Cechy lamp wiszących

Cechy lamp wiszących

Cechy lamp wiszących: nowoczesne lampy wiszące są praktyczne i stanowią artystyczne elementy stylowego wystroju, co sprawia, że są bardzo często wykorzystywanymi narzędziami projektantów w mieszkaniach i biurach, hotelach i kawiarniach. Lampy wiszące należą do klasy źródeł światła, która obejmuje modele montowane na suficie. Różnią się od innych mocowaniem: lampy są zawieszone na specjalnym sznurze, kablu, łańcuchu, sztywnej rurze lub podobnej konstrukcji. Zawieszenia obejmują dużą liczbę modeli do oświetlenia ogólnego, lokalnego lub akcentującego.

Lampy wiszące: co to jest i jakie są ich cechy?

Lepsze zrozumienie, czym są lampy wiszące i jak są one używane we wnętrzu, pomoże lista funkcji i zalet:

 • Te źródła światła są zawieszone, dlatego nie ogrzewają sufitu i nadają się do konstrukcji wykonanych z PVC
 • Większość modeli tego typu ma regulowaną wysokość, dzięki czemu można je łatwo ustawić w optymalnej odległości od podłogi lub powierzchni roboczej. W przypadku przeprowadzki lub naprawy można je dostosować do innego pokoju
 • Lampy wiszące są połączone we wnętrzu ze ścianą i sufitem, wpuszczanymi i innymi modelami
 • Wiele urządzeń należy do tego typu, dlatego łatwo jest wybrać produkt do każdego wnętrza
 • Konstrukcje podwieszane są częściej stosowane w pokojach o zwykłym lub wysokim suficie. W pokojach o małej wysokości lampy wiszące umieszcza się je tylko nad stołami lub innymi powierzchniami.

Którą lampę wiszącą wybrać do wnętrza?

Aby wybrać lampę wiszącą do pokoju, należy zwrócić uwagę na styl modelu, jego parametry techniczne, wymiary i inne szczegóły.

 • Projektowanie wnętrz

Lampa wisząca, jak każda inna lampa, musi być połączona z przestrzenią w kształcie, kolorze, materiale i ogólnym stylu. Aby nie pomylić się przy wyborze, warto poprosić projektanta o pomoc. Jeśli nie jest to możliwe, warto zrobić zdjęcia wnętrza i połączyć je z projektem wybranej lampy. Ta metoda zapobiega błędom.

 • Zadania oświetlenia

Należy obliczyć, czy strumień światła wybranego modelu jest wystarczający dla danego obszaru.

 • Funkcje pomieszczenia

Nie można zapominać, że do łazienki lub otwartej werandy należy wybrać model z ochroną przed wilgocią, do pokoju dziecięcego rozwiązanie, które będzie bezpieczne dla dzieci, a do kuchni lampę łatwą do czyszczenia.

 • Użyteczność

Niektóre lampy wiszące są kompatybilne z przełącznikami przyciemniania, inne mają wymienne klosze, a inne nadają się do montażu powierzchniowego. Trzeba zdecydować, które dodatkowe funkcje urządzenia będą przydatne. Należy zwrócić uwagę na wiszące produkty o regulowanej wysokości i urządzenia do oświetlania pomieszczeń z przeciwwagą, które wraz z lampą idealnie wpasują się w ogólny styl pomieszczenia.

Pobór mocy i niezawodność

Tworzenie projektu jest miłe, ale trzeba pamiętać o części technicznej. Ważne jest, aby wybrać model z gwarancją i długą żywotnością. Aby później nie martwić się o wysokość rachunków za prąd, należy zwróć uwagę na efektywność energetyczną źródła światła, (aby obliczyć, trzeba podzielić moc strumienia światła przez zużycie energii). Pod tym względem oświetlenie LED jest najlepszym rozwiązaniem. Aby zaoszczędzić pieniądze, warto wybrać oprawę z wbudowanym modułem LED lub zainstalować lampy diodowe w tradycyjnym żyrandolu.

W zależności od zadań, które rozwiązują lampy wiszące, istnieją 4 rodzaje modeli

 • Dla światła ogólnego. Mają silny strumień świetlny, szeroki kąt rozproszenia i tworzą jednolite światło na dużym obszarze.
 • Do lokalnego oświetlenia. Modele te są reprezentowane przez pojedyncze zawieszenia lub małe kompozycje 2-3 lamp. Rozwiązania oświetlenia blatu zwykle mają węższy kąt rozproszenia.
 • Do oświetlenia akcentującego. Takie lampy wiszące pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Wąski kąt padania promieni i przezroczysty dyfuzor tworzą światło na niewielkim obszarze. Podkreśla faktury i kształty przedmiotów, odpowiednie do podświetlania obrazów lub rzeźb.
 • Do różnych zadań. Takie modele można stosować do oświetlenia ogólnego, strefowego i akcentującego.

Lampa wisząca podsufitowa

Najczęściej pokoje mają lampy wiszące, które znajdują się w pewnej odległości od sufitu i zwykle są przeznaczone do oświetlenia centralnego. Takie lampy można instalować zarówno w pomieszczeniach o wysokim, jak i niskim suficie. Jeśli lampy wiszące do wysokich sufitów znajdują się w dużych pokojach, zwykle tworzą rozproszone oświetlenie. Aby uzyskać rozproszenie światła i równomierne oświetlenie dużego pokoju, konieczne jest, aby lampy sufitowe były skierowane do góry.

Tak, więc światło odbija się od sufitu i wpada do pokoju. Wybierając lampę, trzeba również wziąć pod uwagę moc urządzenia oświetleniowego. Jeśli lampa wisząca znajduje się w dużych pokojach, takich jak hole lub salony, musi być bardzo mocna. Minimalna liczba żarówek to trzy, a każda z nich musi mieć, co najmniej 100 watów mocy.

Jak zamontować lampy wiszące do sufitów podwieszanych?

Bardzo często lampy wiszące są montowane na haku sufitowym. Taki hak jest zwykle montowany przy budowie domu. Jednak w przypadku sufitów podwieszanych lepiej nadają się inne rodzaje mocowań, takie jak szyna sufitowa. Montaż za pomocą wspornika bardziej nadaje się do okrągłych żyrandoli do sufitów podwieszanych.

angielski francuski niemiecki hiszpański