Skuteczne metody dezynfekcji w dobie pandemii

Skuteczne metody dezynfekcji w dobie pandemii

Skuteczne metody dezynfekcji w dobie pandemii: w ostatnich miesiącach pojęcie dezynfekcji zyskało na zainteresowaniu osób, które dotąd nie przywiązywały zbytniej wagi do tego tematu. Oczywiście taki stan rzeczy jest spowodowany panującą na świecie pandemią koronawirusa. Ludzie zaczęli doceniać podstawowe zasady higieny, które od dawna powinni mieć we krwi. Nawyk mycia rąk i używania rozmaitych płynów, przestał już dziwić i na dobre zagościł w większości gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. Niestety są sytuacje w życiu i wykonywane profesje, które wymagają zachowania większej dbałości o sterylność powierzchni i pomieszczeń. Poza płynami, do dezynfekcji stosuje się specjalne lampy lub maszyny do ozonowania.

Jak działają lampy bakteriobójcze ?

Lampy medyczne od wielu lat znajdują się na wyposażeniu przychodni i szpitali. Posiadają właściwości dezynfekujące dzięki temu, że są w stanie wygenerować promienie UV-C, dokładnie takie jakie wysyła Słońce. Na szczęście w środowisku naturalnym ten rodzaj promieniowania nie jest w stanie dotrzeć do organizmów żywych na Ziemi, ponieważ skutecznie chroni przed tym warstwa ozonowa. Moc naświetlania jest tak silna, że może  zlikwidować przetrwalnikowe formy wirusów, które znajdują się na powierzchniach. Do głównych efektów ubocznych promieniowania zalicza się przede wszystkim negatywny wpływ na skórę i oczy. Podobnie jak ma to miejsce przy ozonowaniu kategorycznie zaleca się, aby podczas działania lamp w pomieszczeniach nie przebywali ludzie i zwierzęta. Według specjalistów niewątpliwą zaletą tego typu dezynfekcji, jest prostota obsługi urządzenia.  Oszczędność czasu jest kolejnym plusem, ponieważ do skutecznego pozbycia się bakterii wystarczy godzina, a cała procedura zachodzi bez udziału wykwalifikowanego pracownika. Koszt zakupu podstawowego modelu, to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Jaki płyn bakteriobójczy wybrać ?

Od momentu ogłoszenia stanu epidemiologicznego, na naszym rynku pojawiło się wielu nowych producentów preparatów do dezynfekcji. Niestety część z nich przedkłada chęć zysku nad jakość asortymentu, który produkuje. Przy wyborze odpowiedniego środka, należy zwracać szczególną uwagę na skład i proporcje, które są umieszczone na etykiecie. Dostępne na rynku preparaty najczęściej bazują na 70% alkoholu, ponieważ tylko takie stężenie skutecznie likwiduje drobnoustroje. Wirusolodzy są zdania, że Covid-19 jest w stanie przetrwać na powierzchniach od 2 godzin do kilku dni. Dlatego przy użyciu płynu należy dokładnie spryskać wszystkie elementy zewnętrzne, które mogły mieć styczność z wirusem. Z pozoru prosty proces może okazać się bardziej czasochłonnym niż naświetlanie i ozonowanie. Chociaż korzystanie z preparatu jest znacznie tańsze od innych sposobów, to często pochłania więcej czasu, a jak wiadomo w życiu bywa tak, że czas jest cenniejszy od pieniędzy. Należy pamiętać, że niektóre przedmioty mogą zostać zniszczone przez niepożądaną reakcję z płynem. W takim przypadku zaoszczędzone pieniądze również mogą się nie zwrócić.

Czy odkażanie ozonem jest skuteczne ?

Skuteczne metody dezynfekcji w dobie pandemiiNależy zacząć od tego, że ozon jest silnie utleniającym gazem, którego niezwykle szeroki wachlarz zastosowań zaczyna się na odgrzybianiu i usuwaniu pleśni z systemów klimatyzacyjnych, a kończy na dezynfekcji mieszkań, w których przebywali pacjenci cierpiący na różnego rodzaju choroby zakaźne. Utlenianie jest również skuteczne w przypadku niwelowania roztoczy i alergenów. W ozonatorze generator na skutek wyładowań elektrycznych zamienia tlen w ozon. W czasie pandemii usługi ozonowania przeżywają duży wzrost zainteresowania, ponieważ skutecznie odkażają mieszkania i samochody, w których przebywali ludzie na kwarantannach. Podczas przeprowadzania procesu w pomieszczeniu nie mogą  przebywać żadne organizmy żywe, ponieważ wysokie stężenie gazu jest bardzo niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin. Podobnie jak w przypadku lamp, ozonowanie jest szkodliwe dla układu wzrokowego, może też nieodwracalnie uszkodzić układ oddechowy i płuca. Dlatego pomieszczenie musi być wyłączone z użytku na co najmniej 24 godziny. Według niektórych ekspertów gaz jest skuteczniejszy od naświetlania i odkażania preparatami, ponieważ wnika do wszystkich niedostępnych miejsc.

Co się bardziej opłaca ?

Niestety koszty związane z zakupem urządzenia ozonującego są znacznie wyższe niż te związane z nabyciem lampy. Przy zakupie dobrej jakości sprzętu, trzeba się liczyć z wydaniem nawet kilku tysięcy złotych. Przyzwoitej jakości płyn można nabyć już za kilkanaście złotych. W odróżnieniu od naświetlania i spryskiwania preparatami, do bezpiecznego ozonowania potrzeba wykwalifikowanego operatora maszyny. Pomieszczenie musi być stale nadzorowane, bo chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii spowodowanej kontaktem z toksycznym gazem. Oczywiście obowiązek przestrzegania środków bezpieczeństwa oraz przeszkolenie pracownika generują większe koszty. W celu zminimalizowania wydatków niektóre firmy decydują się na wynajęcie specjalisty. Opłacalność zależy od częstotliwości korzystania z usług odkażających. Reasumując wybór odpowiedniej formy, w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji jednostki zlecającej wykonanie usługi.