Co zrobić, żeby paznokcie nie wrastały? Problem wrastających paznokci może dotknąć osoby w każdym wieku, skutecznie uprzykrzając i utrudniając codzienne funkcjonowanie i wykonywanie najprostszych czynności. W przypadku wrastania paznokcia należy niezwłocznie skontaktować się z podologiem, który pomoże w skutecznym pozbyciu się problemu. Warto jednak pamiętać także o istotnych zaleceniach, które pozwolą uniknąć ponownego pojawienia się problemu.
Wrastające paznokcie – najczęstsze przyczyny
Istnieje co najmniej kilka najczęstszych przyczyn, które stoją za uciążliwym i nierzadko bolesnym problemem wrastającego paznokcia. Przede wszystkim jest to nieodpowiednia i nieumiejętna pielęgnacja stóp i samych paznokci. Niewłaściwy sposób przycinania płytki, jak również nadmierne wycinanie paznokcia oraz skórki i okolic wałów okołopaznokciowych skutkować może pojawieniem się problemu.
Nierzadko przyczyną bywa także niedopasowane obuwie; za małe i zbyt ciasne buty, noszone długo i regularnie przyczyniają się do pojawiania się stałego ucisku – poszczególne palce naciskają na siebie wzajemnie, a wały okołopaznokciowe wciskają się w płytkę paznokcia. Jeżeli nacisk jest wystarczająco mocny lub długotrwały, może dojść do przerwania ciągłości naskórka oraz stanu zapalnego, co powoduje bolesne i trudno gojące się rany.
Istnieją także przyczyny, które są trudne lub wręcz niemożliwe do wyeliminowania. Są nimi niektóre z przewlekłych chorób, takich jak chociażby cukrzyca, ale także wady postawy, wrodzone oraz nabyte deformacje stóp i paznokci oraz nadwaga lub otyłość. W takich przypadkach warto mimo wszystko skontaktować się z podologiem, który pomoże podjąć odpowiednie kroki, mające na celu zminimalizowanie ryzyka występowania problemu.
Wrastający paznokieć – usuwanie problemu
Każdy, kto boryka się z problemem wrastającego paznokcia, powinien możliwie jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy specjalisty. Jest to bowiem poważna, lecz często bagatelizowana dolegliwość, która nieleczona może skutkować wieloma niepożądanymi konsekwencjami. Przede wszystkim wrastający paznokieć skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i wykonywanie najprostszych czynności.
Wywołuje uciążliwy i ostry ból przy każdym kroku, nierzadko powodując tym samym, że pacjent rezygnuje z życia towarzyskiego i rodzinnego, jak również z jakichkolwiek aktywności. Problemowi wrastającego paznokcia nierzadko towarzyszy także stan zapalny i ropiejąca rana, które stanowią bardzo poważne czynniki mogące wywołać różnego rodzaju infekcje zagrażające zdrowiu, a nawet życiu.
Bardzo ważne jest więc, aby z wrastającym paznokciem udać się po pomoc do specjalistycznego gabinetu podologicznego, gdzie przy użyciu fachowych, sterylnych narzędzi i akcesoriów podolog skutecznie usunie problem. Po zakończonym zabiegu specjalista zabezpieczy także paznokieć oraz jego okolice, aby zapobiec ewentualnej infekcji czy też ponownemu pojawieniu się problemu. Doświadczony specjalista powinien także poinstruować pacjenta na temat odpowiedniego postępowania i właściwej pielęgnacji, które to pozwolą na uniknięcie lub zminimalizowanie ryzyka kolejnego wrastającego paznokcia.
Jak nie dopuścić do wrastania paznokci?
Jak więc po skutecznym usunięciu problemu nie dopuścić do jego nawrotu? Przede wszystkim należy starannie dbać o higienę oraz prawidłową pielęgnację stóp i paznokci. Szczególnie istotne jest prawidłowe przycinanie paznokcia, które pozwoli na jego odpowiednie wzrastanie, bez ryzyka wrośnięcia w powierzchnię wału okołopaznokciowego. Warto także pamiętać o znacznie bardziej starannym dopasowywaniu obuwia, dobieraniu jego odpowiedniego rozmiaru, ale także jakości.
W ten sposób zapewnimy naszym stopom właściwy komfort chodzenia, jak również odpowiednią przestrzeń i wentylację. Skutecznie zminimalizujemy ryzyko pojawienia się problemu wrastającego paznokcia, ale również wielu innych niepożądanych dolegliwości natury podologicznej, takich jak nadmierna potliwość stóp, odciski, zrogowacenia, otarcia, modzele czy kurzajki.
W przypadku osób szczególnie narażonych na regularne występowanie problemu, a więc pacjentów z nadwagą lub otyłych, diabetyków czy osób z wszelkiego rodzaju wadami postawy i deformacjami, konieczne jest zachowanie jeszcze większej ostrożności i staranności przy codziennej pielęgnacji. Ponadto osoby te powinny także regularnie uczęszczać do gabinetu podologicznego zarówno na wizyty kontrolne, jak i zabiegi pielęgnacyjne. W ten sposób, dbając o własną higienę i odpowiednią pielęgnację, ale także pozostając pod stałą opieką specjalisty, zdecydowanie zmniejszą lub całkowicie wyeliminują ryzyko ponownego pojawienia się uciążliwego problemu, jakim jest wzrastająca płytka paznokcia.