Jak uchronić dom przed ogniem?

Jak uchronić dom przed ogniem?

Jak uchronić dom przed ogniem? O tym, że nie warto igrać z ogniem, zdążyło się przekonać już naprawdę wielu. W każdym roku, w naszym kraju dochodzi do tysięcy pożarów, w których tysiące osób traci całe majątki, a nie raz i nawet życie, czy zdrowie. Pożar jest bardzo groźny, a nie każdy ma odpowiedni sprzęt ppoż., aby się w przed nim samodzielnie ochronić, gdy jeszcze jest czas. Dlatego warto wiedzieć od samego początku, co prócz zakupu sprzętu ppoż. warto zrobić, by uchronić się przed pożarem.

Jak uchronić dom przed ogniem?

Profesjonalny sprzęt ppoż., czy też straż pożarna nie zawsze są na tyle blisko, by dom mógł szybko zostać ochroniony przed pożarem i rzadko zdarza się, by uniknąć poważnych szkód. Gdy dochodzi już do pożaru, to ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i przyczynia się do szkód, które kompletnie niszczą dom, niszczą wszystko, co ktoś budował przez całe lata. Oczywiście można mieć w domu, choć podstawowy sprzęt ppoż., jednak on nie zawsze będzie na tyle dobry, by móc sobie z każdym pożarem poradzić. Jeśli ktoś jest odpowiedzialny, to powinien wiedzieć, że może na niego czekać wiele różnych zagrożeń, które mogą spowodować pożar i powinien świadomie na takie ewentualności się przygotować. Chyba do myślenia powinno dawać już to, że czasem przyczyny pożaru są naprawdę absurdalne. Nieraz najmniejszy błąd może spowodować, że cały dom zostanie strawiony przez ogień. Czy naprawdę ktoś chce aż tyle ryzykować? Czy czasem nie warto pomyśleć?

Jak uchronić dom przed ogniem?

Ochronę domu przed pożarem należy zacząć już na samym początku i nie chodzi tu o to, aby w planach, co trzeba kupić do domu, umieścić sprzęt ppoż., typu gaśnica, choć to również jest dobre rozwiązanie, lecz pomyśleć o tym nieco głębiej i już zacząć zabezpieczanie od samej konstrukcji. Oczywiście to może znaczyć o podniesieniu kosztów, ale chyba lepiej będzie zapłacić więcej i mieć dom, niż nie zapłacić i mieć spalony budynek. Oczywiście fakt, że ktoś chce mieć dom bezpieczny i zbudowany z materiałów nie łatwopalnych, ponieważ na takie trzeba postawić, wcale nie oznacza, że musi rezygnować przykładowo z drewna, ponieważ jeśli odpowiednio zostanie ono zabezpieczone, to można uniknąć zagrożenia w postaci ognia. Bardziej tutaj chodzi o to, by przy wyborze materiałów, zawsze wybierać te, które nie są łatwopalne i które nie współpracują z ogniem, a dodatkowo jeszcze postarać się o jakieś środki, które mogą wpłynąć na większe bezpieczeństwo. Warto popytać w sklepie, w którym sprzedawany jest sprzęt ppoż., ponieważ być może coś takiego się znajdzie. Bardzo popularne jest ostatnimi czasy również ocieplanie domów. Nic w tym dziwnego, ponieważ w prosty sposób można obniżyć koszty ogrzewania, lecz jeśli już wybieramy materiał na ocieplenie, to warto pomyśleć o wyborze takiego, który nie jest łatwopalny. Wcale nie obniży to jego zdolności, do nieprzepuszczania ciepła na zewnątrz, a po prostu będzie bezpieczniejszy.

Jednak na samej konstrukcji zabezpieczanie domu nie powinno się skończyć. O dom i jego bezpieczeństwo należy dbać przez cały rok. Jedną z najczęstszych przyczyn pożarów, jest wadliwa instalacja. Jeśli nie chcemy, aby w naszym domu doszło do pożaru przypadkowego, to zadbajmy o to, aby zawsze mieć sprawną instalację grzewczą, elektryczną i gazową. W przypadku instalacji grzewczej, jeśli sami musimy palić sobie, to warto mieć gdzieś w pobliżu niektóre ze sprzętów ppoż., takich jak gaśnica, które w razie kłopotów pomogą nam szybko uporać się z ogniem. Każdego roku, przynajmniej raz powinniśmy dokonać kontroli każdej z instalacji i raczej nie bawmy się w amatora złotą rączkę, jeśli się na czymś nie znamy, tylko wszystkie zadania powierzajmy specjalistom, aby mieć pewność, że na pewno wszystko jest w porządku. Przykładowo w przypadku instalacji grzewczej, gdy mamy komin i piec, to powinien nas odwiedzić kominiarz i to najlepiej dwa razy do roku. Raz przed okresem grzewczym i raz po tym okresie, aby sprawdzić, czy w kominie nie osadza się sadza, czy nie grozi to zapaleniem, czy komin jest w dobrym stanie i czy nie potrzebne są żadne naprawy. Tak samo powinno być w przypadku innych instalacji. Muszą się nimi zająć specjaliści, którzy codziennie mają do czynienia z różnymi przypadkami i wiedzą jak wykryć usterki, które na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne. Warto zainwestować w taką ochronę, w takie kontrole, aby po prostu we własnym domu móc się czuć bezpiecznie.

Ogień jest ogromnym zagrożeniem i nie zawsze sprzęt ppoż. będzie wystarczający, aby móc się przed nim ochronić. Czasem wystarczy nieco wcześniej pomyśleć i dbać o dom i to będzie o wiele lepsze niż zabezpieczanie się na inne sposoby. Jeśli nie chcemy ryzykować zdrowia naszego i naszej rodziny, to po prostu bądźmy odpowiedzialni i pokażmy, że wiemy, że o dom trzeba dbać.

angielski