiązanie dla osób lubiących nietuzinkowe meble. Dodatkowym atutem takich łóżek jest to, że możemy niemal dowolnie wybierać spośród niezliczonej ilości materiałów, faktur i kolorów. Dopasowanie do konkretnego stylu nie powinno być zatem trudne. Ostatnim z omawianych rodzajów są łóżka metalowe. Opcja dla osób, które cenią sobie oryginalny design i wytrzymałość. Dobrej jakości metalowa rama jest w stanie znieść naprawdę dużo. Styl taki nie będzie jednak pasował do wszystkiego. Metalowa konstrukcja sprawdzi się w industrialnych lub małych pomieszczeniach, których nie przytłoczy swoimi gabarytami.

Zagłówek i funkcja przechowywania

Poza najważniejszymi kwestiami, jak wymiary i materiał wykonania, możemy zdecydować się na łóżko z dodatkami. Zagłówek to opcja dla osób, które w sypialni nie tylko śpią, ale też lubią przeczytać książkę, obejrzeć film, czy nawet popracować na laptopie. Wygodne i miękkie wezgłowie łóżka pozwoli komfortowo oprzeć się i znaleźć optymalną pozycję do tych czynności. Co do funkcji przechowywania, możemy zdecydować się na łóżko ze skrzynią lub wysuwanymi szufladami. Obie opcje pozwolą rozszerzyć miejsce do przechowywania i zaoszczędzić trochę przestrzeni. W miejscach tych z powodzeniem możemy przechować dodatkową pościel, czy inne rzeczy.

Stelaż

Ten niepozorny element może zaważyć na tym, czy łóżko i materac będą wygodne, czy też nie. Stelaż w swojej budowie przypomina drabinę, na której spoczywa materac. Najlepszym rozwiązaniem są te wykonane z elastycznego drewna, które pracuje wraz z materacem i z ruchami śpiącej na nim osoby. Elastyczny materiał ma też dopasowywać się do ciała i odpowiednio reagować na obciążenie. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, by listewki nie były rozstawione zbyt gęsto. Materac musi bowiem oddychać, a stelaż nie powinien blokować niezbędnej dla prawidłowej higieny snu, cyrkulacji powietrza. Jeszcze przed zakupem, musimy upewnić się, czy model łóżka, na które się zdecydowaliśmy, nie ma w swojej konstrukcji wbudowanego stelaża. Tak może być na przykład w łóżkach kontynentalnych.

angielski