Przeszczep włosów – czy to zabieg właśnie dla Ciebie? Historia przeszczepu włosów sięga już XIX wieku, a pierwszych transplantacji kawałków owłosionej skóry dokonywał japoński Dr Okuda. Pobierał on kawałki skóry z owłosionej części głowy, w której włosy były najmniej narażone na wypadanie i przeszczepił je w łysiejące miejsca.
Główny przełom w tego typu zabiegach nastąpił w 1952 roku za sprawą publikacji doktora Norman’a Orentreich’a w Nowym Jorku. Na początku do tego typu zabiegów podchodzono ze sporym dystansem, ale w latach 60-tych XX wieku przeszczep włosów nabrał sporej popularności. Niestety mimo starań lekarzy, przeszczepione włosy nie zawsze wyglądały naturalnie. Technologia na szczęście znacznie rozwinęła się od tamtych czasów i dzisiaj przeszczep włosów cieszy się coraz większą popularnością. Stała się ona dobrą alternatywą dla peruk, tresek i tupetów oraz jest znacznie bardziej trwała niż dostępne na rynku środki na porost włosów.
Dzisiaj prywatne kliniki prześcigają się w oferowaniu nowatorskich zabiegów, przeszczep włosów nie jest co prawda dostępny dla wszystkich, ale na pewno zwiększa komfort psychiczny wielu osób.
Plusy i minusy przeszczepu włosów
Przeszczep włosów wykonuje się głównie u mężczyzn. Nie może on służyć po prostu do zagęszczenia włosów, o którym marzyła by większość kobiet. Wynika to z faktu, że u mężczyzn łysienie zaczyna się od czoła w kierunku tyłu głowy, lub czubka głowy w dół. U kobiet natomiast ma ono zupełnie inną formę i rozpoczyna się od przedziałka idąc w stronę środkowej części głowy następnie rozchodząc się na boki bez widocznych śladów gołej nieowłosionej skóry, dlatego kobietom zabieg przeszczepu włosów zaleca się wyjątkowo rzadko.
Efekt zagęszczenia włosów jest ograniczony, nie uzyskasz dzięki niemu od razu wymarzonej gęstej czupryny, ponieważ przenoszenie włosów z miejsca na miejsce ma zapełnić miejsca, które są najbardziej przerzedzone, a nie zwiększyć ogólną ilość włosów.
Do przeszczepu włosów często nie wystarczy jeden zabieg, czekają Cię przynajmniej 4 zabiegi, a każdy z nich łączy się z kosztami. Zaletą tego typu zabiegów jest ich mała inwazyjność i bardzo krótki okres rekonwalescencji. Przeszczep włosów można wykonać nie tylko na skórę głowy, ale również na brwi i wąsy lub na tors w przypadku osób po zabiegu zmiany płci. Po dobrze wykonanym zabiegu nikt nie odgadnie, że go przeszedłeś! Dodatkowo jego efekt pozostaje na długie lata. Ten zabieg ratuje samopoczucie osób, u których nie zadziałały specjalne kremy, spraye i specyfiki aplikowane na porost włosów. Jest znacznie skuteczniejszy i pozwala uniknąć noszenia peruk lub tupecików. Efekt końcowy nie jest widoczny od razu po zakończeniu zabiegu, czas oczekiwania na odrost i odpowiednią długość włosów może trwać nawet do pół roku, ale jest zdecydowanie wart czekania.
Przeciwwskazania do przeszczepu włosów
Nie każdy może poddać się zabiegowi przeszczepu włosów. Jak każdy zabieg, ma on pewne przeciwwskazania. Do głównych z nich należą aktywne choroby nowotworowe, nieunormowana cukrzyca, schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Zabiegowi nie mogą też poddać się osoby dotknięte łysieniem plackowatym lub zmagające się ze schorzeniami skóry głowy i jej stanami zapalnymi. STRIP i FUE – dwie główne metody przeszczepu włosów
Niezależnie od wybranej metody, poprzedza ją wizyta u lekarza. Podczas konsultacji z lekarzem ustalasz jak ma przebiegać nowa linia włosów na czole i ta linia rysowana jest na skórze głowy. Sam zabieg trwa maksymalnie do 4 godzin i odbywa się pod znieczuleniem miejscowym dzięki czemu jest zupełnie bezbolesny. Decydując się na przeszczep włosów możesz rozpatrzyć jedną z dwóch głównych, dostępnych dzisiaj metod.
Metoda STRIP polega na wycięciu paska włosów z tylnej części głowy, następnie chirurg przygotowuje grafty zawierające od 1 do 3 włosów, nacina miejsce do którego mają być przeszczepione i wkłada tam przygotowane przeszczepy. Po takim zabiegu, na tyle głowy pozostanie blizna, którą będziesz przykrywać włosami.
Metoda FUE nie wymaga natomiast wycięcia paska a pobiera się pojedyncze mieszki włosowe. Jest ona znacznie droższa od metody STRIP. Taki zabieg pozostawia jedynie malutkie okrągłe blizny w miejscach pobrania włosów i jest preferowany w przypadku konieczności uzupełnienia niewielkich obszarów. Jego zaletą jest niezauważalność blizn i możliwość noszenia krótkich fryzur.
W obu metodach włosy wszczepiane są pod odpowiednim kątem, wszczepione pionowo nie wyglądałyby naturalnie. Niezależnie od rodzaju wykonanego zabiegu należy przez kilka tygodni unikać ekspozycji skóry głowy na słońce, pływania i ciężkich ćwiczeń.
Dlaczego wypadają włosy?
Czynników wpływających na pojawienie się procesu łysienia jest wiele. Najczęstszym prowodyrem tych niekorzystnych zmian na Twojej głowie są hormony. Testosteron w Twojej krwi zmienia się pod wpływem enzymów na DHT niszczący mieszki włosowe. Na ten proces odporny jest tył Twojej głowy, dlatego to stamtąd pobierane są mieszki do przeszczepu włosów. U kobiet natomiast łysienie spowodowane jest najczęściej niedoborem estrogenów a łysienie jest znacznie mniej dokuczliwe, ponieważ powoduje jedynie przerzedzanie się włosów.
Przeszczep włosów cieszy się coraz większą popularnością, a najnowsze metody pozwalają cieszyć się wyglądem naturalnej czupryny. Najnowsze metody wykonywania zabiegów są mało inwazyjne i minimalizują ilość blizn a czas rekonwalescencji jest na tyle szybki, że nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.