Montujemy w szkołach tablice interaktywne

Montujemy w szkołach tablice interaktywne

Montujemy w szkołach tablice interaktywne. Dzięki dotacjom, jakie polskie szkoły każdego roku otrzymują w ramach finansowej pomocy ze środków Unii Europejskiej, stwierdzić można, że poziom dostępności do nowoczesnych rozwiązań technologicznych w kwestii edukacyjnej bez porównania się podwyższył. Namacalnym dowodem na to stwierdzenie stać się może nie tylko analiza wystrojów wnętrz polskich placówek szkolnych, ale także ogrom sprzętów z dziedziny najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, o jakich się nam jeszcze kilkanaście lat nawet nie śniło!

Montujemy w szkołach tablice interaktywneNowoczesne i wielkoformatowe tablice interaktywne robią wrażenie już od pierwszego z nimi kontaktu. Można z ich pomocą przyswajać sobie wiedzę z dowolnie wybranej dziedziny. Są to urządzenia o wszechstronnym zakresie działania. Każde dziecko, które choć raz zetknie się z nowatorsko zaprojektowaną tablicą interaktywną, jest pod wrażeniem i w mgnieniu oka zapomina o smutnej, czarnej lub zielonej tablicy, gdzie pisać można tylko kredą. Przy tablicy interaktywnej nie istnieje taka konieczność. Wszystko, co znajduje się na ekranie, możemy przesuwać własnymi rękami. Takie rozwiązania wiele lat temu wszyscy zaobserwowaliśmy na filmach z cyklu science – fiction i mało komu wtedy przychodziło do głowy, że takie pomysły wkrótce staną się rzeczywistością.

Interaktywnie – znaczy o większym zasięgu działania

Każdy przedmiot nauczania szybko zyska w chwili, gdy w klasach lekcyjnych znajdą się tablice interaktywne. To dzięki niej będzie można znacznie bardziej obrazowo uczyć się przedmiotów ścisłych, na czele ze znienawidzoną przez wielu matematyką czy chemią. Zobrazowane na ekranie tablicy interaktywnej wzory matematyczne, a także wytłumaczenie wielu naukowych teorii za pomocą filmików instruktażowych z pewnością sprawi, że wiedza z wielu działów programów
nauczania przez młodych ludzi zostanie znacznie lepiej i szybciej przyswojona. To samo dotyczy chemii czy fizyki. Jeśli nie potrafimy sobie wyobrazić wiązań cząsteczkowych oraz procesów wchodzenia poszczególnych substancji w reakcje – system, w który wyposażona jest każda tablica
interaktywna przybędzie nam z pomocą, abyśmy na ekranie mogli zobaczyć to, co tak trudno jest nam wyobrazić sobie bez wsparcia.

Przedmioty humanistyczne także zyskają!

Jeśli wydaje się Wam, że tablice interaktywne pomóc mogą jedynie w dziedzinach ścisłych, grubo się mylicie. Dzięki temu, że są to sprzęty o niezwykle uniwersalnym stopniu działania, można na nich prezentować nie tylko wiedzę w postaci plików, wykresów czy statystyk, ale także w wersji filmowej. Z pewnością przyjemnie będzie się oglądało na dużej tablicy interaktywnej którąś z ekranizacji lektury szkolnej, aktualnie omawianej na lekcjach języka polskiego. Tablice interaktywne przydadzą się bardzo także w przypadku prezentacji pokazywanych na innych przedmiotach humanistycznych – geografii, historii czy też biologii. Na lekcjach geografii można korzystać z interaktywnej mapy, dokonując poszczególnych zbliżeń lub oddaleni określonych miejsc na Ziemi, które aktualnie są przedmiotem naszego omawiania.
Nauka w wersji multimedialnej staje się przyjemnością Zarządzane rozwiniętym menu sterowania tablice interaktywne pokażą klasę także na lekcjach historii. Można na niej wyświetlać różne materiały multimedialne, dostępne na płytach cd oraz dvd. One również mogą mieć postać filmów dokumentalnych i fabularnych, dzięki czemu będzie można dzieciom w trakcie prowadzenia zajęć lekcyjnych jeszcze bardziej i w sposób znacznie interesujący przybliżyć zagadnienia dotyczące zawiłych losów nie tylko Polaków, ale także całego świata. Tablica interaktywna zaprezentować może cały szereg ważnych dokumentów historycznych w nieprawdopodobnej i dokładniej wręcz skali, dzięki czemu fotografiom z przeszłości będzie można przyjrzeć się jeszcze bardziej wnikliwie. Na nauce poprzez obcowanie z nowoczesną technologią zyska niewątpliwie także biologia. Można będzie badać budowę oraz czynności ciała ludzkiego z największą precyzją i dokładnością. Sztuczny szkielet stojący gdzieś w kącie sali do lekcji biologii może już odejść na wieczną emeryturę, bowiem na tablicy interaktywnej wysokiej rozdzielczości zobaczymy znacznie więcej, z najdrobniejszymi, wewnętrznymi szczegółami.

Tablice interaktywne a nauka języków obcych

Wszechstronne w działaniu tablice interaktywne są także optymalną metodą na to, by w krótkim czasie w znacznym stopniu przyswoić sobie zasady języka obcego. Nauka języka za pośrednictwem tablicy interaktywnej może odbywać się nie tylko poprzez korzystanie z materiałów multimedialnym. Możliwość współpracy tablic interaktywnych z serwerami internetowymi daje szasnę na to, aby dzieci w polskich szkołach mogli się uczyć poprzez kontakt z prawdziwym native speakerem, z kraju, gdzie dany język jest stosowany na co dzień. W ten sposób granice zacierają się jeszcze szybciej. Nauka języka obcego za pośrednictwem książek i zeszytów ćwiczeń jest potrzebna, ale dopiero przy wsparciu multimedialnym i technologicznym daje naprawdę piorunujące efekty. Każde dziecko, które choć raz przystąpi w czasie zajęć lekcyjnych do tablicy interaktywnej, wiedzieć będzie, że to właśnie ona jest przyszłością edukacji.

angielski