Jak dbać o bongo – krótki poradnik

Jak dbać o bongo – krótki poradnik

Jak dbać o bongo – krótki poradnik. Masz bongo i frapuje Cię jak przywrócić je do stanu w jakim je kupiłeś? A może dopiero zastanawiasz się nad kupnem, ale nic nie wiesz o tym jak dbać o fajkę wodną? W obu przypadkach warto znać pewne tricki, które pozwolą zachować Twój ulubiony przedmiot w nienagannej kondycji. Dobrze jest również odwiedzić sklep z bongo, gdyż często pracują tam entuzjaści, którzy chętnie podzielą się swoją szeroką wiedzą w temacie.

Jak przygotować fajkę

Jak dbać o bongo – krótki poradnik

Mało osób zdaje sobie sprawę, że duży wpływ na czystość bongo ma jego prawidłowe użytkowanie. Tylko postępując według wskazówek doświadczonych osób, będziemy w stanie długo cieszyć się fajką bez nalotów. Pierwszą rzeczą jaką robimy zanim dobrze się zaciągniemy, jest nalanie do bongo wody i…tu na chwilę się zatrzymajmy. W wielu miejscach zmorą jest wysoki poziom twardości wody, co oznacza, że na wszelkich przedmiotach mających z nią kontakt będzie osiadał kamienny nalot. Dlatego do bongo powinniśmy używać wody przefiltrowanej lub mineralnej.

Ok. Wiemy już, że woda nie powinna zawierać kamienia, co dalej? Kolejnym krokiem jest odpowiednie uzupełnienie bonga. Idealnie jest, jeśli poziom nalanej wody nie przekracza 2/3 wysokości cybucha, w innym wypadku istnieje ryzyko zaciągnięcia się nią. W przypadku dodawania do fajki kostek lodu pamiętajmy, że podnoszą one poziom wody. W sklepie z bongo ostrzegają, żeby często zmieniać płyn podczas palenia. Radą musimy przejmować się tylko podczas dzielenia się fajką, gdyż wtedy woda szybciej się zabrudza Drugą ważną rzeczą jest przygotowanie wkładu. Zawsze powinien być drobno zmielony, niezależnie od tego co palimy. Żeby uzyskać satysfakcjonującą grubość, roślinę możemy zgnieść w rękach lub utrzeć w moździerzu. Niektórzy używają młynków – dzięki temu mielą większe ilości towaru w krótkim czasie. Równocześnie nie przesadźmy w drugą stronę, roślina zmielona na pył łatwo przedostaje się do wody. Gotową mielonkę wkładamy do bongo u szczytu cybucha. Ilość wkładu zależy od przyzwyczajeń, jednak zbyt duża będzie wolno się palić.

Sposób palenia jest ważny

Jeśli mamy już za sobą pierwsze kroki: odwiedziliśmy sklep z bongo, przygotowaliśmy czystą wodę i odpowiednio nabiliśmy fajkę, to pora przejść do palenia. Bongo trzymamy za komorę – nie ma najlepszego miejsca chwytu, wybieramy takie, które nie zmęczy naszej ręki.
Następnie delikatnie przykładamy ustnik do ust. Nie martwmy się jeśli za pierwszym razem nie uda się wyczuć i ustnik wpadnie zbyt głęboko, jeszcze nabierzemy doświadczenia. Kolejnym krokiem jest zatkanie sprzęgła palcem i podpalenie towaru, w tym samym czasie zaciągamy się przez ustnik. Jeśli wszystko dobrze wykonaliśmy, to do komory przedostanie się spora ilość dymu. Trzymanie się tych kroków zagwarantuje, że bongo szybko się nie zabrudzi.

Czyszczenie bongo – jak to zrobić?

Wypaliliśmy tylko trochę, a bongo już pokrywa brzydki nalot? Sklep z bongo nie podzielił się z nami informacją jak poradzić sobie z uciążliwym osadem? Tymi sposobami pozbędziemy się każdego brudu!
Jeśli naszą fajkę pokrywa gruba warstwa osadu, to nasze czyszczenie zaczynamy od nalania do niej alkoholu i wsypania gruboziarnistej soli. Następnie zatykamy wszystkie otwory i mocno potrząsamy bongiem. Większość brudu powinna się odlepić i będziemy mogli spokojnie wylać mieszaninę. Zamiast alkoholu dozwolone jest użycie denaturatu lub zmywacza do paznokci, jednak w tym przypadku pamiętajmy o dokładnym umyciu bonga czystą wodą, żeby pozbyć się toksycznych resztek. Innym sprawdzonym sposobem na bardzo zabrudzone bongo jest wykorzystanie do mycia tabletek do zmywarki. Zaczynamy od zatkania wszystkich otworów fajki, najwygodniej zrobić to kawałkami folii i taśmą klejącą. Ostrożnie kładziemy bongo na dno wanny lub kabiny (żeby wydostająca się woda nie zabrudziła nam wszystkiego dookoła), wrzucamy tabletkę i zalewamy ją wrzątkiem. Sprzęt zostawiamy na około 20 minut. Po tym czasie wylewamy ostrożnie wodę wraz z brudem i dokładnie płuczemy bongo. Do czynności bardzo się przykładajmy, ponieważ jeśli w fajce  pozostaną jakieś chemikalia, to grozi nam wciągnięcie ich podczas palenia, a chyba nikt nie chce się zatruć. Dodatkowym plusem czyszczenia za pomocą tabletki do zmywarki jest znajdujący się w niej nabłyszczacz. Po takim szorowaniu, bongo będzie wyglądać jak nowe!

I żyli z bongo i szczęśliwie

Stosując się do powyższych porad nie tylko zachowamy swoją fajkę w idealnym stanie przez lata i odłożymy w czasie kolejne odwiedziny sklepu z bongo, ale również będziemy mogli za każdym razem cieszyć się tym, w jaki sposób formują się idealne kłęby dymu. Pamiętajmy, że woda w fajce wychwytuje toksyczne cząsteczki powstające podczas spalania suszu, dlatego tak ważne jest systematyczne czyszczenie szkła. Im lepszy stan bongo, tym skuteczniejsze jego działanie i filtracja powstającego dymu. Szczególną uwagę zwróćmy na drobne elementy, które mają bliższy kontakt z naszym ciałem. Jeśli palimy w grupie, to przez ustnik łatwo przenieść bakterie i wirusy, na przykład opryszczkę. Najlepiej czyścić fajkę i wymieniać wodę po każdym użyciu.

angielski