Co daje witamina K?

Co daje witamina K?

Co daje witamina K? Prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu jest związane z wieloma czynnikami. Wśród nich jest aktywność fizyczna, higiena snu oraz zdrowa dieta. Mówiąc o zdrowej diecie nie da się nie wspomnieć o witaminach. Jest ich wiele, ale co daje witamina K?

Witamina K nie jest jednym związkiem, lecz jest to grupa związków organicznych. Zaliczamy do niej witaminę K1, czyli filochinon oraz witaminę K2, czyli menachinon. Witamina K2 jest częściowo wytwarzana w naszym organizmie przez bakteryjną florę jelitową, lecz w zbyt małych ilościach.

Za odkrycie witaminy K odpowiada biochemik Edward Adelbert Doisy oraz Henrik Dam. Za swoje odkrycie zostali nagrodzeni Nagrodą Nobla w 1943 roku. W tym miejscu warto wspomnieć, że za odkrycie witamin jako związków niezbędnych do życia odpowiada Polak – Kazimierz Funk. Jest on twórcą nauki o witaminach.

Gdzie szukać witaminy K?

Co daje witamina K?Witaminy to związki chemiczne, które są niezbędne do życia. Niektóre witaminy jesteśmy w stanie częściowo wytwarzać sami jak na przykład witaminę d3, która powstaje w skórze pod wpływem światła słonecznego, a dalej jest przekształcana w wątrobie i nerkach do formy aktywnej. Witaminę K wytwarzają z kolei bakterie tworzące florę bakteryjną, która znajduje się w naszym jelicie grubym. W obu przypadkach jednak ilość wytwarzanych witamin jest niedostateczna i konieczne jest przyjmowanie ich z pokarmem.

Witamina K występuje głównie w warzywach zielonych takich jak kapusta, sałata, szpinak, brokuły oraz ogórek. Można ją także znaleźć w nabiale, czyli m.in w serze, jogurtach i jajach. W witaminę K, a także żelazo bardzo bogata jest wątroba. Jak widać ilość produktów spożywczych bogatych w wit K jest bardzo bogata. Z pewnością każdy z nas jest w stanie wzbogacić swoją dietę właśnie o te wartościowe produkty.

Za co odpowiada witamina K?

Witamina K odpowiada przede wszystkim za udział w prawidłowym krzepnięciu krwi. Głównym miejscem jej działania jest wątroba. To właśnie w tym niezwykłym narządzie, który spełnia kilkaset funkcji, witamina K bierze udział w syntezie czynników krzepnięcia krwi (I-XII) oraz protrombiny.

Dodatkowo witamina K2 i D3 odpowiada za regulację stężenia wapnia w organizmie. Wapń to niezwykle ważny pierwiastek w naszym organizmie. Jest on niezbędny do pracy układu nerwowego, umożliwia skurcze mięśni, a także warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i kostnego. Witamina K jest magazynowana w komórkach wątroby, lecz jej zapas wystarcza na niedługo. Dlatego ważne jest przyjmowanie odpowiednich ilości tego związku każdego dnia. Szczególnie narażeni na niedobory witaminy K2 są pacjenci w trakcie stosowania antybiotyków, ale także cierpiący na celiakię lub mający częste biegunki.

Witamina K jest szczególnie ważna dla noworodków. Jej niedobór może prowadzić do choroby krwotocznej. Dlatego też w niedługim czasie po urodzeniu, noworodkowi podaje się domięśniowo zastrzyk z witaminą K.

Objawy niedoboru witaminy K

Objawem niedoboru witamin z grupy K są przede wszystkim zaburzenia krzepnięcia krwi i co za tym idzie utrudniony i wydłużony czas gojenia się ran i skaleczeń. Nie są to jednak jedyne objawy hipowitaminozy. Do pozostałych należy demineralizacja kości i ryzyko wystąpienia osteoporozy. Jest to poważne schorzenie polegające na skrajnym osłabieniu kości. Ich złamania mogą następować nawet podczas wykonywania zwykłych, podstawowych czynności. Niedobór witaminy K może także zaburzać pracę serca i całego układu krwionośnego.

Zaburzenie pracy układu krwionośnego może polegać na rozwijającej się miażdżycy. Jest to bardzo poważna choroba, która polega na odkładaniu się złogów wapnia (blaszek miażdżycowych) w ścianie tętnic. Prowadzi to do zmniejszenia światła naczynia i utrudnia przepływ krwi. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku naczyń wieńcowych (naczynia odżywiające serce). Zwężenie tętnicy wieńcowej może prowadzić do zawałów serca. Aby tego uniknąć należy uprawiać aktywność fizyczną, unikać smażonych potraw, a także zapewnić sobie dietę bogatą w witaminy, w tym witaminę K.

Zaburzenie krzepnięcia krwi związane z hipowitaminozą wit K2 jest szczególnie niekorzystne u dziewczyn i kobiet w trakcie miesiączki. Podczas fazy menstruacyjnej błona śluzowa macicy (endometrium) ulega martwicy, złuszczeniu i wydaleniu na zewnątrz organizmu w postaci miesiączki. Problemy z krzepnięciem krwi prowadzą w takiej sytuacji to bardzo obfitego krwawienia.

Suplementacja witaminy K

Obecnie dostępność suplementów diety oferujących witaminy jest niezwykle duża. Najczęstszą formą suplementacji jest witamina K w tabletkach. Takie suplementy zawierają zarówno witaminę K1 jak i jedną z dwóch form witaminy K2 (MK4 lub MK7). Dieta powinna być tak zbilansowana, aby dostarczała wszystkich niezbędnych substancji odżywczych i witamin. Niekiedy jednak mamy świadomość tego, że nasza dieta nie spełnia tych warunków. Wtedy można rozważyć stosowanie suplementów witaminowych. W sklepach z łatwością można zakupić witaminę K2MK7. Szczególnie bogaty wybór suplementów witaminowych jest w aptekach. Tam też możemy skorzystać z rady wykwalifikowanego technika lub magistra farmacji.

angielski francuski niemiecki hiszpański