Chirurgia plastyczna lekiem na kompleksy współczesnego społeczeństwa?

Obecnie kiedy to panuje bardzo silny kult ciała i właściwie z każdej strony jesteśmy wręcz atakowani przez media i portale społecznościowe wizerunkami nienagannie prezentujących się, szczupłych, zgrabnych osób, które pomimo upływu lat wciąż prezentują się doskonale i wyglądają pięknie – nietrudno jest popaść w poważne kompleksy i kłopoty z samoakceptacją.

Niewielu jednak z nas – z zazdrością spoglądających w kierunku uśmiechających się do nas z ekranów naszych telewizorów oraz monitorów komputerów gwiazd i celebrytów zdaje sobie sprawę, iż za tym zachwycającym wizerunkiem często stoi chirurgia plastyczna oraz sztab stylistów, wizażystów, dietetyków i doradców wizerunkowych. 

Chirurgia plastyczna coraz bardziej powszechna wśród społeczeństwa. 

Chirurgia plastyczna jeszcze do niedawna kojarzyła nam się jako domena ludzi bardzo zamożnych, sławnych, bądź osób, które uległy bardzo poważnym zniekształceniom i oszpecenie ciała na skutek poważnych wypadków, chorób, czy obrażeń.

 W ciągu ostatnich kilkunastu jednak lat chirurgia plastyczna zaczęła cieszyć się ogromną popularnością i zyskiwać sobie coraz większe grono zwolenników wśród przeciętnych obywateli, którzy nie do końca zadowoleni ze swojego zewnętrznego wyglądu zapragnęli go poprawić. Obecnie za duże i odstające uszy, orli, garbaty lub przesadnie zadarty nos, zbyt małe piersi lub płaskie pośladki nie stanowią już tak duże dramatu dla ich posiadaczy jak miało to miejsce to w przeszłości.

Operacje plastyczne, bowiem stały się czymś powszednim i normalnym- jeżeli tylko coś w naszym wyglądzie nam nie odpowiada i staje się źródłem kompleksów.

Krajami, w których chirurgia plastyczna cieszy się największą popularnością są Brazylia i Kolumbia. W Brazylii właściwie trudno jest spotkać osobę, która nie poddała się operacji poprawiające urodę ani razu w swoim życiu.

Czy chirurgia plastyczna stanowi dobre rozwiązanie na pozbycie się kompleksów?

Chociaż obecnie bardzo dużo mówi się o samoakceptacji własnego wyglądu i pracy nad swoim charakterem – bywają jednak przypadki, iż ogromny, przypominający kartofel nos oraz pokaźnych rozmiarów odstające uszy stają się powodem prześladowań i przykrych docinków ze strony innych. To niezwykle częste zjawisko w szkołach, wśród dzieci oraz nastolatków, kiedy to młodzi ludzie nie mają do końca ukształtowanego charakteru i nie zdają sobie sprawy jak wielką krzywdę swoimi złośliwymi komentarzami oraz przytykami mogą komuś wyrządzić.

W takich sytuacjach chirurgia plastyczna okazują się niezwykle pomocna, bowiem dzięki przeprowadzeniu zabiegu lub też operacji korygującej zaistniałe dysproporcje czy nawet deformacje – czyjeś życie może zyskać na jakości, a osoba która do tej pory niechętnie spogląda na swoje odbicie w lustrze stać się szczęśliwą i zadowoloną z własnego wyglądu.. To z kolei przekładać się się będzie na o wiele lepsze relacje z otoczeniem oraz budowanie trwalszych więzi z rodziną, czy też partnerem.

Śmiało można powiedzieć więc, iż w uzasadnionych przypadkach chirurgia plastyczna jest jednym z dobrodziejstw naszych czasów. Stosowana jednak w nadmiarze oraz jako fanaberia osób, które nie do końca radzą sobie z widocznymi oznakami upływającego czasu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku oraz sprawić że nadużywające jej osoby uzyskają efekt wprost odwrotny od zamierzonego – karykaturalny i przerysowany oraz budzący kontrowersje wśród otoczenia.

Panaceum na kompleksy czy fanaberia naszych czasów?

Chociaż operacje plastyczne jakie oferuje dzisiejsza chirurgia plastyczna w wielu przypadkach bywają uzasadnione to jednak z całą pewnością nie należy traktować ich jako lekarstwo na wszelkie kompleksy oraz próbę zatrzymania upływającego czasu.

Często zatem przed odwiedzeniem gabinetu chirurga plastyka powinniśmy dokładnie przemyśleć decyzję o poddaniu się operacji plastycznej, która w każdym przypadku stanowi poważną interwencję i ingerencję w ludzki organizm. Warto zaakceptować i polubić siebie oraz swój nie do końca proporcjonalny nos czy może delikatnie odstające uszy, bowiem w większości przypadków nikt z naszego otoczenia nawet nie zwrócił na nie uwagi – z wyjątkiem nas samych.

Jeżeli jednak przysłowiowa ,,klamka zapadła”- pamiętajmy, aby bardzo i dokładnie i starannie dobierać klinikę lub gabinet oraz specjalistę w ręce którego zamierzamy powierzyć swoje ciało. Przed dokonaniem takiego wyboru warto zatem jest zasięgnąć porady wśród znajomych lub członków rodziny, którzy już wcześniej korzystali z operacji plastycznych.

Jeżeli nikt z naszych znajomych nie deklarował takich zabiegów w przeszłości warto jest poszukać niezależnych opinii w internecie, na forach i grupach dyskusyjnych. Pamiętajmy, iż nie warto jest oszczędzać oddając się w ręce niesprawdzonych gabinetów, o których nie za zbyt wielu opinii, lub co gorsza nie należą one do zbyt pochlebnych, bowiem w ten sposób ryzykujemy tym co mamy najcenniejsze – a więc własnym zdrowiem, a nawet życiem. Już podczas pierwszej konsultacji z mającym przeprowadzić operację lekarzem  będziemy w stanie stwierdzić, czy jest on osobą godną naszego zaufania.

angielski