Dlaczego studia informatyczne są tak popularne?

Dlaczego studia informatyczne są tak popularne?

Dlaczego studia informatyczne są tak popularne? Wiele osób zastanawia się, czy warto studiować informatykę – odpowiedź na to pytanie od lat jest zdecydowanie twierdząca, a jest tak ponieważ dyplom z informatyki otwiera nam drzwi do kariery niemal w każdym zakątku kuli ziemskiej.

Mówi się, że znajomość języków programowania będzie w przyszłości ceniona tak, jak dziś ceni się umiejętność porozumiewania się w językach obcych. Informatyka jest przyszłością, dlatego też w wielu szkołach coraz większy nacisk kładzie się na rozwój tych właśnie umiejętności.

Czy warto studiować informatykę?

Znajomość IT jest dziś bardzo pożądana przez wielu pracodawców. Nie ma chyba branży, w której nie znalazłby się przynajmniej jeden etat dla informatyka. Zarządzanie produkcją, prowadzenie biznesu, a także prowadzenie kadr czy księgowości, wymaga coraz częściej dobrej orientacji w nowoczesnych technologiach. Biegła znajomość obsługi komputera jest niezwykle ceniona przez wszystkich pracodawców. Wiele osób doskonale zorientowanych w tych kwestiach jest samoukami.

Dobrze znamy stereotyp skupionego na świecie wirtualnym nastolatka, który od hałaśliwych imprez i wyjść ze znajomymi woli przesiadywanie w zaciszu własnego pokoju i zgłębianie tajemnic komputera. Rzeczywiście, wiele osób właśnie w ten sposób nauczyło się biegle posługiwać nowymi technologiami. Czy jednak to wystarczy? Rzadko kiedy da się obejść pewne formalne wymogi, dlatego też studia informatyczne z pewnością dadzą wiele nowych możliwości i otworzą drzwi do kariery.

Nawet jeśli uważasz, że doskonale znasz się na komputerach, czy programowaniu, Twoja wiedza i umiejętności mogą okazać się niewystarczające, gdyż do otrzymania dobrego stanowiska potrzebny będzie dyplom. Dlatego też warto zapisać się na studia informatyczne, nawet jeśli potrafimy doskonale sobie radzić w świecie nowych technologii.

Czy studia informatyczne mają przyszłość?

Studia informatyczne są wybierane przez wielu studentów jako drugi kierunek. Dzięki temu mogą oni rozwijać swoje pasje i pogłębiać zainteresowania z tematyki, która jest im bliska, lecz jednocześnie mają szansę uzyskać dyplom świadczący o niebywale praktycznych umiejętnościach. Z tego też powodu wiele uczelni otwiera zaoczne studia z informatyki, dzięki czemu osoby już pracujące mają szansę uzupełnić swoje umiejętności i podnieść kwalifikację, otwierając sobie tym samym drzwi do zupełnie nowych obszarów kariery.

Umiejętność programowania jest bardzo ceniona, jednak wielu osobom zagadnienia IT wydają się bardzo enigmatyczne. Często nawet w razie najmniejszej awarii systemu IT wiele osób czuje się bezradnych. Dlatego też informatyk jest niezbędny w każdej firmie i instytucji. Jeśli zdobędziesz dyplom z tego kierunku, możesz mieć pewność, że znajdziesz zatrudnienie niemal w każdym zakątku kraju, nic nie będzie stało także na przeszkodzie, by snuć marzenia o rozpoczęciu kariery za granicą, gdyż biegła umiejętność programowania jest w branży IT o wiele bardziej ceniona, niż znajomość języków obcych. Ogromne zapotrzebowanie na informatyków na rynku pracy to powód, dla którego coraz więcej młodych osób decyduje się na zdobycie dyplomu z informatyki.

Czy studiowanie informatyki jest dla Ciebie?

Dlaczego studia informatyczne są tak popularne?Nawet, jeśli uważasz, że jesteś w stanie sam przyswoić ogromne ilości wiedzy oraz umiejętności związanych z informatyką, pamiętaj o tym, że studia  będą wymagały Twojej systematyczności, dzięki czemu z pewnością nie pokona Cię „słomiany zapał”. Na studiach wykładowcy wyznaczą Ci terminy zaliczeń i zlecą zdania do wykonywania, dzięki czemu będziesz musiał zmobilizować się do pracy.

Jako student będziesz mieć też możliwość brania udziału w różnego rodzaju projektach i dodatkowych szkoleniach, często darmowych. Pozwoli Ci to nie tylko na nabycie nowych umiejętności, ale umożliwi też nawiązanie znajomości, które mogą okazać się cenne podczas poszukiwania pracy, gdyż spotkasz ludzi, którzy będą mieli szansę Cię zauważyć i docenić Twoje zaangażowanie. Dzięki temu będziesz mógł także uzupełnić swoje CV o kilka cennych doświadczeń.

Pamiętaj jednak, że studia mają przede wszystkim nauczyć samodzielnego myślenia i wyćwiczyć w Tobie umiejętność samodzielnego poszukiwania wiedzy oraz nowych doświadczeń. Dlatego też nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji i sięganie po najnowsze dane, związane ze stanem wiedzy w dziedzinie informatyki, będzie koniecznością. Nikt nie staje się automatycznie programistą lub twórcą baz danych od razu po otrzymaniu dyplomu, dlatego nieustanne sięganie po nowe doświadczenia jest w branży informatycznej koniecznością.

Chyba żadna dziedzina wiedzy nie rozwija się tak dynamicznie, jak dzieje się to w przypadku nauk informatycznych. Jeśli zamierzasz studiować informatykę, przygotuj się na to, że Twoja wiedza będzie się bardzo szybko zdezaktualizować, dlatego też Twoja praca na studiach, a także późniejsza praca zawodowa, będą wymagały Twojego otwarcia na przyswajanie nowych informacji. Nowe technologie rozwijają się bardzo dynamicznie, dlatego informatyka to bardzo przyszłościowy kierunek dla osób, które nie boją się wyzwań.

angielski francuski niemiecki hiszpański