Izolacja natryskowa

Izolacja natryskowa

Izolacja natryskowa to innowacyjna metoda izolacji budynków. Choć nie była tak często wybierana jak klasyczna izolacja, zyskuje coraz większą uwagę. Pianka poliuretanowa charakteryzuje się wysokim współczynnikiem izolacyjności, dzięki czemu pozwala nam naprawdę zaoszczędzić na kosztach związanych z kosztami ogrzewania budynków.

Izolacja natryskowa – czym dokładnie jest pianka poliuretanowa?

Poliuretan jest całkowicie bezpieczną, nietoksyczną i fizjologicznie obojętną substancją chemiczną. Pojawiają się w naszym codziennym życiu w formie pianki, ponieważ są używane do wyrobu gąbek do materacy i tapicerki. Wykorzystywane są również w przemyśle obuwniczym, motoryzacyjnym i tekstylnym. Wykorzystywane są do produkcji gąbek do prania i kąpieli lub niektórych materiałów budowlanych (uszczelniacze, kleje, kleje). Chemikalia te charakteryzują się znaczną izolacyjnością termiczną, dlatego często znajdują zastosowanie w budownictwie.

Izolacja natryskowa poddaszy i innych elementów architektonicznych

Izolacja natryskowa
Izolacja natryskowa

Izolacja poddasza wiąże się z wieloma niedogodnościami. Po pierwsze, jest to specyficzna powierzchnia i trudno jest dopasować solidną izolację do złożonego kształtu dachu. Układanie klasycznej wełny mineralnej lub styropianu jest czasochłonne i uciążliwe. Podczas ocieplania poddasza szczególnie trudno jest dotrzeć do wszystkich zakamarków, takich jak przestrzeń, w której więźba dachowa styka się ze ścianą. W tym przypadku dobrą propozycją jest technika natrysku. Izolacja natryskowa jest również dobrym wyborem do izolacji starych budynków https://ocieplanie-dachow.com.pl/. Świetnie nadaje się do wypełniania istniejących luk i mostków termicznych, które mogą wykryć kamery termowizyjne. Nakładanie izolacji natryskowej odbywa się w określonych krokach i wymaga doświadczonego aplikatora. Ważne jest, aby nałożyć odpowiednią ilość materiału, szczególnie między krokwiami. Gotowa powłoka szczelnie wypełnia powierzchnię dachu i dociera wszędzie, nawet do trudno dostępnych miejsc. Pianka poliuretanowa to dobra alternatywa dla styropianu czy wełny. Może być stosowany do izolacji w miejscach, w których montuje się sznurki. W tych miejscach cięcie materiałów pełnych może być trudne, jeśli nie niemożliwe. Pianka rozszerza się, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do każdej otwartej przestrzeni, skutecznie chroniąc przed zimnem. Ponadto warstwa hermetyczna może również stanowić barierę dźwiękową i zapobiegać przedostawaniu się owadów.

Jakie są właściwości pianki PUR?

Pianka PUR posiada doskonałe parametry i jest łatwa w aplikacji. Jego właściwości obejmują:

 • możliwość stosowania w zakresie temperatur od -50 stopni do +100-130 stopni,
 • bardzo dobra izolacyjność termiczna, od -60 stopni do +95 stopni,
 • oddychalność,
 • dźwiękoszczelny,
 • około 2 razy niższa przewodność cieplna niż wełna lub styropian przy mniejszej grubości izolacji,
 • łatwy w obróbce i montażu,
 • zdrowie i bezpieczeństwo,
 • przeciwgrzybicze i pleśniowe,
 • dostępny w wersji palnej i samogasnącej,
 • możliwości lakierowania, malowania i laminowania,
 • odporny na dyfuzję pary wodnej i oparów chemicznych,
 • brak ryzyka uszkodzenia przez owady i gryzonie,
 • trzy klasy palności (B3, B2, B1).

Izolacja natryskowa – ile?

Koszt izolacji natryskowej zależy od wielu różnych czynników. Pierwszą z nich jest oczywiście cena pianki PUR, wybrana przez doświadczone firmy zajmujące się izolacją natryskową. To zespół aplikujący piankę przygotowuje ją przed pracą, tworząc materiał w specjalnych kruszywach. Kolejnym ważnym czynnikiem jest miejsce, w którym odbywa się izolacja. Firmy świadczące takie usługi osobno oceniają koszt wykonania izolacji. Ważna jest również grubość warstwy izolacyjnej. Im wyższy, tym wyższy koszt. Koszt tej metody izolacji zależy głównie od ilości nałożonej pianki. Ceny wahają się od 42 do 58 zł za metr kwadratowy za podłogę od 10 do 17 cm. Za grubsze warstwy trzeba zapłacić więcej. Izolacja o grubości 18-20 cm kosztuje od 57 do 65 zł za metr kwadratowy, natomiast izolacja o grubości 30 cm kosztuje nawet 80-82 zł za metr. Jest to najbardziej opłacalna technika izolacji w porównaniu z innymi dostępnymi metodami. Koszt ręcznego układania wełny mineralnej wynosi od 130 do 150 zł za metr kwadratowy, a styropianu od 120 do 130 zł za metr kwadratowy.

Czy warto wybrać izolację natryskową?

Izolacja natryskowa ma wiele zalet https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/. Jest to zalecany przez klientów sposób ocieplania poddaszy i innych elementów budynku. Pianka PUR posiada dobre właściwości, dzięki czemu może być stosowana do izolacji termicznej wewnątrz i na zewnątrz domów jednorodzinnych. Jego największą zaletą jest szybkość i skuteczność nanoszenia materiału, co skutkuje szczelną i trwałą warstwą. Pianka długo utrzymuje swoje parametry, skutecznie chroniąc budynek przed wilgocią i wodą. Co ważne, pianka zachowuje swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur, dzięki czemu jest odporna na ciepło.