Turnieje golfowe

Turnieje golfowe

Turnieje golfowe: golf powstał 1000 lat temu w Chinach, ale współczesna wersja gry powstała w Szkocji w 1400 roku. Pierwsza oficjalna wzmianka o golfie pojawiła się w 1457 roku, kiedy szkocki parlament zakazał gry w golfa, ponieważ odwracała uwagę od szkolenia wojskowego, co szkodziło bezpieczeństwu narodowemu kraju. Oczywiście Szkoci woleli grę w golfa od sztuki strzelania z łuku. Nowoczesna gra w golfa i pierwsze kije golfowe powstały właśnie w Szkocji. Tam też powstały pierwsze pisane zasady gry a pierwsze turnieje golfowe odbyły się pomiędzy szkockimi miastami.

Co powinien wiedzieć początkujący gracz w golfa?

Kiedy zacząć, jak się ubrać, gdzie szukać, wszystko to najważniejsze dla tych, którzy decydują się na zapoznanie się z golfem. W ostatnich latach golf szybko zyskuje na popularności i staje się naprawdę spektakularny. Gracze demonstrują ekspresyjny styl gry i zastanawiają się nad ubiorem. To krótki przewodnik jest dla tych, którzy postanowili bliżej poznać rozrywkę arystokratów lub otrzymali niespodziewanie zaproszenie na turniej golfowy (teraz jest w modzie).

Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie gry w golfa: możesz wziąć kij w wieku 6 lub 46 lat. Równolegle z treningiem bardzo przydatne jest obserwowanie mistrzów, aby poczuć pęd i ducha gry. Najłatwiej to zrobić podczas turniejów golfowych. Idealną opcją dla początkującego gracza jest przyjście na turniej w towarzystwie zapalonego golfisty, który będzie komentował i sortował wszystko, co dzieje się na polu. Golf wymaga od sportowca maksymalnej koncentracji, a etykieta wymaga od publiczności całkowitej ciszy podczas machania kijem.

Turnieje golfowe główne

Turnieje golfoweWszystkie turnieje golfowe podzielone są na dwie kategorie – amatorską i profesjonalną. Amatorskie bardziej przypominają imprezy towarzyskie z programem rozrywkowym, na które ludzie przychodzą m.in. po to, by się komunikować. Aby jednak nauczyć się grać, musisz obserwować, jak profesjonaliści zdobywają punkty w poważnych międzynarodowych rozgrywkach. Prawdziwą bitwę golfową można zobaczyć na znanych turniejach golfowych, w których bierze udział 50 najlepszych graczy światowego rankingu.

We współczesnym golfie trudno jest wyróżnić 5 najlepszych graczy na poziomie zbliżonym do legendarnego Tigera Woodsa – amerykańskiego golfisty. Prawie każdy sportowiec może mieć szczęście, więc nie należy próbować dostać się do gry, w której ogłaszani są wybitni golfiści (jest to zarówno trudne, jak i drogie), najłatwiej jest wybrać jeden z turniejów Majors. Tak zwany Wielki Szlem męskiego golfa obejmuje: The Masters, US Open, The Open Championship, PGA Championship. Każdy szanujący się klub organizuje w ciągu sezonu wiele ciekawych turniejów golfowych, w których mogą wziąć udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Kije golfowe i sprzęt golfowy – ważne na turniejach golfowych

Dobre kije golfowe i sprzęt do golfa poprawią grę, ale nie mają one większego znaczenia, jeśli jesteś nowy w golfie. Twoje pierwsze kije golfowe mogą się porysować, a nawet zepsuć, więc nie wydawaj fortuny na dobry zestaw, dopóki nie opanujesz tego.

Wskazówka dla początkujących:

  • Pożycz kije golfowe od przyjaciela.
  • Wypożycz zestaw w klubie golfowym.

Bardzo ważne jest również, aby wziąć lekcje golfa w klubie golfowym. Wiele osób zauważa, że golf na początku nie jest intuicyjny, więc musisz ćwiczyć swoje ciało, aby technika gry stała się dla Ciebie naturalna. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby trener poprawiał błędy i dawał odpowiednie wskazówki. W każdym razie lekcje golfa z profesjonalistą są znacznie lepsze niż jakikolwiek przewodnik golfowy. Poznanie wszystkich tajników tej gry daje szanse na uczestnictwo w turnieju golfowym i mierzenie się z najlepszymi graczami

Turnieje golfowe – co trzeba wiedzieć?

Jeśli naprawdę interesujesz się sportem, prawdopodobnie odkryjesz, że oglądasz turnieje golfowe w telewizji, a może nawet uczestniczysz w niektórych z nich osobiście.

Poniżej wymieniono główne znane profesjonalne turnieje golfowe wraz z ich krótkim opisem:

  • Four Majors – coroczny cykl czterech najbardziej prestiżowych turniejów w profesjonalnym golfie mężczyzn.
  • Turnieje Masters odbywają się co roku na początku kwietnia w Augusta National Golf Club.
  • US Open odbywa się w połowie czerwca na różnych polach golfowych w Stanach Zjednoczonych.
  • Turniej golfowy Open rozgrywany jest w połowie lipca w Anglii oraz Irlandii.
  • Mistrzostwa PGA odbywają się w połowie sierpnia na różnych polach golfowych we wschodnich Stanach Zjednoczonych.
  • Zawody golfowe Ryder Cup odbywają się pod koniec września.

Możesz również odwiedzić lub wziąć udział w turniejach amatorskich (jeśli pozwalają na to umiejętności), aby doświadczyć tej fascynującej, jednoczącej atmosfery golfowej. W golfie istnieje niewiele oficjalnych dokumentów regulujących zasady gry. Golf to najbardziej wyrafinowany sport, w którym etykieta musi być przestrzegana z najwyższą starannością.

Co to jest handicap golfisty?

Handicap jest wskaźnikiem umiejętności golfisty, im niższy, tym silniejszy gracz jest przed Tobą. Może być stosowane w dowolnym formacie gry, ale tylko wśród amatorów, nie ma systemu handicapów w profesjonalnym golfie. Handicap jest obliczany zgodnie z określonymi zasadami w oparciu o rundy rozgrywane przez danego golfistę, z zastrzeżeniem określonych wymagań (rundy kwalifikacyjne). System handicapowy pozwala graczom na różnych poziomach rywalizować na równych zasadach. Większość pól golfowych nie pozwala na grę na polu bez handicapu nie wyższego niż ten ustalony przez dany klub. Zwykle dla kobiet wartość HCP gry nie powinna być wyższa niż 36, dla mężczyzn nie wyższa niż 28. Turnieje golfowe wymagają od gracza znajomości takich tajników.