Hale namiotowe jako magazyn - czy warto?

Hale namiotowe jako magazyn – czy warto?

Hale namiotowe jako magazyn – czy warto? Hale namiotowe to konstrukcje, które laikom kojarzą się głównie z sezonowym wykorzystaniem rurek pokrytych plandeką jako tymczasowy garaż, czy warsztat. Jednak już na przykład hale magazynowe z dachem pompowanym o rozpiętości do 50m, wysokości 15m i długości nawet kilkuset metrów sprawiają, iż tak imponujące obiekty potrafią zadziwić niejednego malkontenta.

Podstawowe zalety hal namiotowych

Wrażenie wielkości i potencjału obiektów, jakimi są hale namiotowe może być spotęgowane, gdy uświadomimy sobie, iż czas montażu hali o powierzchni do nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych to zaledwie kilka dni. Ta technologia, oparta na wykorzystaniu lekkich i wytrzymałych profili aluminiowych daje unikalne, niespotykane wcześniej możliwości. Warte podkreślenia jest to, iż w wielu aspektach takie hale mogą idealnie wpasowywać się w potrzeby tak małych, jak i znaczących firm, stanowią świetną alternatywę dla inwestycji wiążącej się z ogromnymi kosztami wynajmu lub budowy hali tradycyjnej. Czołowe europejskie firmy z tej branży oferują wieloletnie hale, które wytrzymałościowo zostały dopasowane do najtrudniejszych warunków wiatrowych i obciążeń śnieżnych. Ich cechą wspólną jest wykonanie dachu z tkaniny PCV, a dzięki temu, iż na gruncie przepisów prawnych obiekty te kwalifikowane są jako tymczasowe – nie musimy od razu starać się o pozwolenie na budowę, przechodząc przez długie i skomplikowane procedury prawne.

Do hal namiotowych nie potrzeba betonowych fundamentów – można je szybko umieścić na wyrównanej powierzchni, takiej jak na przykład kostka brukowa czy asfalt. Według polskiego prawa hala namiotowa może być postawiona na czas 180 dni jako obiekt tymczasowy. W międzyczasie należy dopełnić formalności, które pozwolą na uzyskanie pozwolenia na budowę i legalizację hali jako obiektu trwale związanego z gruntem lub w ostateczności zdemontować ją i postawić w innym miejscu. Przechowywanie wielu towarów nie musi przyprawiać nas o zmartwienia wynikające z chęci zapewnienia optymalnej izolacji termicznej. Poszycie dachu i ścian z wykorzystaniem materiału PCV będzie wystarczające, aby zapewnić towarom izolację od wiatru, deszczu i śniegu, nie wykorzystując do tego ogromnych środków.

Ciekawy przykład hali magazynowej

Hale namiotowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem w Polsce jako miejscem magazynowym. Dobrym przykładem może być imponująca konstrukcja hali o wymiarach 40x70x6m z poszyciem, wykonana w całości z PCV, która pełni funkcję magazynu przeładunkowego rudy aluminium w porcie w Szczecinie. Została ona zaprojektowana tak, by przez wiele lat być odporna na działanie wiosennych i jesiennych sztormów, a poszycie z PCV sprawdza się doskonale w przypadku przemysłowych namiotów, których zadaniem jest zabezpieczenie miejsc prac lakierniczych, między innymi w stoczni, czy wszelkich innych prac budowlanych.

Zobacz również:

Różne konstrukcje hal namiotowych

 Lepszą izolację od środowiska zewnętrznego zapewni hala ze ścianami z blachy trapezowej, stanowiąca podstawę do instalacji ogrzewania, czy wentylacji. Mimo wszystko jest to wciąż konstrukcja mobilna, która można szybko przenieść w inne miejsce. Najsolidniejszą halą będzie ta, której ściany zostaną wykonane z płyty warstwowej z pianką termoizolacyjną i ewentualnie pompowanym dachem. Taka hala już na starcie sprawia wrażenie solidnego budynku i pomimo rewelacyjnie krótkiego czasu montażu, tak właśnie w istocie jest. Hale, chociaż są projektowane na czas użytkowania minimum dziesięciu lat w praktyce mogą służyć znacznie dłużej, bowiem poszczególne elementy łatwo naprawić i wymienić dzięki budowie segmentowej. W zależności od potrzeb wszystkie hale namiotowe mogą być wyposażone w bramy, drzwi, okna, systemy ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji, a także doki załadunkowe.

Chociaż dach z plandeki PCV nie zapewnia perfekcyjnej izolacji termicznej to i tak najczęściej jest ona wystarczająco. Dodatkowo lepszą termoizolację można otrzymać stosując dach pompowany, do którego potrzebna jest dodatkowa nagrzewnica tłocząca ciepłe powietrze. Dobrą i sprawdzoną metodą ogrzewania hali namiotowej jest stosowanie promienników ciepła na podczerwień, które w odróżnieniu od grzejników tradycyjnych nie ogrzewają powietrza w całej kubaturze hali.

Bezpieczeństwo i wytrzymałość hal namiotowych

Niezwykle istotną sprawą, tak jak w przypadku tradycyjnych budynków, tak i w halach namiotowych jest to, aby dostosować je do lokalnych obciążeń śnieżnych i wiatrowych. Dokładne regulacje zawarte są między innymi w aktualnej normie 13782:2015. Hale namiotowe powinny spełniać aktualną normę już na etapie projektowania, bowiem może to mieć wpływ zarówno na wytrzymałość jak i cenę samej konstrukcji. Przy przeglądaniu ofert handlowych należy zwrócić uwagę na to, czy atrakcyjna cena nie jest wynikiem “odchudzenia” konstrukcji hali i niespełniania przez nią aktualnych norm. W trakcie podróży po Europie jesienią i zimą łatwo można wskazać, iż niektóre obiekty nie wytrzymały próby silniejszych wiatrów. Hale namiotowe, jeżeli tylko zostaną wykonane prawidłowo z respektowaniem aktualnych norm, powinny przejść test nawet maksymalnej siły wiatru dla danej lokalizacji bez jakiegokolwiek uszczerbku

angielski