Jak uszyć worek plecak dla dziecka?

Jak uszyć worek plecak dla dziecka?

Jak uszyć worek plecak dla dziecka? Nasze dzieci wybierając się do przedszkola, szkoły czy na wycieczkę chcą zabierać ze sobą różne przedmioty, bez których nie mogą się obyć. Na taki cel, dobrze jest żeby dziecko miało swój ulubiony worek plecak. W sklepach możemy nabyć różne workoplecaki jednak osoby, które chcą aby ich dziecko miało coś wyjątkowego i dopasowanego do swoich potrzeb, mogą samodzielnie uszyć taki workoplecak.

Dlaczego workoplecaki są tak popularne?

Od kilku już lat możemy zauważyć, że na polskich ulicach wiele dzieci oraz nastolatków nosi workoplecaki. Część dzieci zabiera je do przedszkola i do szkoły a inne lubią mieć swój workoplecak wtedy, gdy udają się gdzieś po lekcjach. Ich popularność wynika z faktu, że są one estetyczne, wygodne i bardzo pojemne. Taki workoplecak można bardzo szybko otworzyć i wrzucić do niego potrzebne przedmioty. Do wyboru są bardzo różne modele, w tym takie, które posiadają kieszonki w środku albo zewnętrzne kieszonki na zamek błyskawiczny.

Jaki model workoplecaka wybrać?

Worek plecak to torba noszona przez dziecko, która może występować w bardzo wielu modelach. Dla mniejszego dziecka zdecydowanie warto uszyć worek plecak o mniejszych rozmiarach i krótszych sznurkach. Zależnie od wieku dziecka, różnią się także wzory workoplecaków. Małe dzieci lubią mieć worki z ulubionymi postaciami z bajek. Z kolei nastolatki często wybierają workoplecaki z błyszczącej i połyskującej tkaniny. Jeśli ktoś chce mieć większy worek plecak to można go uszyć na podstawie koła. Tego typu torby zawsze warto wzbogacać o kieszonki, które sprawiają, że wyglądają ciekawiej i są wygodniejsze w użytkowaniu. Jeśli ktoś ma takie życzenie, może uszyć worek plecak z tkaniny odpornej na deszcz czyli nieprzemakalnej.

Co jest potrzebne aby móc samodzielnie w domu uszyć worek plecak?

Do uszycia workoplecaka będzie potrzebna podstawowa maszyna do szycia. Jeśli ktoś dysponuje jeszcze drugą maszyną do obrzucania typu overlock będzie mógł stworzyć torbę szybciej a wygląd wnętrza nie będzie różnił się od tego, jaki spotykamy w modelach sklepowych. Do uszycia będą potrzebne takie podstawowe narzędzia jak: ostre nożyce, igły, nici, szpilki, pisaki do znaczenia. Niezbędna oczywiście będzie także tkanina, sznurki, stopery i jeśli chcemy mieć zamykane kieszonki to także zamek błyskawiczny. Z kolei jeśli ktoś chce uszyć worek plecak dla dziewczynki z różnymi ozdobami powinien odwiedzić w pasmanterię, gdzie można kupić ciekawe guziki, aplikacje i ozdobne taśmy do wszywania.

Jakiego materiału użyć, by uszyć worek plecak dla dziecka?

Wybór materiałów z jakich możemy uszyć worek plecak dla dziecka jest naprawdę duży, trzeba więc przemyśleć jego zastosowanie. Jeśli worek plecak ma być używany tylko okazjonalnie to najprościej będzie nam go uszyć z ładnej bawełny pościelowej. Z kolei gdy worek ma być na co dzień używany do szkoły i na wycieczki, warto postawić na materiał nieprzemakalny. Szczególnie trwałe będą tkaniny poliestrowe. Można też postawić na grubą i ozdobną tkaninę typu home decor. Nie brakuje też zwolenników plecaków szytych ze sztruksu, weluru oraz z jeansu. Wszystkie te materiały bez problemu kupimy w dobrych sklepach z tkaninami oraz w sklepach internetowych. Oprócz tego możemy się rozejrzeć w naszym domu  i sprawdzić, czy nie mamy jakiejś tkaniny, która długo czeka na wykorzystanie. Niekiedy też można zastosować ciekawy recykling i uszyć workoplecak na przykład z zasłony czy z narzuty na łóżko.

Jak uszyć worek plecak dla dziecka?

Jak uszyć worek plecak dla dziecka?Uszycie workoplecaka dla dziecka nie jest trudne i nie zajmuje zbyt dużo czasu. Prosty workoplecak szyjemy na podstawie prostokąta, który będzie składany na połowę. Rozkładamy więc sobie nasz materiał na dużym stole, lewą stroną do góry i przy użyciu pisaka do tkanin albo kredy nanosimy linie. Gdy potrzebujemy uszyć worek plecak dla małego dziecka wystarczy jak wykonujemy prostokąt o wymiarach 36 cm x 90 cm. Krótsze boki zaprasowujemy dwukrotnie pod spód, tak aby powstał nam tunel o szerokości co najmniej 2 cm. Później przez ten tunel będziemy przeciągać nasze sznurki. Z każdej strony taki tunel trzeba przeszyć ściegiem prostym na maszynie. Nasza tkanina cały czas złożona jest na pół, prawą stroną do środka. Teraz po obydwu stronach, 5 cm od dołu powinniśmy z pomocą szpilek przypiąć sobie nasze przyszłe szlufki do szelek. Takie szlufki możemy przygotować z tego samego materiału z którego szyjemy worek ale dużo prościej jest do tego celu wykorzystać gotowe tasiemki, na przykład taśmy rypsowe albo taśmę bawełnianą jodełkę. Wystarczy więc tasiemka o szerokości 1 cm i długości 6 cm. Wycinamy 2 takie kawałki i po obydwu stronach worka przypinamy szpilkami takie szlufki. Teraz możemy już zszyć nasze dłuższe boki. Jeśli mamy zwykłą maszynę to boki odrzucamy zygzakiem, natomiast jeśli mamy overlock to z użyciem tej maszyny, za jednym ściegiem możemy połączyć i odrzucić boki. Na koniec w naszym tunelu robimy sobie niewielką dziurkę od spodu, którą odrzucamy. To właśnie przez nią włożymy nasze dwa sznurki, które posłużą zarówno do ściągania worka jak i jako szelki do jego noszenia. Jeśli chcemy, dodatkowo możemy naszyć sobie kieszonkę na wierzchu workoplecaka, która będzie zapinana na przykład na ozdobny guzik.

Opublikowany w Moda