Okulistyka: Co to jest cylinder? Minisłownik branżowy

Okulistyka: Co to jest cylinder? Minisłownik branżowy

Okulistyka: Co to jest cylinder? Minisłownik branżowy: okulistyka to dziedzina medycyny, która zajmuje się zagadnieniami z zakresu budowy oczu. Zadaniem okulistów jest ocena czynności wykonywanych przez tę część ciała, a także rozpoznawanie wszelkich nieprawidłowości w ich działaniu i schorzeń, a następnie dobieranie skutecznych metod leczenia.

Niektórzy historycy uważają, że pierwsze operacje oczu były przeprowadzane około 4,5 tys. lat p.n.e. Jednak rzeczowe dowody dotyczące podobnych czynności pojawiają się dopiero w Kodeksie Hammurabiego, który został spisany 1772 lata p.n.e.  Jednak bez względu na to, kiedy ludzkość podjęła się przeprowadzania operacji tego typu, wiadome jest, że było to w bardzo odległych czasach. To między innymi z tego powodu ta gałąź medycyny jest tak dobrze rozwinięta. Właściwie trudno odnaleźć inną naukę dotyczącą ludzkiego zdrowia, która byłaby bardziej opracowana przez ludzi niż okulistyka. Co to jest cylinder i jakich narzędzi używają okuliści podczas swojej pracy? To tylko jedno z wielu pytań, na które odpowiedź została zawarta na łamach prezentowanego artykułu.

Okulistyka: Co to jest cylinder?

Wiele osób zastanawia się nad różnymi zagadnieniami związanymi z tym, czym zajmuje się okulistyka. Co to jest cylinder? Na czym polega astygmatyzm? Jak wygląda badanie wzroku u lekarza? To tylko kilka spośród wielu pytań, które nurtują społeczność. Dziś postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi na poszczególne z nich. Szkła cylindryczne to rodzaj specjalnych soczewek, których zadaniem jest korygowanie wady wzroku nazywanej astygmatyzmem. Ich konstrukcja w zdecydowany sposób różni się od standardowych rozwiązań poprawiających wadę krótko- i dalekowzroczności. Okulary ze szkłami cylindrycznymi korygują zupełnie inny rodzaj wady, a ich nazwa pochodzi od kształtu, jaki przypomina prawdziwy cylinder (chodzi o formę soczewek).

Co to jest astygmatyzm?

Okulistyka: Co to jest cylinder? Minisłownik branżowy

Okulistyka od wielu lat zajmuje się badaniem wady wzroku, jaką jest astygmatyzm. Problem ten najczęściej wynika z nieregularnego kształtu rogówki oka. Rogówka jest dokładnie tym miejscem jego budowy, gdzie dochodzi do załamania promieni świetlnych. Wielu specjalistów jest zdania, że ma oka kolisty kształt w przypadku zdrowego oka, jeśli jednak oko zmaga się z kłopotem w postaci astygmatyzmu, ro jego rogówka jest znacznie bardziej owalna. W konsekwencji promienie świetlne załamują się na niej w zupełnie inny sposób, ponieważ zamiast jednego punktu ich przecięcia, istnieją takie dwa.

Różnica w krzywiznach może być różna. Jest to zależne od tego, w jakiej odległości od siebie znajdują się ogniska. Warto wiedzieć, że ostry i wyraźny obraz powstaje wtedy, gdy promienie świetlne zbierają się w jednym punkcie. Sytuacja staje się idealna, jeśli ma to miejsce dokładnie na siatkówce oka. Niestety, w przypadku pacjentów cierpiących z powodu astygmatyzmu jest to stan niemożliwy do osiągnięcia. W ich sytuacji konieczne jest połączenie ogniska, które powstaje w chwili przechodzenia światła przez siatkówkę o nieregularnym kształcie. Okulistyka opracowała metodę korygowania tej wady, która zakłada noszenie przez pacjenta szkieł cylindrycznych.

Tak zwane cylindry na jednym przekroju nie posiadają absolutnie żadnej mocy, na drugim zaś ich moc jest równa wartości astygmatyzmu u danej osoby. Chodzi o to, aby umożliwić przesunięcie jednego puntu światła do drugiego. Dzięki uwzględnieniu osi, gdzie dochodzi do omawianego przesunięcia, pacjent jest w stanie odzyskać zdolność widzenia ostrego obrazu.

Co ciekawe, z powodu astygmatyzmu cierpi naprawdę wiele osób na całym świecie. Okulistyka dokłada wszelkich starań, aby jak najlepiej badać tę wadę i móc proponować pacjentom coraz to bardziej innowacyjne rozwiązanie ich problemu. Wszelkie działania muszą jednak rozpocząć się od udania się na wizytę do okulisty, gdzie będzie mogło zostać wykonane gruntowne badanie wzroku.

Jak przebiega badanie wzroku?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, okulistyka jest jedną z najbardziej rozwiniętych nauk, jeśli chodzi o medycynę. Badanie wzroku jest bardzo proste i nie powoduje występowania żadnych dolegliwości bólowych u pacjenta.  W trakcie wizyty u lekarza pacjent zostaje zapytany o ogólny stan zdrowia, występowanie u niego chorób przewlekłych, operacjach przebytych w ostatnim czasie, a także o przyjmowane aktualnie lekarstwa. Ważną informacją jest również ta dotycząca chorób oczu, jakie do tej pory występowały w rodzinie. Następnie okulista przystępuje do badania wzroku, używając do tego specjalistycznych szkieł.

Okulistyka Szczecin historycznie, czyli kilka słów o medycynie współczesnej

Pionierem operacji oczu, jeśli chodzi o medycynę współczesną, jest Georg Bartisch. Lekarz pochodził z Niemiec i pod koniec XVI wieku dokonał całkowitego usunięcia gałki ocznej z powodu zdiagnozowanego nowotworu u pacjenta. Na początku XVIII wieku doszło do kolejnego przełomu w okulistyce. Mianowicie Michael Brisseau odkrył, że przyczyną występowania zaćmy jest powstawanie zmętnienia na soczewce oka. To między innymi dzięki tym osobom dziś możemy cieszyć się tak mocno rozwiniętą nauką.

angielski