Jaki czytnik RFID?

Jaki czytnik RFID?

Jaki czytnik RFID? Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie technologia RFID staje się coraz bardziej popularna. Jednym z elementów całego systemu jest czytnik RFID. Jednak jego wybór nie należy do najłatwiejszych, gdyż możemy wyróżnić wiele modeli, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie estetyką i ceną. Na co zwrócić uwagę przy wyborze czytnika RFID? Jak zasilany jest czytnik RFID? Jak komunikują się czytniki RFID? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czytnika RFID?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że wybór odpowiednich czytników RFID jest jedną z najbardziej krytycznych kwestii, ponieważ to one są „mózgami” naszego systemu. Każdy model ma swoje unikalne możliwości, dlatego konieczne jest ich rozważenie przed formalnym wdrożeniem rozwiązania. Na szczęście możliwe jest zawężenie wyszukiwania czytnika RFID. Ważne są trzy czynniki: port anteny, metoda komunikacji i obszar działania. W pierwszym przypadku warto zaznaczyć, że ilość wymaganych punktów odczytu zależy głównie od zastosowania, natomiast możliwość ich rozbudowy uzależniona jest od liczby anten RFID. Dlatego liczba portów antenowych jest bardzo ważna i powinna być brana pod uwagę w pozornie złożonym procesie doboru. Rozróżniamy czytniki 2-portowe, 4-portowe lub 8-portowe. Kolejnym ważnym czynnikiem jest styl komunikacji. Na przykład, gdy aplikacja nie wymaga obecności czytnika w sieci, można go podłączyć bezpośrednio do hosta. Odbywa się to za pomocą kabla RS-232, kabla Ethernet lub kabla USB. Jeśli jednak aplikacja wymaga podłączenia czytnika do sieci, wówczas najbardziej logicznym rozwiązaniem jest wykorzystanie sieci Ethernet lub WiFi. Jednym ze sposobów obniżenia ceny może być skonfigurowanie wielu czytników, ponieważ nie ma potrzeby posiadania hosta dla każdego czytnika. Ostatnim czynnikiem zawężającym wyszukiwanie jest obszar działania. Warto wspomnieć, że różne kraje mają różne przepisy dotyczące transmisji RFID. Dlatego wybór czytnika oznacza, że ​​parametry muszą być zgodne z przepisami prawa.

Jak zasilany jest czytnik RFID?

Jaki czytnik RFID?
Jaki czytnik RFID?

Zasilanie czytnika RFID to chyba najważniejsza rzecz przy podejmowaniu decyzji o zakupie czytnika RFID. Należy wiedzieć, że w przypadku niektórych zastosowań przemysłowych punkty zasilania są poważnie ograniczone lub niedostępne. W praktyce oznacza to, że możliwości są mocno zawężone. Są cztery zasilacze. Na początek warto wspomnieć o zasilaczu sieciowym – jest to zdecydowanie najczęstszy sposób. Aby czytnik działał, musi być podłączony do gniazdka elektrycznego za pomocą specjalnego zasilacza. Zanim zdecydujemy się na taki zasilacz, koniecznie sprawdźmy, czy w pobliżu miejsca pracy czytnika znajduje się gniazdko. Innym typem jest PoE, czyli Power over Ethernet. Jest to również popularny sposób zasilania. Kable Ethernet służą do normalnej pracy urządzenia. Służą one nie tylko do zasilania czytnika, ale także do innych czynności, takich jak wysyłanie i odbieranie danych. Jedną z największych zalet korzystania z PoE jest to, że nie jest wymagana żadna infrastruktura elektryczna. Dodatkowo zwiększa się możliwość zainstalowania czytnika w nieco mniej dostępnym miejscu. Trzecim sposobem zasilania jest bateria. Jest to typowy zasilacz do czytnika ręcznego. Zwykle bateria ma wystarczającą moc, aby umożliwić mobilną i bezprzewodową pracę. Ostatnim źródłem zasilania jest źródło zasilania samochodu. W pojeździe zamontowane są rozwiązania – uwzględniają one wykorzystanie energii elektrycznej obecnej w pojeździe, co z pewnością jest warte odnotowania.

Jak komunikują się czytniki RFID?

Zastanawiasz się, który czytnik RFID wybrać? Rozważ swój styl komunikacji. Okazuje się, że te urządzenia są zarówno bezpośrednio podłączone do komputera hosta, jak i widoczne w sieci. Odkąd podłączamy je do sieci, zwiększa się ich elastyczność. Najpopularniejszym rodzajem komunikacji jest LAN. W takich przypadkach połączenie odbywa się za pomocą kabla Ethernet. Drugim sposobem komunikacji jest WiFi, które jest dobrze znane większości użytkowników. Komunikacja Bluetooth jest bardzo powszechna – możliwe jest bezprzewodowe połączenie z komputerem. To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla urządzeń mobilnych. Czwarty to port szeregowy, wykorzystujący dziewięciopinowy kabel szeregowy lub kabel USB, który musi być bezpośrednio podłączony do komputera hosta. Ostatnim sposobem komunikacji jest port pomocniczy, który jest używany tylko przez niektóre ręcznie rozszerzane urządzenia.