Chirurgia plastyczna lekiem na kompleksy współczesnego społeczeństwa?

Chirurgia plastyczna lekiem na kompleksy współczesnego społeczeństwa?

Chirurgia plastyczna lekiem na kompleksy współczesnego społeczeństwa? Obecnie kiedy to panuje bardzo silny kult ciała i właściwie z każdej strony jesteśmy wręcz atakowani przez media i portale społecznościowe wizerunkami nienagannie prezentujących się, szczupłych, zgrabnych osób, które pomimo upływu lat wciąż prezentują się doskonale i wyglądają pięknie – nietrudno jest popaść w poważne kompleksy i kłopoty z samoakceptacją.

Niewielu jednak z nas – z zazdrością spoglądających w kierunku uśmiechających się do nas z ekranów naszych telewizorów oraz monitorów komputerów gwiazd i celebrytów zdaje sobie sprawę, iż za tym zachwycającym wizerunkiem często stoi chirurgia plastyczna oraz sztab stylistów, wizażystów, dietetyków i doradców wizerunkowych.

Chirurgia plastyczna coraz bardziej powszechna wśród społeczeństwa. 

Chirurgia plastyczna jeszcze do niedawna kojarzyła nam się jako domena ludzi bardzo zamożnych, sławnych, bądź osób, które uległy bardzo poważnym zniekształceniom i oszpecenie ciała na skutek poważnych wypadków, chorób, czy obrażeń.

 W ciągu ostatnich kilkunastu jednak lat chirurgia plastyczna zaczęła cieszyć się ogromną popularnością i zyskiwać sobie coraz większe grono zwolenników wśród przeciętnych obywateli, którzy nie do końca zadowoleni ze swojego zewnętrznego wyglądu zapragnęli go poprawić. Obecnie za duże i odstające uszy, orli, garbaty lub przesadnie zadarty nos, zbyt małe piersi lub płaskie pośladki nie stanowią już tak duże dramatu dla ich posiadaczy jak miało to miejsce to w przeszłości.

Operacje plastyczne, bowiem stały się czymś powszednim i normalnym- jeżeli tylko coś w naszym wyglądzie nam nie odpowiada i staje się źródłem kompleksów.

Krajami, w których chirurgia plastyczna cieszy się największą popularnością są Brazylia i Kolumbia. W Brazylii właściwie trudno jest spotkać osobę, która nie poddała się operacji poprawiające urodę ani razu w swoim życiu.

Czy chirurgia plastyczna stanowi dobre rozwiązanie na pozbycie się kompleksów?

Chociaż obecnie bardzo dużo mówi się o samoakceptacji własnego wyglądu i pracy nad swoim charakterem – bywają jednak przypadki, iż ogromny, przypominający kartofel nos oraz pokaźnych rozmiarów odstające uszy stają się powodem prześladowań i przykrych docinków ze strony innych. To niezwykle częste zjawisko w szkołach, wśród dzieci oraz nastolatków, kiedy to młodzi ludzie nie mają do końca ukształtowanego charakteru i nie zdają sobie sprawy jak wielką krzywdę swoimi złośliwymi komentarzami oraz przytykami mogą komuś wyrządzić.

Chirurgia plastyczna lekiem na kompleksy współczesnego społeczeństwa?W takich sytuacjach chirurgia plastyczna okazują się niezwykle pomocna, bowiem dzięki przeprowadzeniu zabiegu lub też operacji korygującej zaistniałe dysproporcje czy nawet deformacje – czyjeś życie może zyskać na jakości, a osoba która do tej pory niechętnie spogląda na swoje odbicie w lustrze stać się szczęśliwą i zadowoloną z własnego wyglądu.. To z kolei przekładać się się będzie na o wiele lepsze relacje z otoczeniem oraz budowanie trwalszych więzi z rodziną, czy też partnerem.

Śmiało można powiedzieć więc, iż w uzasadnionych przypadkach chirurgia plastyczna jest jednym z dobrodziejstw naszych czasów. Stosowana jednak w nadmiarze oraz jako fanaberia osób, które nie do końca radzą sobie z widocznymi oznakami upływającego czasu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku oraz sprawić że nadużywające jej osoby uzyskają efekt wprost odwrotny od zamierzonego – karykaturalny i przerysowany oraz budzący kontrowersje wśród otoczenia.

Panaceum na kompleksy czy fanaberia naszych czasów?

Chociaż operacje plastyczne jakie oferuje dzisiejsza chirurgia plastyczna w wielu przypadkach bywają uzasadnione to jednak z całą pewnością nie należy traktować ich jako lekarstwo na wszelkie kompleksy oraz próbę zatrzymania upływającego czasu.

Często zatem przed odwiedzeniem gabinetu chirurga plastyka powinniśmy dokładnie przemyśleć decyzję o poddaniu się operacji plastycznej, która w każdym przypadku stanowi poważną interwencję i ingerencję w ludzki organizm. Warto zaakceptować i polubić siebie oraz swój nie do końca proporcjonalny nos czy może delikatnie odstające uszy, bowiem w większości przypadków nikt z naszego otoczenia nawet nie zwrócił na nie uwagi – z wyjątkiem nas samych.

Jeżeli jednak przysłowiowa ,,klamka zapadła”- pamiętajmy, aby bardzo i dokładnie i starannie dobierać klinikę lub gabinet oraz specjalistę w ręce którego zamierzamy powierzyć swoje ciało. Przed dokonaniem takiego wyboru warto zatem jest zasięgnąć porady wśród znajomych lub członków rodziny, którzy już wcześniej korzystali z operacji plastycznych.

Jeżeli nikt z naszych znajomych nie deklarował takich zabiegów w przeszłości warto jest poszukać niezależnych opinii w internecie, na forach i grupach dyskusyjnych. Pamiętajmy, iż nie warto jest oszczędzać oddając się w ręce niesprawdzonych gabinetów, o których nie za zbyt wielu opinii, lub co gorsza nie należą one do zbyt pochlebnych, bowiem w ten sposób ryzykujemy tym co mamy najcenniejsze – a więc własnym zdrowiem, a nawet życiem. Już podczas pierwszej konsultacji z mającym przeprowadzić operację lekarzem  będziemy w stanie stwierdzić, czy jest on osobą godną naszego zaufania.

angielski francuski niemiecki hiszpański