Dom dla seniorów - bezpieczeństwo i zaufanie

Dom dla seniorów – bezpieczeństwo i zaufanie

Dom dla seniorów – bezpieczeństwo i zaufanie. Osoby starsze oraz niepełnosprawne bardzo często mają poważne problemy związane z funkcjonowaniem w domu, który jest tradycyjnie urządzony, a wszystko przez ograniczoną sprawność fizyczną. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby stworzyć bezpieczną i komfortową przestrzeń, która umożliwi normalne funkcjonowanie oraz samodzielność seniorom.

Obecnie na rynku jest wiele możliwości, z których można skorzystać, aby osiągnąć ten cel. W poniższym artykule znajdziesz istotne informacje na temat odpowiedniego wyposażenia domu dla seniorów a także wiele innych równie ważnych zagadnień.

Zobacz także:

Seniorzy – najczęstsze problemy zdrowotne

Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych, które występują u osób starszych są między innymi:

  • wada wzroku
  • słaba koordynacja ruchowa
  • problemy z utrzymaniem równowagi
  • oraz kłopoty z poruszaniem się

Są to najczęstsze przyczyny urazów osób starszych oraz niepełnosprawnych w ich własnych domach, dlatego aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko wystąpienia kontuzji oraz zapewnić komfortowe, codzienne funkcjonowanie należy odpowiednio przystosować przestrzeń mieszkalną  w domu dla seniorów!

Dom dla seniorów – jak zapobiegać upadkom osób starszych?

Czy wiesz, że według przeprowadzonych badań zdecydowana większość bo prawie 80% upadków osób w wieku podeszłym wydarza się w domu? Ich główną przyczyną jest potknięcie się o dywan, chodnik oraz znajdujące się w nieodpowiednim miejscu kable. Duża liczba wypadków spowodowanych jest także progami w drzwiach, dlatego zaleca się aby podczas urządzania domu dla seniora pamiętać o zastosowaniu specjalnej posadzki antypoślizgowej.

Ostatnim czasem na rynku bardzo popularne są: wykładziny dywanowe stosowane na całej powierzchni podłogi oraz płytki ceramiczne wyposażone w specjalne szkliwo antypoślizgowe. Powinieneś wiedzieć, iż bardzo istotne jest w tej kwestii, aby wszelkie wystające kable były zamaskowane lub zostały umieszczone za listwami przypodłogowymi. Nie zaleca się stosowania wycieraczek lub chodników o niewielkich rozmiarach, gdyż mogą się one podwijać i spowodować upadek osoby starszej lub niepełnosprawnej. Również nie jest wskazane stosowanie progów wewnątrz mieszkania, dobrym rozwiązaniem jest natomiast montaż niskich progów, dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest swobodne przejście lub przejechanie wózkiem!

Jak uniknąć ryzyka poślizgnięcia oraz sięgania zbyt wysoko?

Warto dodać, że do upadków osób starszych dochodzi również bardzo często poprzez zbyt pozytywną ocenę swoich możliwości, między innymi:

  • poprzez wymianę żarówki w żyrandolu
  • poprzez zawieszenie zasłon lub umycie okna.

Dlatego, aby bezpiecznie zaplanować i urządzić dom dla seniora lub osoby niepełnosprawnej warto wykorzystać jak największą liczbę szafek stojących, bowiem nie jest dobrym pomysłem używanie wiszących szafek, które również zwiększają ryzyko wypadku. Obecnie istnieje wiele możliwości, w ofertach firm znaleźć można bardzo dużo modeli mebli z wygodnymi i dużymi uchwytami, co jest niezwykłym udogodnieniem dla seniorów.

W przypadku łazienki świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnych poręczy, gdyż bardzo pomogą one osobom starszym podczas siadania lub wstawania z sedesu. Zastosowanie uchwytów oraz poręczy pozwoli utrzymać odpowiednią równowagę, zaleca się również aby wybierać kabiny prysznicowe bez progu zamiast wanny, przede wszystkim ze względu na fakt, iż w kabinie można przymocować specjalne krzesło kąpielowe. Bardzo istotna jest też wysokość umywalki oraz miski toaletowej!

Swobodny przejazd przez drzwi

Dom dla seniorów powinien być odpowiednio wyposażony oraz dostosowany do wszelkich potrzeb, należy pamiętać, aby drzwi balkonowe miały odpowiednią szerokość, ma to szczególne znaczenie w przypadku osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku inwalidzkim oraz korzystających z balkoników. Dobrym rozwiązaniem, które cieszy się dzisiaj dużym zainteresowaniem są nowoczesne modele z dużymi, przeszklonymi drzwiami przesuwnymi, które posiadają specjalnie obniżony próg. Warto także skorzystać z oferty drzwi, które wyposażone są w obniżone klamki, coraz więcej osób decyduje się również na montaż tzw. zatrzasku, bowiem poprzez takie zastosowanie znacznie zmniejsza się ryzyko samoistnego zatrzaśnięcia się drzwi.

Otwarte przestrzenie – drzwi przesuwne bez klamek

W przypadku osób niepełnosprawnych, które cierpią na choroby związane z reumatyzmem najlepszym rozwiązaniem jest mieszkanie z jak najmniejszą liczbą drzwi wewnętrznych, w tej sytuacji najlepiej sprawdzają się otwarte przestrzenie. Jednakże jasną rzeczą jest, iż są pomieszczenia, które wymagają prywatności, dlatego w tym przypadku zaleca się zastosowanie drzwi przesuwnych, bez klamek. Jeśli chodzi o osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, trzeba mieć na uwadze i pamiętać, aby drzwi otwierały się na zewnątrz.

W dzisiejszych czasach wraz z postępem technologicznym pojawia się coraz więcej innowacyjnych udogodnień, między innymi automatyczne otwieranie drzwi. Przy użyciu specjalnej klawiatury numerycznej lub z zastosowaniem smartfonu można bez żadnego problemu sterować drzwiami zewnętrznymi, co jest bardzo wygodne. Jest to rozwiązanie, które znacznie ułatwia życie seniorom oraz daje komfort psychiczny opiekunom.

Dom dla seniorów, aby był w pełni bezpieczny do codziennego użytkowania musi posiadać wiele udogodnień, i warto o tym pamiętać, aby móc spać spokojnie!

angielski francuski niemiecki hiszpański