Izolacja poddasza pianką

Izolacja poddasza pianką

Izolacja poddasza pianką natryskowa przy użyciu pianki poliuretanowej staje się z roku na rok coraz bardziej powszechna. Osoby budujące domy jednorodzinne lub remontujące starsze budynki doceniają jego właściwości uszczelniające, ale to rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Warto poznać zalety i wady pianki poliuretanowej. Jeśli szukamy odpowiedniej firmy do ocieplania domu, warto skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki w internecie. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymamy najlepszą ofertę na rynku.

Izolacja wykonana z pianki poliuretanowej jest bardzo skuteczna w wielu sytuacjach. Najczęściej ocieplenie poddasza wykonuje się z pianki poliuretanowej, ale możemy ją wykorzystać również do innych celów. Pianka PUR jest bardzo lekka, dobrze uszczelnia i nie jest trudna w montażu.

Pianka uszczelniająca – typ

Piankę uszczelniającą można podzielić na gęstokomórkową i otwartą. Ten ostatni ma gąbczastą strukturę. Jest całkowicie nieprzepuszczalny dla wody i posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, ale nadal przepuszcza parę wodną, ​​dzięki czemu pod jej powierzchnią nie może tworzyć się grzyb. Jest bardzo lekka, dzięki czemu możemy ją wykorzystać przy deskowaniu pod połać dachu. Pianka zamkniętokomórkowa jest sztywniejsza i lepiej nadaje się do użytku na zewnątrz.

Zalety pianki poliuretanowej – mniejsze koszty ogrzewania

Zalety pianki poliuretanowej będą trudne do zastąpienia. Lista tutaj jest naprawdę duża, najpierw jest informacja, że ​​ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Są lepsze od styropianu czy wełny mineralnej i są podobne do styropianu. To rozwiązanie zbiera więc wiele dobrych opinii. Dzięki temu można uszczelnić wszystkie mostki termiczne i inne miejsca, w których ucieka nadmiar ciepła. Doskonale sprawdza się to nie tylko latem, ale także zimą – z jednej strony pianka poliuretanowa nie przepuszcza ciepłego powietrza, a z drugiej zapobiega przedostawaniu się przegrzanego powietrza do domu przy włączonym klimatyzatorze.

Dzięki temu rachunki za paliwo lub energię elektryczną są znacznie niższe. Nie ma mieszania różnych temperatur i powietrza, co pozwala utrzymać urządzenia grzewcze lub klimatyzatory działające na tym samym poziomie. Wyeliminowanie zbędnych strat ciepła (lub chłodzenia) to najlepszy sposób na duże oszczędności. Właściwa organizacja izolacji natryskowej może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 50%.

Pianka wysokociśnieniowa jest łatwa w montażu

Kolejną wielką zaletą stosowania pianki poliuretanowej jest łatwość jej montażu. Składa się z pianki natryskowej, która szybko zwiększa swoją objętość i szybko twardnieje. Dlatego czas trwania izolacji natryskowej jest krótki. Pianka jest szybsza niż izolacja styropianem lub wełną.

Pianka poliuretanowa doskonale sprawdza się również na poddaszu. Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową jest proste, ponieważ można to zrobić na odległość, dzięki czemu ułożenie materiału pod kątem w ciasnych miejscach poddasza nie stanowi problemu.

Oddychalność to kolejna zaleta pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa jest również często stosowana ze względu na jej oddychalność. Oznacza to, że materiał przepuszcza wodę i pozwala podłożu oddychać, ale sam nie nasiąka. To bardzo dobre rozwiązanie – pianka nie staje się zbyt ciężka i nie traci swoich właściwości w kontakcie z wilgocią. Jednocześnie odprowadza nadmiar wody z gruntu na zewnątrz. Dlatego nie musimy się martwić o pojawienie się grzyba czy pleśni.

Pianka poliuretanowa – jakie są jej wady?

Izolacja poddasza pianką
Izolacja poddasza pianką

Całkiem obszerna lista zalet i nie da się nas oszukać – pianka poliuretanowa ma też swoje wady. Niestety jest ich wiele. Niestety dobra opinia musi poradzić sobie z faktem, że jest łatwopalny. Bezpieczniejsza od tego jest wełna mineralna, która jest surowcem niepalnym i dlatego jest bardzo niebezpieczna.

Do minusów zdecydowanie należy również cena pianki poliuretanowej. Oczywiście sama pianka wysokociśnieniowa nie jest zbyt droga, ale jej montaż sporo nas kosztuje. Zalecana jest pianka o grubości minimum 18 cm, ale cena to około 80 zł za metr kwadratowy. Tak wiele osób rozważało obniżenie izolacji, a pianka nie pomogła. Nawet jeśli cena wydaje się wysoka, warto zainwestować i zaufać odpowiednim ekspertom. Tylko izolacja wykonana z pianki poprawnie działa idealnie. Poszukajmy też dobrego zespołu, który poradzi sobie z takimi zadaniami. Zrobienie tego samemu nie jest takie proste.